Ze sdílení majetku se stal v 21. století poměrně slušný byznys, ať už jde o byty, kanceláře, auta, kola, nebo třeba elektrické koloběžky ve městech. Lidé však mají odjakživa tendenci sdílet mezi sebou i věci, které podléhají různým autorským a vlastnickým právům. Se kšeftaři se nyní rozhodl zatočit například Netflix, který zakázal sdílení hesel k účtům mezi domácnostmi.

560 n. l.

Sdílení manuskriptu. V roce 560 se na severozápadě Irska odehrál krvavý boj, který je nejspíš prvním doloženým sporem o copyright v historii. Za konfliktem je totiž s největší pravděpodobností kopie Vulgaty, pozdně antického latinského překladu bible.

Originál z knihovny irského misionáře Finniana z Moville tajně přepsal jeho nejnadanější žák, dnes známý jako svatý Kolumba. Finnian jakékoli kopírování odmítal a v obavě o integritu sdělení vzácného manuskriptu spor vyhnal až k irskému králi Diarmaitovi.

Ten mu dal za pravdu. Kolumba se s tím však nesmířil a proti králi zorganizoval úspěšné povstání. Rozhodující bitva měla údajně tři tisíce obětí.

12. století

Sdílení půdy. Kdyby se cestovatel v čase proletěl nad Evropou v 11. století, rozhodně by nespatřil hranatá zemědělská pole, tak jak jsou vidět při pohledu z letadla dnes.

Ohrazování zemědělské půdy na kontinentu začalo v Anglii až ve 12. století, kdy se kolem polí a pastvin šlechticů objevily první ploty.

Zabírání do té doby obecně sdílené půdy, na které si zajišťovali obživu i nejchudší rolníci, pokračovalo až do konce 19. století, postupně se přidaly i další evropské země.

15. století

Sdílení manželky. Pás cudnosti je jednou z legend spojených se středověkými křížovými výpravami. Tímto nástrojem si měli vojáci před odchodem do svaté země zajišťovat věrnost svých manželek.

Forbes Digital Premium