Ikona designu

Fotoaparát Polaroid

Ačkoliv nejdřív vše nasvědčovalo, že tento vynález skončí v propadlišti dějin, fotoaparát Polaroid zažívá už několik sezón nebývalý comeback. Jen v roce 2017 se ho prodalo na 7 miliónů kusů. Nápad vytvořit fotografický přístroj, který snímky okamžitě vyvolá, se urodil v hlavě Edwina Landa v roce 1943. Model, který si ale většina z nás pod názvem Polaroid představí, byl uveden až v roce 1977.

Ikona designu

Citrusovač Alessi Salif

Pokud vám připomíná mimozemskou loď, pak nejste daleko od zdroje inspirace designéra Phillipa Starcka, který tohoto kuchyňského pomocníka navrhl. Odšťavňovač citrusů vynalezl poté, co v roce 1988 odjel na dovolenou. Během jedné návštěvy restaurace nakreslil na papírové prostírání přístroj, na jehož vzhled ho navedly podávané mořské plody. Papírové prostírání Starck složil a poslal rovnou do společnosti Alessi, se kterou v té době spolupracoval. Osvícený šéf značky Alberto Alessi usoudil, že je u zrodu další designové legendy a od roku 1990 začala jeho firma zmíněný citrusovač vyrábět. Jeho vadou ale je, že není příliš praktický. I přesto jej do své sbírky zařadila newyorská MoMa.

Ikona designu

Židle Pavla Janáka

Kubistický artefakt, který zosobňuje velmi zajímavé období českého designu, byla noční můrou. Alespoň pro truhláře, který měl židli od českého designéra a architekta Pavla Janáka, vyrobit. Vysochat totiž složité, expresivní tvary kosočtverců z hnědě mořeného dubu není jen tak. Pokud se tento kus nábytku z roku 1911-12 už dostane do aukce, prodává se za několik stovek tisíc. Mimo židle navrhl Janák například průčelí pražského paláce Adria, hotel Juliš, osadu Baba nebo Husův sbor na Vinohradech.

Ikona designu

Křeslo Eames

Jeho zaoblené křivky, měkká kůže a elegantní konstrukce z palisandrového dřeva, budily emoce už v dobách uvedení tohoto křesla. V roce 1956 ho americkému publiku představil manželský pár – designéři Ray a Charles Eamsovi. Stalo se tak v rámci televizního pořadu Home, kde po křeslu Eames okamžitě zatoužily masy. Jen málokdo si ale luxusní kousek mohl dovolit, dodnes se jeho cena pohybuje okolo 170 tisíc korun.

Ikona designu

Mísa Vitrucell

Zdeněk Lhotský je nejen umělcem, ale také inovátorem. Dánský královský pár ho požádal, aby pro ně ze skla odlil sarkofág, vytváří ceny Českého lva, ale nejzajímavějším jeho počinem je vitrucell, patentovaná technika taveného skla. Slovo vitrucell je složenina z vitrium (sklo) a cell (buňka). Původně skla nejsou barvená vůbec, ale studio Zdeňka Lhotského je umí díky tajnému postupu obarvit.

Sloupek

Jak se naučit milovat svoji roušku? Návod pro začátečníky i pokročilé skeptiky

Iva Roze
Každý vztah prochází fázemi. Můj vztah k rouškám je momentálně ve stadiu sedmileté krize – ačkoli jsme spolu teprve od března. Vadí mi na ní úplně všechno. To, jak vypadá, jak se chová, jak se v našem vztahu čím dál víc a víc prosazuje a diktuje si, kdy a kam můžu chodit odhalená. Na začátku to přitom vypadalo, že v sobě nemá kus sobectví, jen ochranitelské sklony. Během pár měsíců se z ní ale…
Čtěte dál
Za co utrácet