Co je homerun, nejspíš vědí i ti, které baseball nijak zvlášť nezajímá: věc, proti které není obrany. Právě díky homerunu si česká reprezentace připsala první a senzační vítězství na World Baseball Classic, turnaji pro nejlepší profesionály planety, kde udolala Čínu 8:5.

Český tým je přitom složen převážně z amatérů – což není hanlivé označení, jen konstatování faktu. Členové národního týmu se živí například jako investiční poradce či zahradník a část z nich studuje. Kouč Pavel Chadim pak v Brně pracuje jako neurolog. Tím spíš jejich společná story bere dech.

A hlavně – jako by neměli dost v tom, že svůj příběh neustále šperkují.

Už samotný postup na šampionát zaujal svět natolik, že o českých baseballistech vyšla reportáž v The New York Times. Reportér nejznámějšího listu planety dorazil do Česka ze dvou důvodů: aby vyzpovídal Jaromíra Jágra a odkryl pozadí baseballové pohádky.

Dokument o nich natočila i liga Major League Baseball a obsáhlé profily hráčů vycházejí na webu mistrovství, přičemž lze snadno odpustit, že třeba ve story mladíka Michala Kovaly jeho oblíbený a pro Ameriku exotický pokrm „svickova“ autor definuje jako maso s omáčkou a bramborovými knedlíky.

Reprezentanty si na rozdíl od českých specialit už nikdo neplete – zvlášť poté, co předvedli na úvod. Čína rozhodně nepatří mezi soupeře, proti nimž výhra přichází automaticky, ostatně ve své premiéře na WBC potrápila domácí favority z Japonska. Češi v závěru prohrávali, jenže pak šel odpalovat Martin Mužík.

Byla to ukázka absolutní soudržnosti celého týmu.

A byl z toho homerun. Nejkrásnější moment, při něm míč letí, letí a skončí až za plotem, kde už na něj nikdo nedosáhne. Ze situace Češi vytěžili tři body, otočili skóre a náskok už nepustili.

„Tohle byla ukázka absolutní soudržnosti celého týmu a víry do poslední chvíle,“ uvedl trenér Chadim. Jeho svěřenci se vítězstvím přiblížili k tomu, aby ve skupině neskončili hůř než čtvrtí, což by jim garantovalo účast na příští World Baseball Classic. Podtrhli by tak výjimečnost své generace.

„Baseball je za posledních pár let na velkém vzestupu. Dostal se do povědomí lidí, co ani třeba pořádně nevěděli, že se vůbec v Česku hraje,“ líčil Mužík pro Forbes před odletem na turnaj. Zásadní byl právě postup do Japonska: „To si pak lidi řeknou, páni, oni něco vyhráli a někam jedou – to je přece skvělé.“

Česko, které tak rádo fandí sportovním týmům a těm podceňovaným ještě víc, si tím pádem v sobotu od jedenácti hodin dopoledne může vychutnat další show. Ve vyprodané aréně Tokyo Dome pro pětačtyřicet tisíc diváků nastoupí naši baseballisté proti domácím. Proti celku, za nějž září Shonei Ohtani, pro mnohé nejlepší baseballista planety.

Takové kulisy jsou pro kurážné Čechy novinkou. Včetně podmínek zcela samozřejmých pro hvězdy typu Ohtaniho. V Tokiu, které je chronicky proslulé nedostatkem prostoru, a kde turisté leckdy využívají takzvané capsule hotels, spací kapsle připomínající rakve, přebývají baseballisté v pětihvězdičkovém hotelu New Otani Tokyo Garden Tower, nabízejícím třeba vlastní zubařskou ordinaci i procházku japonskými zahradami.

„Normálně si tašky nosíme sami, tady nás ale všichni obskakují a nosí nám to až do pokojů. Je to divné, spíš si z toho děláme legraci,“ líčí Martin Červenka, který se mohl stát prvním Čechem v MLB, když byl v rámci dlouhého působení v nižších zámořských soutěžích povolán na jeden zápas ke slavnému celku New York Mets.

Přímo na soupisku se tehdy nedostal, ale reprezentační účast se spoluhráči žene čím dál výš. I Japonci, velcí favorité na medaile, jsou najednou ve střehu.

Too good to be true? Ano, přesto se to celé děje. Jako kdyby někdo psal filmový scénář v přímém přenosu.