Ekologická aktivistická organizace Greenpeace podá správní žalobu na ministerstvo životního prostředí, pokud resort nezveřejní informace z chystané česko – polské smlouvy o uhelném dolu Turów. Organizace to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Aktivisté ministerstvo dvakrát požádali o poskytnutí podrobností. Resort to ale odmítá s odůvodněním, že by to před uzavřením dohody mohlo ohrozit vyjednávání. Podle Greenpeace však tvrzení odporuje dřívějším vyjádřením ministra životního prostředí Richarda Brabce, že jediný sporný bod je o délce trvání smlouvy.

Jednání o Turówu byla přerušena v noci na 1. října. Základní parametry dohody se podařilo dojednat, sporná je doba, po kterou nebude možné smlouvu vypovědět.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu.

Rozšíření těžby loni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen hluku a prachu, ale hlavně ztráty pitné vody. Chystaná smlouva mimo jiné počítá s finanční podporou obcím nebo s financováním monitoringu spodních vod, prašnosti a hlučnosti.

Soud EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje právě zásoby pitné vody. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země.

Polsko má za neuposlechnutí soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně, sankce uvalil Soudní dvůr Evropské unie 20. září. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková ČTK minulý týden sdělila, že resort oslovil Polsko ohledně pokračování jednání a čeká na vyjádření polské strany.