Inflace je tu, všechno zdražuje. Některým šťastlivcům o ni zaměstnavatelé navyšují mzdy sami od sebe, ale co dělat, když máte na výplatní pásce pořád stejnou částku? Odpověď je prostá: říct si o zvýšení platu.

Kariérová poradkyně a lektorka Lucie Václavková má k vyjednávání o zvýšení platu několik praktických rad. A patří mezi ně i body, které obrátí váš pohled na danou věc – počínaje tím, že hlavním argumentem pro zvýšení mzdy není inflace, ale to, jak jste pro vedení hodnotní.

Jinými slovy, jako hlavní argument vám moc neposlouží zvyšující se osobní náklady ani rodinné důvody, ale váš přínos firmě. Z nebe můžou padat létající talíře, ale vašeho nadřízeného zajímá, proč by měl padnout na zadek z vás.

Soudě dle dat z trhu práce je nyní příznivá situace k vyjednávání. Podle společnosti LMC, provozující portály Jobs.cz a Práce.cz, teď až 36 procent firem očekává nárůst mezd, a to nástupních i stávajících – a jsou ochotné přidávat. Což souvisí s nynějším nedostatkem lidí na trhu práce, kdy podle společnosti Manpower až 62 procent zaměstnavatelů nemůže najít vhodné uchazeče.

Tady je šestice otázek podle poradkyně Lucie Václavkové, které byste si měli položit a hlavně zodpovědět, než se do vyjednávání o navýšení platu pustíte.

Otázka první: „Nehledě na stav světa, jaká je moje hodnota pro zaměstnavatele?“

Jistě, můžete přijít za vedením s tím, že doba je zlá. Mnohem větší šanci na úspěch ale máte, když přijdete s tím, že vy jste dobří. Není tak důležité, proč chcete víc peněz vy, jako spíše to, proč by je měli dávat zrovna vám. A to vede k prostému argumentu: musíte prokázat přidanou hodnotu, kterou pro firmu máte.

Tip: Napište si to a podtrhněte: Jakou hodnotu přinášíte svému zaměstnavateli a jeho klientům? A jak mohu svoji přidanou hodnotu zvýšit?

Otázka druhá: „Kde vzít ty správné argumenty pro vyjednávání?“

Chcete-li se vytrhnout z průměru, musíte pečlivě sledovat, reflektovat a zapisovat si své výsledky a úspěchy. Co se vám v poslední době povedlo? Kam jste se posunuli? Jak reálně vzrostla vaše hodnota? Jak se změnil obsah či objem vaší práce? Případně, jak se zvýšila vaše odpovědnost?

Tip: Staňte se detektivem svojí kariéry. Zaznamenávejte své výsledky a úspěchy, sbírejte „důkazy“. To vám dodá pro vyjednávání konkrétní argumenty místo planých řečí.

Otázka třetí: „Jaká je aktuální situace na trhu práce?“

Do přípravy na jednání zapadá i průzkum toho, jak si stojíte na trhu práce. K dispozici máte řadu nástrojů, počínaje pracovními portály, kde se u konkrétních pracovních nabídek objevují konkrétní cifry, případně mzdové rozpětí. Stejně tak jsou k dispozici mzdové průzkumy a srovnávače typu Platy.cz či Indeed nebo další užitečné nástroje, jako je kalkulačka Rovná odměna.

Tip: Udělejte si průzkum trhu. Doslova. Jděte někam na pohovor. Ať víte, kolik vám nabídnou tam.

Otázka čtvrtá: „Jak a kdy si říct o peníze?“

Nemusíte čekat na výsledky pravidelného hodnocení, spíš je vhodné vystihnout příležitost. Podařil se vám projekt? Získali jste nové klienty? Narostl vám objem práce nebo odpovědnost? Dostali jste nabídku od jiné firmy?

Schůzka, na které si chcete říct o více peněz, je vážná věc, takže ji nepodceňte. Tohle není něco, co by se mělo řešit u kávovaru v kuchyňce, nebo to nadřízeným jen tak hodit do mailu. Jak bylo řečeno, dobře se domluvte a dobře se připravte. Získáte tak sebedůvěru a konkrétní argumenty.

O schůzku požádejte osobně nebo e-mailem. Načasujte si ji na dobu, kdy má na vás nadřízený čas, je odpočatý, v dobré náladě a nikam nespěchá. Dopoledne je vhodnější než doba před obědem či odchodem z práce.

Tip: S dobrou přípravou budete působit jako sebevědomý partner! Protože přesně tak chcete vyjednávat, z hlediska partnera, a nikoliv z hlediska oběti. Váš zaměstnavatel není sociální instituce, které si jdete postěžovat, je to váš partner, jemuž něco nabízíte – a něco za to od něj chcete.

Otázka pátá: „Opravdu chci víc peněz?“

Opravdu? Opravdu se moje nespokojenost v daném pracovní úvazku odvíjí od toho, že mi „v kapse zlaté mince nechřestí“? Navýšení platu s sebou může nést také posouvání na kariérním žebříčku nebo alespoň nahrnutí nových pravomocí.

Ne každý však o kariérní postup a nové pravomoci stojí, mnohým specialistům je i přes nabídku manažerského postu vlastně lépe u jejich starého kopyta. Proto je namístě zvážit, zda se vyjednávání nemá týkat spíše zaměstnaneckých výhod a úpravy pracovních podmínek. Nemusí jít jen o peníze: v době vysoce rozšířeného syndromu vyhoření a postcovidové psychické zranitelnosti jde občas hlavně o to, aby nám bylo v práci lépe.

Tip: Promyslete si, co potřebujete pro svoji spokojenost v práci. Jsou to peníze, nebo raději chcete získat více času, případně mít možnost více se vzdělávat?

Otázka šestá: „Kolik?“

Jak říká Bolek Polívka ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág: „Ko-lik, ko-lik, ko-lik?!“ Konkrétní částka záleží na tom, proč si vůbec o zvýšení platu říkáme, jaká je situace na trhu práce i ve firmě, a také třeba jestli se nám nabízejí příležitosti jinde. Podle už zmíněné společnosti LMC firmy letos očekávají růst mezd o pět až deset procent – v nedostatkových profesích to může být i více.

Tip: Do vyjednávání jděte s konkrétní částkou. Připravte si také zadní vrátka, tedy co dalšího vás potěší v případě, že zvýšení mzdy není možné.