Konec roku tomu sice nenapovídá, ale i letos se událo na naší planetě mnoho dobrého. Češi ukázali, že zlo je záležitostí jednotlivců, kdežto dobro dílem většiny. Věda posouvala lidstvo k lepší budoucnosti, dobrodinci ohromovali nezištnými skutky a zdánlivě prohrané bitvy se dařilo zachránit.

Podívejte se na náš výběr toho, co se letos povedlo. V Česku i ve světě. Tady je 23 dobrých zpráv roku 2023, které dávají důvod věřit v lepší zítřky.

Solidarita v době nejtěžší. Češi se umějí v době tragédie obdivuhodně mobilizovat. Na pomoc zasaženým tragickými útoky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se stihlo jen do konce roku vybrat téměř padesát milionů korun. Rodině obětí střelby z Klánovic pak Češi přispěli už více než jedenácti miliony.

Ale nejde jen o peníze. Češi vyjadřovali pietu, drželi státní smutek, po celé zemi hořely tisíce svíček. Probíhaly zádušní mše za oběti. Hromadně se vyzývalo k bojkotu ohňostrojů, které mohou oživovat nepříjemné vzpomínky. Česko drželo pospolu.

Sbírka pro Martínka. Zdálo se to jako mission impossible: vybrat sto milionů na léčbu vzácného genetického onemocnění? Jenže Čechy příběh dvouletého chlapečka vzal za srdce a nakonec na jeho pomoc poslali dokonce 150 milionů.

Na přelomu ledna a února se díky tomu Martínek chystá na zákrok na specializovaném pracovišti ve francouzském Montpellier.

Nový památník pro romské oběti. Češi uctívají nejen oběti nedávné minulosti, ale i té starší. V únoru se v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku konečně po letech dohadů otevře památník holokaustu Romů a Sintů.

Bude tak v místě, kde byl během druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Mimochodem, součástí památníku bude les. Sazenice do něj daroval letos zesnulý politik a šlechtic Karel Schwarzenberg.

Úmrtnost na rakovinu prsu v Česku klesla. Za posledních dvacet let o 31 procent. Nádory se daří díky preventivním vyšetřením žen v rizikovém věku odhalit brzy, kdy se dají léčit.

I obyčejná námaha pomáhá. Nošení těžkých tašek, rychlá chůze nebo hraní s dětmi vás mohou od rakoviny uchránit. Podle výzkumu z univerzity v Sydney dokážou pomoci pouhé čtyři a půl minuty intenzivní aktivity za den k tomu, aby snížily riziko rakoviny až o 32 procent.

Pasta – a basta! Dáváte si těstoviny jen střídmě, abyste nepřibrali na váze? Nemusíte. Výzkum publikovaný v PubMed došel k závěru, že pravidelná konzumace těstovin nevede k nabrání váhy.

Klíšťoman. Richarda Ostfelda kouslo klíště ale nebyl z toho problém, nýbrž „superschopnost“. Každé další klíště, které ho kousne, to totiž stojí život.

Ostfeld má dokonalou imunitu, což by byla dobrá zpráva sama o sobě, ale ještě lepší je, že díky němu by se mohla vyvinout vakcína třeba na zákeřnou lymskou boreliózu.

Lék na neléčitelné. Bolestivá nemoc motýlích křídel se dosud považovala za neléčitelnou. Letos se však, nejprve v USA, schválil první lék ve formě gelu, a přinesl tak pacientům, kterých je jen v Česku zhruba 300, konečně naději.

Komáry proti komárům. Lékaři bez hranic zkusili inovativní řešení v Hondurasu v boji proti horečce dengue. Na pomoc proti nemoci, kterou roznášejí komáři, vybrali… komáry.

Konkrétně druh Aedes aegypti, kteří jsou nositeli bakterie Wolbachia. Ta konkuruje virům, jako je dengue, a  komplikuje jejich množení uvnitř komára.

