Po hrůzostrašném pádu si vylámal zuby, na něm si je ale zase vylámal osud chystající mu konec s profesionální cyklistikou. Místo toho vyhrál Jan Hirt etapu Giro d’Italia, celkově skončil šestý a od příští sezony bude jezdit v top týmu za dvojnásobné peníze než dosud.

Jan Hirt je výjimečný a zároveň je výjimkou. Speciální výjimkou. Výjimkou z pravidla, že výjimky neexistují.

V cyklistice je čas vždy klíčovou, nezpochybnitelnou a univerzální veličinou: beze zbytku platí, že čím lepší, tím pro závodníka líp. Lepší čas je přímou úměrou lepšího umístění, a tedy i lepších peněz, to je zákonité, jinak to být nemůže.

Pokud se tedy nejmenujete Jan Hirt.

Právě on musí koupit týmovému kolegovi nejnovější iPhone, což ho vyjde dejme tomu na čtyřicet tisíc korun. Být ale o pouhých čtrnáct vteřin rychlejší, kupoval by nové rolexky, což by ho klidně mohlo stát až desetkrát tolik.

Na lednovém soustředění v Kolumbii si totiž Hirt s italským týmovým parťákem Lorenzem Rotou slíbili, že vyhraje-li někdo z nich etapu slavného Giro d’Italia, koupí druhému mobil. Hirt ke slibu přihodil, že jestliže dojede v celkovém pořadí do první pětky, může se Rota těšit na luxusní hodinky proslulé značky.

„Nejdřív jsem dal rolexky do hry za umístění v desítce, ale pak to přehodnotil a raději zúžil na pětku,“ usmívá se šestý na Giru, jehož od pátého místa a návštěvy švýcarského hodinářství dělilo čtrnáct vteřin. „Ani nevím, co bych bral víc. Možná být pátý a kupovat hodinky. Ale ani šestá příčka není špatná, ne?“

To není. Bože, ani trochu ne! Giro d’Italia patří společně s Tour de France a španělskou Vueltou mezi „svatou“ trojici podniků takzvané Grand Tour, globálně nejprestižnějších etapových závodů. V celých dlouhých dějinách Gira byl ke všemu z českých závodníků lepší pouze pátý Roman Kreuziger v roce 2011. Etapu italského dobrodružství vyhráli před Hirtem jen čtyři krajané a na stupně vítězů dojel Hirt letos ještě jednou, bral třetí místo.

Forbes Digital Premium