Rok po roku zaplňují žebříček nejbohatších lidí světa magazínu Forbes, pochlubit se ale mnohdy mohou i dalšími rekordy. Do Guinnessovy knihy se miliardáři dostávají i kvůli svým koníčkům či neúspěchům.

Stojí v čele těch nejvýdělečnějších impérií a udávají chod světa i tempo technologického pokroku. Mnohým z nich však nestačí mít své jméno u majestátních čísel na papíře a chtějí ho do historie zapsat i jinak. Třeba lámáním sportovních rekordů.

V tom je jedním z nejvýkonnějších Richard Branson, magnát a zakladatel společnosti Virgin Group. Jeho jméno se v Guinnessově knize rekordů objevuje dokonce sedmkrát.

Svou rekordmanskou kariéru zahájil historicky prvním přeletem přes Atlantik horkovzdušným balonem. O několik let později získal obdobný rekord překonáním Pacifiku.

A úspěšný je i v kiteboardingu. Je nejstarším člověkem, kterému se pomocí něj povedlo přeplout Lamanšský průliv. Rekord má i za největší počet lidí na jednom kitesurfovém prkně — vylezl na něj společně se třemi ženami.

Mimoto drží i rekord za nejvíce sledujících na sociální síti LinkedIn. V roce 2019 předstihl zakladatele Microsoftu Billa Gatese s patnácti miliony uživateli. Sedm let předtím se také stal prvním, který na síti dosáhl milionu sledujících.

K bohatství se vztahuje pouze jeden z jeho rekordů. Za uvádění vlastního televizního pořadu si v roce 2004 zasloužil titul nejbohatšího moderátora reality show.

Ne vždy se ale o to být v něčem top vyplatí usilovat. Minulý rok na to přišel i nejbohatší muž světa Elon Musk. Čím více toho totiž člověk má, o to víc může přijít.

Na stránky slavné knihy se tak miliardář dostal poté, co za rok přišel o čtyři biliony korun. Zároveň je ale nejsledovanějším profilem na sociální síti X, kterou vlastní.

O peníze jsou zvyklí přicházet i neúspěšní kandidáti na post amerického prezidenta. Kasinový magnát Sheldon Adelson do své kampaně v roce 2012 investoval skoro dvě miliardy korun.

Ve snaze sesadit Baracka Obamu tak přišel akorát k titulu nejdražší neúspěšné politické kampaně. V porovnání s jeho jměním se ale jednalo o částku zanedbatelnou — před svým úmrtím byl osmadvacátým nejbohatším člověkem světa.

Donaldu Trumpovi se pak v tomto ohledu povedl „hattrick“. Měl jak pozici nejmocnějšího muže planety a několikamiliardový majetek, tak i řadu rekordů v Guinnessovce.

Pětačtyřicátý prezident Spojených států je začal lámat dávno před svou politickou kariérou. V roce 2002 se objevil ve hře Donald Trump’s Real Estate Tycoon, a získal tak titul nejbohatšího člověka, který se kdy objevil v počítačové hře.

O pět let později si zapsal druhý rekord. Za zhruba hodinový proslov na Real Estate Wealth Expo dostal v přepočtu třiatřicet a půl milionu korun a zápis nejlépe placeného veřejného vystoupení.

Toho roku dosáhl i nejrychleji uzavřené multimilionové dohody. Podnikateli Ricardu Bellinovi dal pouhé tři minuty na to, aby na něj zapůsobil. To se mu podařilo, a v rekordním čase si tak podali ruce a stali se obchodními partnery.

Dalšího zářezu dosáhl hned po úspěchu ve volbách. Jeho inaugurace byla tou vůbec nejdražší. Přišla na dvě miliardy korun, o osm set milionů více než Obamova v roce 2009.

Stránka o něm je mimo jiné tou nejnavštěvovanější o muži na Wikipedii. Rekordy láme ale i ty, které Guinnessova kniha neregistruje. Stal se třeba prvním americkým prezidentem vyfoceným pro vězeňskou fotku.

Mimo jiné se „zúčastnil“ získávání dalšího rekordu. Astronautce Peggy Whitson zavolal na Mezinárodní vesmírnou stanici ve chvíli, kdy ve vesmíru strávila více času než kterýkoli jiný Američan.

A vesmír láká i samotné miliardáře. Nejvícekrát se do něj jako turista podíval Charles Simonyi, který stojí za programy Microsoft Word a Excel. Za cesty měl podle informací knihy zaplatit v přepočtu přes miliardu korun.

Zakladatel společnosti Amazon a třetí nejbohatší muž světa Jeff Bezos také drží mimozemský rekord. Do vesmíru se podíval s bratrem Markem Bezosem, čímž se stali prvními sourozenci ve vesmíru.

Opačným směrem se vydal miliardář Hamish Harding. V roce 2021 se podíval až na dno Mariánského příkopu, kde si připsal rekordy za nejdelší pobyt a největší vzdálenost, kterou plavidlo s posádkou překonalo v plné hloubce oceánu.

Láska k podmořskému bádání se mu ale letos v červnu stala osudnou — zemřel při implozi ponorky Titan potápějící se k vraku Titaniku.

Pokud by k nehodě nedošlo, Harding by se pravděpodobně stal svědkem dalšího světového rekordu. Jeho spolupasažér Suleman Dawood plánoval 3700 metrů pod mořem vyřešit Rubikovu kostku.