Další vítězství si na své konto zapisuje firma Leona Jakimiče z Nového Boru. Na milánském týdnu designu porazil Lasvit v soutěži o nejlepší výstavu giganty, jako je Google, Zegna, Kia či Amazon. Expozice pod názvem Re/Creation zaujala venkovní instalací Porta z lehaného skla od Maxima Velčovského.

„Je to velký den pro český design a řemeslo. Přirovnal bych to k tomu, že Kolja získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Až na to, že jsme to vyhráli celkově za nejlepší cenu, ne jen za ‚mimo Itálii‘,“ raduje se Jakimič.

Cena, kterou Lasvit v sobotu získal, se nazývá Fuorisalone Award a má několik kategorií. Nejlepší instalace ale patří k té nejprestižnější. Porota vybere z 1200 projektů shortlist šestnácti nejvíc zapamatovatelných projektů, ale pak už hlasuje veřejnost.

Výstava od Lasvitu byla zakomponována do ikonické lokality Palazzo Isimbardi a návštěvníci zde obdivovali rukodělnost a řemeslo s industriálními rozměry objektů od Lasvitu, kde je použita právě technika lehaného skla.

„Sklo se stává ‚plátnem‘ pro jeho autora a dává příležitost vytvořit reliéfní povrchy a plochy velkých rozměrů. Tento princip umožňuje vznik velkoformátových displejů, které přináší do interiéru i exteriéru nový rozměr a vizuální řešení,“ komentuje pro Forbes.cz kreativní ředitel Lasvitu Maxim Velčovský.

Při výrobě skla tak mohl své představy kreslit do písku. Ty se následně vtavily do skla a zůstaly na jeho povrchu jako reliéf. „Tímto způsobem můžeme vytvářet naprosto unikátní produkty,“ doplňuje Velčovský. Monumentální dílo vyrobila největší evropská sklářská pec ve sklárně TGK v Novém Boru.

Autory celkové instalace jsou Zbyněk Krulich s Petrem Hákem a jejich studio Cirque.menu. „Navrhovali jsme onen koncept s kouřem a další části,“ vysvětluje Krulich. Efekty měly návštěvníky odvést „od běžného shonu milánských ulic“.

Lasvit na Design weeku ukázal také novou kolekci od švédského studia Claesson Koivisto Rune z technického skla, limitovanou edici svítidla Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse nebo designový koncept svítidla od Marie Čulenové, propojující sklo a dřevo.