V letošním roce slaví osmdesát let. Což může vyvolat mírný údiv, protože když si roky odečtete od současného letopočtu, vyjde vám, že počátky turnovské firmy Crytur byly položeny v roce 1943.

Tedy v době, kdy se téměř celá Evropa, včetně Československa nacházela v ohnisku druhé světové války a nebylo příliš obvyklé, aby vznikaly nové společnosti. A přesto v Turnově jednu založili. I když tak trochu z donucení.

Abychom celý příběh pochopili, musíme se ponořit hluboko do minulosti. A rovnou do 17. století, kdy z italských Benátek přichází znalost skleněné kompozice, tedy mačkaných perel.

„Na kopci Kozákov se odpradávna leštily drahé kameny. V 18. století už bylo v Turnově asi sedmnáct hutí, které dělaly barevné kompozice na šperky. Postupně se skleněná výroba přestěhovala do hor, hlavně na Jablonecko, a tady zůstali jen šperkaři,“ vypráví Jindřich Houžvička, majitel firmy Crytur. 

Jenže stejně jako bylo velké množství šperkařů, bylo mnoho i falšovaných a podvodně vyráběných kamenů právě skleněnou kompozicí. A tak si v roce 1935 turnovští šperkaři vytvořili spolek, který pravost nerostů ohodnocoval. Ten se za války musel přetavit v instituci.

„Ohodnocování kamenů proto převzal v roce 1943 Ústav pro drahokamy. Když nastoupil komunismus, zmizeli i šperkaři coby živnostníci a zůstalo jen pozdější družstvo Granát. A v roce 1953 přišli naši předci na to, že místo ohodnocování nepravých kamenů bude lepší je rovnou vyrábět,“ upřesňuje Jindřich Houžvička.

A tak vznikla v Turnově jedna z prvních skupin na světě, která dokázala vypěstovat granáty jako vysoko tající oxidy. 

Firma pod názvem Monokrystaly Turnov existovala až do roku 1992, zaměstnávala až 800 lidí a probíhala v ní z velké míry vojenská výroba. Po sametové revoluci závod koupila Preciosa, která počítala s přístrojovou výrobou. A skutečně, právě tady se pod značkou Preciosa Crytur vyvinul mamograf, laserová vrtačka na zuby nebo elektronový mikroskop. 

Když v roce 1998 společnost směřovala ke krachu, od Preciosy odkoupili provoz čtyři společníci. Mezi nimi byl i tatínek Jindřicha Houžvičky. „Otcův podíl jsem převzal v roce 2004, o sedm let později jsem vyplatil zbylou část a stal se jediným majitelem,“ podotýká podnikatel, a uzavírá tak historickou kapitolu firmy. 

S jeho příchodem se totiž začala psát i ta novodobá. Zatímco v roce 1998 byly tržby firmy sedmnáct milionů korun, v roce 2022 dosahují téměř 650 milionů. Rostou každý rok, úplně stejně, zhruba o sedmnáct procent. A navíc se může chlubit tím, že patří mezi nejlepší na světě. 

Crytur se specializuje na optoelektronickou výrobu, jejíž součástí je i krystal. Je jádrem produktu obaleného co největším množstvím dalších komponentů.

Jsme největším dodavatelem detektorů pro elektronové mikroskopy.

„Je to unikátní výrobek, který nemá konkurenci. Dokážeme na něm dosáhnout vysoké přidané hodnoty. Jsme největším dodavatelem detektorů pro elektronové mikroskopy. Česká republika se často chlubí tím, že je jejich největším výrobcem. Od nás jde do ní ale jen zhruba třicet procent naší výroby pro mikroskopy, jinak jde většina mimo zemi,“ upozorňuje majitel firmy.

Forbes Digital Premium