Splachování dešťovou vodou, šetrné krajinné prvky nebo základní úsporná energetická opatření. To vše vyneslo průmyslové hale v Chebu prestižní ohodnocení na úrovni Outstanding a skóre 94,2 procenta dle prestižní certifikace udržitelnosti BREEAM 2016 New Construction.

Projekt, který zainvestovala a vlastní investiční skupina Accolade miliardářů Milana KratinyZdeňka Šoustala, vybudovala developerská společnost Panattoni.

Hala má celkovou rozlohu přes čtyřicet tisíc metrů čtverečních, většinu plochy si pronajímá německý online prodejce automobilových dílů Autodoc, který aktuálně operuje v 27 evropských státech.

„Česká republika má nyní v Chebu nejzelenější budovu pro moderní průmysl na světě, což je pro nás obrovským zadostiučiněním. Potvrzuje to, že cesta investování do výstavby zelených budov, kterou jsme si vytyčili před více než deseti lety, je pro nás ta jediná správná a možná,“ komentuje Milan Kratina, CEO Accolade a podle Forbesu 24. nejbohatší Čech.

„Dosažená úroveň certifikace není jen dobrá zpráva pro Panattoni, ale pro celou Českou republiku. Podtrhuje, že moderní průmyslová výstavba v Česku má opravdu ty nejvyšší světové standardy a klade velký důraz na odpovědnost k životnímu prostředí i místním komunitám,” doplňuje Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko.

Podle Sovičky je to také důkazem, že je Česko zajímavou destinací pro investice velkých nadnárodních společností, které chtějí vést světový business v oblasti udržitelnosti.

Za přísných ekologických opatřeních probíhala už samotná výstavba, více než 85 procent stavebního odpadu bylo ušetřeno od skládkování.

Exponované části budovy jsou řešeny tak, aby byla minimalizována četnost případných výměn a všechny materiály se vybíraly s ohledem na jejich dopad na životní prostředí v celém jejich životním cyklu.

Projektanti se zaměřili i na oblast úspor s energiemi. Díky instalovaným sanitárním zařízením šetřících vodu a systému splachování dešťovou vodou se podařilo snížit denní spotřebu pitné vody o 85 procent. Budova také ročně ušetří 2474 tun emisí oxidu uhličitého.

Veškeré interiérové a exteriérové osvětlení tvoří vysoce účinná LED svítidla. Optimální přístup denního světla zajišťují velká a otevíratelná okna, která jsou opatřena žaluziemi. Střecha je pak připravená pro umístění fotovoltaické elektrárny.

Důraz na udržitelnost je patrný i v bezprostředním okolí budovy. Krajinná zeleň byla osázena původními druhy s nízkými nároky na údržbu a spotřebu vody. Uspořádání zeleně navíc poskytuje dostatek prostoru pro stanoviště ptáků, hmyzu a drobných obratlovců.

V areálu nechybí hmyzí hotel, ještěrkovitě i hnízdní budky pro veverky. Zaměstnanci mohou využívat venkovní posilovnu, jídelnu i relaxační prostor s místy k posezení. Ekologickou dopravu zajišťuje pravidelná autobusová linka přímo v areálu. K dispozici jsou navíc nabíjecí stanice pro elektro automobily a zamykací stojany pro kola.

Česká republika se strategicky prosadila jako jeden z lídrů v oblasti udržitelného rozvoje a získala již celkem 109 certifikátů BREEAM New Construction. Ve střední a východní Evropě tak v tomto ohledu drží druhé místo po Polsku (600 certifikátů). Třetí příčka patří Rumunsku (90 certifikátů) a s velkým odstupem pak následují Maďarsko (59), Litva (55) a Slovensko (45).

Významný počet certifikovaných budov v České republice podtrhuje její atraktivitu jako investiční destinace pro firmy, které se chtějí přizpůsobit globálním cílům udržitelnosti.