V Seině se zase bude plavat. Pořádání olympiády může mít velmi příjemné vedlejší efekty. V Paříži, která bude hostit sportovní slavnost v létě 2024, proběhlo v rámci příprav také velké čištění řeky Seiny, v níž se sto let kvůli špinavé vodě nemohlo plavat.

Teď se s plaváním počítá v rámci tří disciplín olympiády a paralympiády. A od léta 2025 má být na třech místech umožněno také plavání pro veřejnost.

Bezpečné opalování zdarma. Nizozemsko patří mezi země s největším výskytem rakoviny kůže, a tak se rozhodlo zakročit. Začalo na plážích instalovat zásobníky s opalovacím krémem, který je k dispozici zdarma.

Pláže přizpůsobené vozíčkářům. Řecko se zase rozhodlo zpříjemnit (nejen) letní sezonu vozíčkářům. Více než 280 pláží učinilo snáze přístupným a nechalo nainstalovat i speciální pohyblivé sedačky, na nichž se dá opalovat a případně snadno sjet smočit nohy do mořské vody.

Naděje proti HIV. Nová studie přiblížila pochopení toho, jak se opice dokážou vyléčit z obdoby viru HIV. Přináší to naději i na léčbu lidí pomocí transplantace kmenových buněk, což je metoda, která se zatím používala jen ojediněle.

Bobr po 400 letech. Rok a půl poté, co se spustila iniciativa, která měla vrátit bobry do londýnských ulic, se dostavil výsledek. Čtyři století poté, co bobři v Londýně vyhynuli, se podařilo vyfotit mládě ve čtvrti Ealing na západě města.

Vlčata po 200 letech. Takřka dvě století nežili ve Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vlci. Letos v květnu ale zachytila vlčata fotopast. Je naděje, že se jejich populace zase rozšíří.

Vzácný nález. Osmileté norské holčičce se podařil při výletu na hřiště mimořádně cenný úlovek. Všimla si totiž malého kamenného objektu, ze kterého se vyklubala dýka, pocházející podle odborníků z období neolitu.

Přelomová dohoda. Členské státy OSN schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů, o které jednaly patnáct let a označuje se za přelomovou. Měla by pomoci zachovat mořskou biodiverzitu v rozsáhlých rezervacích a zajistit její udržitelné využívání.

Záchrana v horách. Byl jen kousek od vrcholu nejvyšší hory světa, když si nepálský šerpa Gejle všiml po cestě kolabujícího horolezce. Přemluvil klienta, kterého na výstupu doprovázel, aby ukončili výstup a snesl promrzlého muže na zádech do tábora, čímž mu zachránil život.

Konec plastových sáčků. Na Novém Zélandu zatočili s jednorázovými plastovými sáčky. Jejich zákaz rozšířili i na supermarkety, konkrétně na tenké sáčky, do nichž se balí pečivo či ovoce a zelenina.

Pražská High Line. V pražských Vršovicích vznikne široká stezka pro pěší, bruslaře či cyklisty. Vybuduje se na místě bývalé trati a hlavní město tak dostane podobnou atrakci, jako je oblíbená newyorská High Line.

Lék na otravu. Pozření muchomůrky zelené vás může v současné době stát život. Brzy by se ale otrava měla dát léčit i jinak než pumpováním žaludku. Čínští vědci našli protilátku, jde o lékařské barvivo.

Štědrý veterán. Američan Hody Childress, který dříve sloužil u letectva, věnoval skoro po celé desetiletí každý měsíc sto dolarů lékárně ve městečku Geraldine, kde žil.

Chtěl tak pomoci místním, kteří si nemohli dovolit koupit léky sami. Na počátku letošního roku zemřel a nedlouho poté se objevila zpráva o jeho nezištné pomoci.

Vždycky je naděje. Šestého února proběhlo v Turecku ničivé zemětřesení a pár dní po něm vytáhli záchranáři z trosek budovy tříměsíční dítě. Po 54 dnech se setkalo se svou matkou.