Investice se postupně stávají běžnou součástí života českých domácností, ve srovnání se západní Evropou či anglosaským světem však stále máme co dohánět.

S investováním má v tuzemsku zkušenost necelých čtyřicet procent lidí, vyplývá z průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT). Češi ukládají peníze hlavně do spořicích produktů a podílových fondů, populární jsou i kryptoměny. Ty podle šetření drží dvanáct procent populace, tedy každý desátý.

Sběr dat však probíhal loni v listopadu, souběžně s kolapsem burzy FTX, který byl významným negativním impulsem pro celý kryptoměnový trh. Je proto možné, že od té doby někteří Češi svůj vztah k bitcoinu a dalším virtuálním měnám přehodnotili.

Do investování se však obecně pouštějí čím dál víc. ‚‚Za posledních pět let nastala změna, předtím se o investicích mluvilo jen jako o tradingu, teď se stávají běžnou součástí života,“ říká výkonná ředitelka asociace Jana Brodani. Zhruba třetina Čechů s investováním však stále žádnou zkušenost nemá a ani se k tomu nechystá.

Zdroj: AKAT ČR, Perfect Crowd

Podle průzkumu jim v tom brání zejména obavy, že o své prostředky přijdou, nebo že se ze zprostředkovatele vyklube podvodník. ‚‚Důvěře v kapitálový trh neprospěly ani problematické případy investic do firemních dluhopisů v posledních letech, na něž opakovaně upozorňujeme,“ míní předseda AKAT ČR Martin Řezáč. Necelá třetina respondentů také uvedla, že neví, kam investovat nebo že na to nemá dost peněz.

Nejvýznamnějším faktorem, který lidi k investicím naopak motivuje, je snaha zajistit se na stáří. Celkem 37 procent účastníků průzkumu uvedlo, že státu v tomto ohledu nevěří. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že investiční apetit Čechů stoupá s tím, jak rostou jejich čisté příjmy. Ještě výraznější dopad má podle Řezáče dosažené vzdělání, jelikož vysokoškoláci investují mnohem víc než lidé se základním a středoškolským vzděláním.

Zdroj: AKAT ČR, Perfect Crowd

Za svůj nejlepší životní nákup označilo 29 procent respondentů nemovitost, až s velkým odstupem oslovení zmiňovali investice do lidského kapitálu, do dětí a rodiny či vlastního vzdělání. „Ukazuje se, že v myšlení Čechů stále převládá názor, že není nic lepšího než cihla,“ uvádí Řezáč. Naopak mezi nejhoršími investicemi vedou ojetá auta a paradoxně také rodina a děti.

„Je vidět, že rodina je poměrně rizikovou investicí. Mladému člověku bych poradil, aby investoval do pořádného výběru svého partnera. Stává se, že hlas srdce přehluší hlas rozumu, čím hezčí vztah, tím větší odmítání předmanželské smlouvy,“ myslí si Jan Schmidt, šéf výzkumu agentury Perfect Crowd, která pro AKAT průzkum zpracovávala.

U využívání finančních a investičních produktů mezi Čechy jednoznačně vedou spoření. Více než polovina lidí má spořicí účet, desítky procent mají také penzijní či stavební spoření. „Běžný účet mají všichni, termínované účty téměř zmizely, až do loňského roku. Zajímavé je, že poměrně vysoko jsou kryptoměny, se kterými má zkušenost každý desátý,“ podotýká místopředseda asociace Jaromír Sladkovský.

Zdroj: AKAT ČR, Perfect Crowd

Češi investují hlavně prostřednictvím svých finančních poradců nebo různých online platforem. Mezi mladými významně roste také popularita obchodovacích aplikací. Lidé si investice vybírají především podle toho, jaké jsou jejich dosavadní výnosy (52 procent respondentů), až pak je pro ně důležitá věrohodnost společnosti, která je nabízí (48 procent respondentů).

„Netěší mě, že lidé investují na základě dosavadního výnosu, i když si pod každým produktem přečtete, že to není žádnou zárukou výnosu budoucího. Na druhou stranu, polovina lidí investuje pravidelně, což je přesně to, k čemu se snažíme populaci dovést. A čtyřicet procent nyní říká, že mají investiční horizont delší pěti let, přičemž ještě před pár lety byla obrátkovost vysoká,“ dodává Sladkovský.

Skladba produktů a instrumentů, do kterých chtějí lidé ukládat prostředky letos, zhruba odpovídá grafu výše. Nejspíš kvůli loňské krizi na akciových trzích však klesla popularita podílových fondů a naopak stoupla popularita zlata.

„Ano, jsme v době, která je nejistá, ale z našeho pohledu by zlato mělo mít v portfoliu velmi omezený podíl. Protože nic nenese, při pohledu do minulosti je tam pár cenových výkyvů, ale jinak je to ztracená investice,“ tvrdí Sladkovský.