Dva roky se firmy aspirující na burzovní debut držely zpátky, letos se vítr obrací. Experti věští oživení trhu s primárními nabídkami akcií (IPO) a v kalendáři na rok 2024 se rýsuje hned několik zajímavých jmen.

Letos by se mohlo začít obchodovat s akciemi Redditu, Flixbusu, Discordu, Klarny nebo třeba módní značky Skims, díky které je Kim Kardashian oficiálně dolarovou miliardářkou. Jen krůček od debutu na newyorské burze NYSE je společnost Amer Sports, vlastník sportovních značek Atomic, Salomon nebo Wilson. Slibuje si od něj kapitál v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů.

Většina známých jmen míří na americké burzy, kde jim to zkomplikují tamní prezidentské volby. Ty obvykle minimálně na několik týdnů trh s IPO zastaví – přesto by na něm mělo být letos rušněji než poslední dva roky.

Kapitál vybraný firmami vstupem na burzu (v miliardách dolarů) | Zdroj PwC

„Naše pipeline je robustní napříč sektory i geografickými oblastmi,“ hlásil před fórem v Davosu John Tuttle z vedení NYSE. Jeho slova potvrzují analýzy PwC, podle nichž rostoucí důvěra v ekonomiku i stoupající akciové indexy a nevyřízené exity indikují „potenciální znovuotevření západních trhů s IPO“, zatímco Čína do budoucna vykazuje „větší známky nejistoty“.

„Řada vlád se snaží vstupy na burzu nakopnout a tato aktivita je obzvlášť silná v rychle rostoucích ekonomikách,“ připomíná George Chan, globální šéf IPO strategie v EY, kde také očekávají oživení. „Potenciální snižování sazeb v roce 2024 by mohlo investory nalákat zpět, ale důvěru může podkopat geopolitická nestabilita,“ stojí v aktuálním reportu

Na pražské burze se letos nejdřív přesune výrobce dronů Primoco. Od 29. ledna se už s jeho akciemi nebude obchodovat na trhu Start, určenému malým a středním podnikům, ale na hlavním hřišti Prime, vedle ČEZ, Coltu nebo Kofoly. Loni se v Praze stejným způsobem přesunula slovenská společnost Gevorkyan.

V příštích letech by i zde mohlo být živo – alespoň podle společnosti Starteepo Františka Bostla, člena našeho výběru 30 pod 30 z roku 2020. Ta se už podílela na sedmi pražských IPO, naposledy loni u debutu výrobce městského mobiliáře mmcité. Starteepo v prosinci vytipovalo tři stovky potenciálních tuzemských kandidátů na vstup na pražskou burzu a Bostl tvrdí, že jedenačtyřicet z nich o IPO skutečně projevilo zájem.

Jaké významné vstupy na burzu se letos vyplatí sledovat?

Reddit

Americká sociální síť Reddit krouží kolem primární nabídky akcií už od roku 2021, kdy část finančního světa uhranulo tamní fórum WallStreetBets a komunita amatérských investorů kolem něj, která byla schopna hromadně vyhnat ceny některých akcií do absurdních hodnot. 

Podle agentury Reuters má už Reddit plán IPO nachystaný a spustí jej letos v březnu. Byl by to první významný vstup sociální sítě na burzu od debutu Pinterestu na NYSE v roce 2019. 

Skims

Kim Kardashian založila svou módní značku v roce 2019 společně s podnikatelem Jensem Gredem a jeho manželkou Emmou. Skims v módním průmyslu vsadily na trend zpochybňování tradičních standardů krásy a apelování na přijetí všech těl bez ohledu na jejich velikost či odstín pleti. V angličtině se pro toto sociální hnutí vžil termín body positivity – a funguje i v byznysu.

Podle posledního odhadu mají Skims valuaci čtyř miliard dolarů, což z nich dělá korunní klenot byznysového impéria Kim Kardashian. Řada investorů se domnívá, že Skims dříve nebo později zamíří na burzu – a podle agentury Bloomberg by to mohlo být už letos.

Klarna

Ještě v roce 2021 byla švédská Klarna s valuací 46 miliard dolarů nejhodnotnějším evropským fintechem. Rok poté spadla hodnota tohoto průkopníka finančních služeb označovaných zkratkou BNPL (buy now, pay later) o osmdesát pět procent. Vysoké úrokové sazby krátkodobým úvěrům nepřejí, jak ostatně ukázala i enormní „sleva“, s níž se prodala tuzemská obdoba Klarny.

Švédský startup se však loni dokázal vymanit z hlubokých ztrát způsobených nákladnou expanzí na americký trh a po dlouhé době se ocitl opět v černých číslech. Nyní je na řadě IPO a šéf Sebastian Siemiatkowski prohlásil, že vstup na burzu v USA je na spadnutí.

Discord

Komunikační platforma Discord založená v roce 2015, zpočátku populární jen mezi hráči a hráčkami, dokázala v posledních letech přitáhnout i další online komunity. Vyniká svou jednoduchostí a silným důrazem na soukromí a bezpečnost uživatelů. V roce 2021 firma jednala o fúzi s Microsoftem, který za ni údajně nabízel dvanáct miliard dolarů.

Z toho však sešlo a od té doby Discord zkoumá možnosti vstupu na burzu. V roce 2022 zvažoval takzvaný technický listing, kdy místo standardní nabídky akcií veřejnosti v rámci IPO začnou stávající akcionáři se svými podíly obchodovat veřejně. Analytici se shodují, že v dohledné době Discord na burzu zamíří – ať už jakýmkoli způsobem.

Flix

Dalším adeptem na letošní IPO je německý Flix, provozovatel zelených autobusů FlixBus, které už jezdí ve čtyřiceti dvou zemích světa. Patří mu také největší severoamerický dálkový autobusový dopravce Greyhound Lines. 

Loni v únoru přišla agentura Bloomberg s informací, že Flix zvažuje IPO možná „ještě letos“. S debutem na frankfurtské burze, který by ho mohl ocenit až na čtyři miliardy eur, mu podle agentury Reuters pomohou banky JPMorgan, Goldman Sachs a BNP Paribas.

CVC Capital Partners

Investiční poradenská firma a také jeden z největších private equity fondů na světě měl původně debutovat na amsterodamské burze v roce 2022. Kvůli dopadům války na Ukrajině se datum posunulo na loňský listopad, avšak z firmy zní, že podmínky na trhu stále nejsou vhodné.

Se vstupem na burzu proto počítá někdy v průběhu letoška. V Česku vzbudil fond CVC pozornost v závěru loňského roku, kdy se společně se skupinou Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce stal novým majitelem Zásilkovny. CVC celkem spravuje aktiva v hodnotě přes 180 miliard eur.

Amer Sports

Výrobce tenisových raket Wilson, sportovní obuvi Salomon nebo lyží Atomic podal žádost o IPO na newyorské burze NYSE začátkem ledna. S akciemi společnosti Amer Sports, v níž od roku 2019 drží většinu čínský konglomerát Anta Sports, se začne veřejně obchodovat koncem ledna.

Firma potřebuje kapitál ke snížení dluhové zátěže – v březnu vyprší splatnost úvěru v hodnotě 1,3 miliardy eur, který si táhne už od převzetí konsorciem firem pod vedením Anta Sports. V prvních třech kvartálech loňského roku firmě meziročně stouply tržby zhruba o třetinu.