Lež, strach, nevědomost. Tři negativní emoce přinášející nenávist. Tedy projev lidského chování, které lze ve společnosti vidět stále častěji a proti němuž je podle Lenky Bradáčové potřeba se vymezovat.

Vrchní státní zástupkyně a jedna z nejvlivnějších žen této země to řekla během svého proslovu v rámci konference Forbes Lepší Česko.

V něm mimo jiné připomněla některé z hanlivých komentářů, které se v uplynulých týdnech objevily na sociálních sítích v souvislosti s tuzemskými političkami.

„Ty tlamo…vych*aná.“ „Fašistická Hitlerovo matrace.“ „Jdi do haj*lu a přestaň lhát, ty p*čo tlustá.“

To jsou ještě mírnější urážky, které se v průběhu projevu Lenky Bradáčové, týkajícího se atmosféry ve společnosti, objevily v prezentaci za ní.

S takovými výroky, byť jsou často psány anonymy, si sice současné trestní právo umí poradit, nejvýše postavená žena naší justice nicméně připomněla, že vedle represe by se Česko mělo značně zaměřit také na prevenci.

Tou se rozumí zejména odstraňování nevědomosti lidí pramenící z nedostatečně kvalitních informací a s tím související dobré vzdělávání a větší popularizace práva.

„V krizích politických, ekonomických či zdravotních většinou ono nevědění a strach probudí lež. A lež napříč společností vybudí nenávist,“ rozvedla Bradáčová ve své řeči.

„Jednotlivé státy pak hledají řešení, která obvykle spočívají v tom, že do trestního práva přidají další trestný čin, právo ale zná i jiné cesty, jak s tímto bojovat. Jsou sice obtížnější, ale zato, zdá se, efektivnější,“ dodala.

Kdokoli se prezentuje nenávistí, by měl být podle Bradáčové vystavený takzvanému protiprojevu, pod čímž si lze prý představit mnohé, jen ne ticho.

Takovou reakci by za svou odpovědnost měl dle vrchní státní zástupkyně převzít každý, a to i ve chvílích, kdy nenávist útočí proti někomu, koho zrovna nezná.

„Jak řekl Winston Churchil, strach je reakce, odvaha je rozhodnutí. Já si dovoluji dodat: odvaha je říci ne tam, kde většina ostatních ze strachu, z pohodlnosti a možná nevědomosti říká nenávisti ano,“ tvrdí.

„Stejně jako internet usnadňuje šíření nenávisti a lži, usnadňuje i šíření protiprojevu a pravdy, a toho se umí někdo ujmout. Z historie dále víme, že více než slova nepřátel si pamatujeme mlčení našich přátel,“ dodala Bradáčová.