Co může stát udělat pro lepší Česko? Má pomoct, stropovat, regulovat? Nebo je to právě naopak? Otázky jsou to zásadní a odpovědi nejsou jednoduché. I proto si nad nimi v rámci naší historicky největší konference lámala hlavu více než stovka řečníků a mimořádných mozků naší země. Z jejich myšlenek vzešlo deset doporučení, která by stát měl udělat pro lepší Česko.

Nepřekážej

Alfou a omegou lepšího Česka je podle podnikatelů a dalších odborníků napříč obory zjednodušení a snížení byrokracie. Přehnané papírování dusí byznys a dokazují to i data: založit vlastní podnikání nám Čechům trvá skoro nejdéle v celé Evropě, ve světě je na tom o něco hůř snad jen Papua Nová Guinea. Stejně bezútěšná je naše pozice v délce povolovacích procesů staveb.

„Měli bychom hledat cestu, jak to jde, a nehledat důvody, proč to nejde. Když se bude více povolovat a stavět, tak mohou být byty v Praze o nějakých patnáct dvacet procent levnější. Pokud má developer na deset a více let umrtvený kapitál a není schopen dělat jakýkoli byznys plán, tak je ten byznys zcela neuchopitelný a od toho se odvíjí problémy s nedostupností bydlení,“ komentoval na naší konferenci developer Dušan Kunovský.

Vzdělávej

Potřeba efektivnějšího školství zaznívala během konference v hovorech s ekonomy i designéry. Letošní vřava po zjištění fatálního nedostatku míst ve školkách i na středních školách nastavila zrcadlo celému tuzemskému vzdělávacímu systému, v němž zásadním faktorem zůstává region i ekonomické zázemí studentů. Aktuálně je ve státě více než dva a půl tisíce zřizovatelů základních škol.

Forbes Digital Premium