Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Máme za sebou měsíc bilancování a předpovědí. V lednu ale začalo také jedno velké bourání. A my pro vás i v prvním měsíci roku 2023 vybrali osm zajímavých zpráv ze světa realit. Tady jsou.

Vystřízlivění po rekordu. Tenhle výsledek se očekával. Po naprosto rekordním roce 2021 se loni objemy poskytnutých hypoték razantně propadly o šedesát procent. Vrátily se tak spíš na hodnoty, které byly běžné v letech předchozích. Podle dat Hypoteční banky si loni klienti bank napůjčovali na bydlení celkem 217 miliard korun.

Komerčka hledá kupce. Některý z paláců lemujících Václavské náměstí nebývá k prodeji příliš často. Teď je ale právě ten čas. Komerční banka se totiž podle všeho chystá prodat svoji budovu na adrese Václavské náměstí 42.

Oficiálně nechtějí zástupci banky nic komentovat, ale o prodeji se podle zdrojů Forbesu mluví delší dobu. Podobně se před několika lety zbavila například památkově chráněné budovy v ulici Na Příkopě nedaleko Prašné brány.

Václavské náměstí 42 Foto Komerční banka

Bratislava míří vysoko. Slovenské hlavní město plánuje hned několik výškových budov, které by měly ty české hravě strčit do kapsy. Například developer J&T Real Estate zvažuje, že vybuduje bytový dům na místě projektu East Tower v centru metropole s výškou až 250 metrů. Forbes se podíval na to, jaké jsou rozdíly mezi Bratislavou a Prahou v plánování výškových budov.

Velké bourání na Žižkově. To v Praze se výškové budovy momentálně bourají. Na Žižkově začala postupná demolice ikonické bývalé Ústřední telekomunikační budovy. Společnost Central Group miliardáře Dušana Kunovského na jejím místě plánuje rezidenční projekt. Od původního plánu stavět tři vysoké věže od Evy Jiřičné musel Kunovský upustit. Aktuální podoba projektu zahrnuje jen jednu výškovou budovu.

Samé otázky. Kolem stavu realitního trhu je teď více otázek, než jsme byli v předchozích letech zvyklí. Prodeje bytů zabrzdily, někde už ceny klesají, v dobrých lokalitách si ale nemovitosti hodnotu drží. Odpovědi na některé otázky jsme hledali v analýze realitního trhu.

Z Penty do Jizerek. Bývalý investiční ředitel miliardářské skupiny Penta Zdeněk Kubát se po odchodu ze světa velkých peněz zamiloval do Josefova dolu v Jizerských horách. Koupil opuštěný areál tamní bývalé Mariiny sklárny z roku 1904 a začal ho přeměňovat na sportovní, kulturní i společenské centrum.

Liberec chce svoji náplavku. Už v září by se mělo začít měnit okolí koryta řeky Nisy ve spodním centru Liberce. Vyústěním úprav za stovky milionů bude především zbrusu nová náplavka podle návrhu studia re:architekti. Podle plánů by mohla být náplavka přístupná veřejnosti příští rok. Prokoukne tak jeden z koutů města, na který se léta zapomínalo.

Srdce Nové Zbrojovky. Nová brněnská čtvrť, kterou v areálu bývalé Zbrojovky buduje společnost CPI miliardáře Radovana Vítka, získává své srdce. Tím má být budova bývalé teplárny z roku 1918, která se promění podle návrhu českého architektonického ateliéru Kogaa. Budou v ní restaurace, obchody, umění i kanceláře.