Čistý zisk americké automobilky General Motors ve třetím čtvrtletí klesl o 7,3 procenta na 3,06 miliardy dolarů (71 miliard korun). Firma kvůli nákladům spojeným se stávkami současně zrušila dosavadní výhled vývoje zisku na letošní rok a výhled výroby elektromobilů v blízké budoucnosti. O svém hospodaření v úterý automobilka informovala v tiskové zprávě.

Tržby vzrostly o 5,4 procenta na 44,1 miliardy dolarů. Očištěný zisk na akcii činil 2,28 dolaru, mírně tak vzrostl a překonal očekávání analytiků, zejména díky vlivu odkupu vlastních akcií.

Stávky odborářů UAW za zvýšení mezd stály automobilku ve třetím čtvrtletí asi 200 milionů dolarů, uvedl finanční ředitel Paul Jacobson. Upozornil také, že náklady na stávky v říjnu stouply na 200 milionů dolarů týdně, zatím tak firmu přišly zhruba na 600 milionů dolarů.

Tyto náklady, výhled vyšších nákladů na pracovní sílu po uzavření nové kolektivní smlouvy a nejistý makroekonomický výhled firmu donutily opustit předchozí výhled letošního hospodaření, který automobilka v červenci zvýšila.

Vzhledem k tomu, že tempo růstu prodeje elektromobilů v Severní Americe zpomalilo, a dokonce i jednička v odvětví Tesla dává najevo opatrnost ohledně tempa expanze, mění General Motors strategii výroby elektromobilů v regionu. Zrychlí tak produkci, aby uspokojila poptávku zákazníků a dosáhla ziskových cílů, místo aby se zaměřila na konkrétní cíle u objemu prodeje, dodal Jacobson. Firma také opouští cíl, který počítal s výrobou 400 tisíc elektromobilů od roku 2022 do poloviny roku 2024.

Jacobson dodal, že vedení General Motors se obává rostoucích úrokových sazeb a konfliktu na Blízkém východě, a rovněž toho, zda by to mohlo ovlivnit chování spotřebitelů. Firma se také připojila k dalším automobilkám, které naléhají na vládu prezidenta Joea Bidena, aby ustoupil od ambiciózních pravidel pro emise a spotřebu paliva, jejichž cílem je, aby do roku 2032 tvořily elektromobily dvě třetiny amerického automobilového trhu.