E-commerce společnost Groupon, americká inspirace tuzemského Slevomatu, prochází velkou ozdravnou kúrou pod taktovkou českých investorů ze skupiny Pale Fire Capital.

Firmu ve finančních problémech, jejíž akcie zlevnily za poslední rok o téměř osmdesát procent, chtějí transformovat po vzoru aukčního portálu Aukro, který vytáhli z krize před pár lety. Mají však před sebou ještě spoustu práce.

„Když jsme se začali dívat pod pokličku, zjistili jsme, že je to v horším stavu než jsme čekali,“ komentoval vstup do Grouponu spoluzakladatel skupiny Jan Barta. Pale Fire Capital se v posledních letech stal největším akcionářem americké firmy a dosadil své lidi do vedení – před dvěma týdny se ujal funkce generálního ředitele Dušan Šenkypl.

„Udělali jsme trošku chybu, že jsme se na to dlouho dívali z pozice boardu a příliš jsme těm manažerům věřili. Úplně nekompetentní management na všech úrovních je jedním z faktorů, proč Groupon padl tak hluboko. Teď se Dušan stal CEO, dal do kupy špičkový tým a závity se už roztáčejí,“ uvedl Barta na našem eventu Trochu funny, trochu money v Lobkowiczkém paláci.

Groupon se loni propadl do ztráty 234 milionů dolarů zatímco předloni vydělal 119 milionů. Tržby se mezi roky 2021 a 2022 snížily z 967 milionů na 599 milionů dolarů. PFC drží v Grouponu dvaadvacetiprocentní podíl, který ji stál zhruba 2,8 miliardy korun.

Cena akcií americké společnosti však od té doby klesla přibližně na čtvrtinu. „Doufáme, že se nám to podaří otočit. Groupon sice tvoří jen zlomek našeho portfolia, ale Dušan se mu věnuje naplno,“ dodal Barta. 

Zároveň je však investor „bytostně přesvědčený“, že se blíží ekonomická recese. „Je to záležitost několika jednotek měsíců,“ řekl s odkazem na takzvanou převrácenou výnosovou křivku. Recese z minulosti často udeřily poté, co se zvedly výnosy z krátkodobých dluhopisů nad ty z dlouhodobých, což se momentálně děje ve Spojených státech. 

Barta očekává korekci valuací zejména u technologických firem a také menší ochotu bank půjčovat byznysům peníze. Z pohledu investora momentálně považuje za atraktivní například velké evropské telefonní operátory.

„Vidím v jejich kontraktech najednou inflační doložky, takže značně zvedají ceny. Zákazníci u nich dnes mají kromě tarifů i další služby jako internet či televizi, což posiluje jejich loajalitu. A malí hráči na trhu jsou nyní menší hrozbou kvůli vysokým nákladům na financování,“ uvedl.

Pale Fire Capital vzbudila v posledních měsících pozornost i svou finanční podporou kampaně Petra Pavla. Před posledními parlamentními volbami skupina podpořila i strany současné vládní koalice. Barta hodlá v politickém sponzoringu pokračovat dál, po druhém kole prezidentských voleb na svém twitterovém účtu napsal, že dalším cílem je vzkřísit novou sociální demokracii nebo jinou proevropskou levicovou stranu.

„Z principu jde o to, abychom v Čechách zachovali systém, co tady máme a nezačalo se to lámat jako v Maďarsku a skoro i na Slovensku, vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí tamní preference. Myslím si, že sociální demokracie má být hráz, jedna z mála stran schopná čerpat v elektorátu Andreje Babiše a potažmo i u extremičtějších stran. Pro zdraví liberální demokracie v Česku je podle mě potřebná zdravá sociální demokracie,“ vysvětlil svůj postoj.