Petr Otava, vládce obchodně-výrobní skupiny Metalimex, a Petr Paukner, jediný majitel obchodníka s komoditami Carbounion, přišli s novou nabídkou pro skomírající OKD. Insolvenčnímu správci Leeovi Loudovi minulý týden prezentovali, že by pro OKD mohli zajistit takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun.

Co to znamená? Pokud by s takovou variantou věřitelský výbor souhlasil, převzali by a profinancovali nejdůležitější obchodní vstupy a výstupy firmy OKD, tedy hlavně prodej jejího uhlí a naopak nákup jejích materiálů, náhradních dílů a některých služeb nutných pro těžbu. OKD by se tak natáhly splatnosti vyplývající z obchodních vztahů na běžnou úroveň (dnes údajně často musí dodavatelům platit dopředu), a tím by získalo obratem volnou hotovost potřebnou na fungování v jiných částech firmy.

„Ano, máme na komoditní financování OKD připraveny až dvě miliardy korun a nežádáme žádné státní garance. Vše samozřejmě ale záleží na insolvenčním správci, managementu firmy a budoucím věřitelském výboru,“ potvrdil pro Forbes Petr Otava.

Co by z toho Otava s Pauknerem, kteří oba patří do žebříčku nejbohatších Čechů sestavovaných Forbesem, měli? Podle Otavy jim nejde o krátkodobý zisk, ale o udržení a posílení strategické pozice na středoevropském uhelném trhu. Chtějí si ho připravit na dobu, kdy OKD přestane těžit a dodávat uhlí.

Metalimex Petra Otavy je také vlastníkem koksoven OKK, které odebírají část koksovatelného uhlí právě z OKD. Čím déle tedy bude OKD fungovat, tím déle bude mít zajištěný přísun komodity potřebné pro výrobu a nebude ji muset ve větším množství nakupovat jinde na trhu. A Metalimex rovněž dlouhodobě patří k jeho hlavním dodavatelům.

OKD, jež zaměstnává přes devět tisíc lidí, je od května v úpadku a tento týden se poprvé sejde schůze věřitelů, která by měla potvrdit či zamítnout prozatímní věřitelský výbor. Schůze by se také měla přiklonit buď k variantě konkurzu firmy, nebo její reorganizace, kterou preferuje také insolvenční správce. Ten zatím popřel významné přihlášené pohledávky ze strany Citibank a fondů sdružených v Ad Hoc Group, které přes dluhopisy OKD kontrolovaly. Jde přitom o více než deset miliard korun a soud bude tento týden v přezkumném řízení o jejich oprávněnosti rozhodovat. Není ani vyloučeno, že Česko kvůli nim může čelit mezinárodní arbitráži.

OKD každopádně shání peníze na svůj provoz, vláda na konci července odsouhlasila, že mu poskytne půjčku ve výši 700 milionů korun. Podle dřívějších informací má jít asi o 400 milionů na dorovnání očekávaných výpadků v provozním kapitálu a 285 milionů na odkládané investice.

Petr Otava a Petr Paukner již dříve nabízeli, že by mohli poskytnout OKD přímou půjčku, pokud by se za ni ovšem zaručil stát. Z této varianty ale postupem času sešlo. O insolvenci těžaře se několik týdnů zajímal také uhlobaron Pavel Tykač po boku s odboráři, Reném Holečkem a částečně také Petrem Otavou. Záměrem bylo získat pohledávky a hlasovací práva přímo od Ad Hoc Group. Tykač akci nakonec zastavil i vzhledem k dosavadnímu vývoji insolvence.