Jihokorejský státní energetický koncern Korea Electric Power Corporation (KEPCO) vykázal za loňský rok provozní ztrátu 4,5 bilionu wonů (78,2 miliardy korun). Ztráta se však výrazně snížila z 32,66 bilionu wonů v předchozím roce.

Důvodem byl růst tržeb díky vyšším cenám elektřiny a pokles nákladů na prodej v reakci na snížení nákladů na nákup paliv a elektřiny, vyplývá ze zprávy společnosti. KEPCO je mateřskou společností firmy Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která se uchází o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Tržby stouply o zhruba dvacet čtyři procenta na 88,2 bilionu wonů, z toho tržby z prodeje elektřiny se zvýšily o dvacet pět procent, i když objem prodeje se snížil o 0,4 procenta. Náklady na prodej se snížily o jedenáct procenta na 89,7 bilionu wonů.

KHNP byla založena v roce 2001, je státem vlastněnou společností, provozuje jaderné a vodní zdroje, které pokrývají téměř třicet procent energetických dodávek v Koreji.

Firma v současnosti provozuje dvacet čtyři jaderných bloků v Jižní Koreji a dalších pět buduje v Jižní Koreji a Spojených arabských emirátech. Doposud se podílela na stavbě třicet šest bloků jaderných elektráren v Jižní Koreji i v zahraničí.

Polská vláda v roce 2022 vybrala KHNP jako partnera pro výstavbu druhé plánované jaderné elektrárny v zemi.

Novinář zaměřený na energetiku Piotr Macionžek server strefainwestorow.pl upozornil, že KEPCO měla na konci roku 2023 dluh 151,8 miliardy USD (3,5 bilionu korun). To způsobuje, že firma nemůže vydávat nové dluhopisy kvůli překročení poměru dluhu k aktivům, což přimělo firmu přijmout řadu mimořádných opatření.

V korejských médiích se také objevily otázky, zda se KEPCO dokáže dostat ze současné dluhové spirály.