Po nejkvalitnějším youtubovém kanálu, který svým odběratelům dává ty nejlepší rady a doporučení ohledně kryptoměn, jsme začali pátrat v pravý čas.

Tesla Elona Muska aktuálně vystřelila cenu bitcoinu někam k Uranu tím, že do kryptoměny nasypala přes miliardu dolarů, na kryptoměnové scéně dělá psí kusy i zcela ironická měna dogecoin („much wow!“), která vznikla jen díky fóru, a bitcoin aktuálně pokořil magickou hranici 50 tisíc dolarů. Stačí prostě pár tweetů a pár nových memů na Redditu a kryptoměny se šplhají vzhůru gargantuovskými skoky. What a time to be alive!

Jestli má člověk rozumět kryptoměnám, bylo včera pozdě, ale zítra bude ještě později. Proto jsme se zeptali několika profesionálů v oboru, který český youtubový kryptoměnový kanál pro ně platí za absolutní špičku.

Své tipy poskytli Jiří Kobelka z brněnské blockchainové společnosti Tatum, spoluzakladatel společnosti Baserank a crypto asset investor Ondřej Pilný, zakladatel Blockchain Slovakia, CTO Fumbi Network a kryptoměnový evangelizátor David Stancel, hlavní ekonom banky Creditas a autor první české knihy o Bitcoinu Bitcoin: Peníze budoucnosti Dominik Stroukal, makroekonom a expert na kryptoměny Jakub Jedlinský a Soňa Parke z iniciativy Holky v kryptu.

Na doporučení se oslovení profesionálové v oboru v absolutní většině případů shodli. Vytvořit žebříček TOP 3 kryptoměnových kanálů v Česku proto byla hračka:

1. místo: Bitcoinovej kanál

2. místo: Krypto Mates

3. místo: Paralelní polis

Za Bitcoinovým kanálem, který v našem žebříčku slízl všechnu smetanu a závěrem večera do sebe hodil i třešničku na dortu, stojí autor s přezdívkou Kicom, vlastním jménem Jakub Vejmola. A právě s ním jsme promluvili o pár stěžejních věcech, kterým opravdu rozumí – jak vydělat na youtubovém kanálu a jak vydělat na kryptoměnách.

Ve svém historicky prvním videu jste prohlásil, že zkusíte být „ksichtem bitcoinu v Česku“. Co se vám tehdy honilo hlavou?

V éteru tenkrát už pár lidí o kryptoměnách mluvilo, třeba Dominik Stroukal nebo Karel Fillner. Tematické kanály na YouTube ale v té době nebyly zpracované tak, jak bych si představoval, a já chtěl vytvořit něco, kde lidem bitcoin vysvětlím od základu. V médiích se v té době řešila v podstatě jen jeho cena – a lidé měli úplně zkreslené představy, co to ten bitcoin vlastně je.

Vy už jste měl tehdy o bitcoinu jasno?

V té době už jsem to nějak začínal chápat. A tak jsem se rozhodl vytvořit seznam videí, kde vysvětlím, jak se věci mají, jak ta technologie funguje – a ještě se v rámci toho budu dovzdělávat sám.

Bylo mi jasné, že bude nutné současně vysvětlit, jak funguje dnešní ekonomický systém a peníze obecně. Lidé totiž velmi často neví, co to vlastně peníze jsou, i když je denně používají. A ono se to chytlo: dnes to má nějakých 39 tisíc odběratelů. Po nějaké době jsem odhadl, že bych se tím mohl živit, a to se mi nakonec povedlo – dnes je bitcoinovej kanál můj full time job.

Z čeho se ten job skládá?

Jednak ze samotného kanálu a jednak z věcí, které s ním souvisejí – udělal jsem k němu e-shop s merchem, kde prodávám trička a čepice s bitcoinovou tematikou, což na českém trhu vlastně také chybělo. Tím pádem jsem objevil určitou díru na trhu, ke které mám hlásnou troubu v podobě svého kanálu. Navíc mě podporuje spousta lidí na Patreonu – dnes mám přes čtyři stovky patronů, kteří mi měsíčně posílají částku ve výši zhruba jednoho českého průměrného platu. 

Zbohatl jste už na kryptoměnách?

Teď jsem poprvé odprodával čtyři procenta toho, co se mi povedlo v bitcoinu naakumulovat. Takže papírově jsem na nich asi zbohatl. První část bitcoinu jsem kupoval někdy v době, kdy stál asi šest tisíc dolarů; pak se to propadlo a já nakupoval dál kolem toho dna, takže mám dnes průměrné nákupní úrovně cirka čtyři a půl tisíce dolarů za jeden bitcoin. Což je desetina toho, kolik stojí dnes.

Jestli jsem na tom ale vážně zbohatl, to se ještě uvidí. Bitcoiny pro sebe do budoucna chápu spíše jako skvělý udržitel hodnoty. Byť je hodně volatilní. Obavu z toho ale kvůli tomu nemám.

Váš přístup je tedy spíše investorský než spekulantský?

Určitě. Možná je slovo investice trochu zavádějící, protože dlouhodobě nemám touhu prodat všechen svůj bitcoin. Věřím, že je to technologie budoucnosti, kterou budeme za pár let platit. Budu-li mít pocit, že se to blíží do bubliny, kde je cena přefouknutá, tak budu realizovat nějaké „investorské“ zisky do české koruny, ale hodlám si nechávat více než polovinu toho, co dnes držím.

Jak se díváte na to, co se děje s bitcoinem po investici Tesly? Je to už ta přefouknutá bublina, nebo naopak trend, který budeme ještě nějakou chvíli sledovat?

Osobně sleduji, že bitcoin dělá takovéhle věci ve čtyřletých horizontech. Právě proto si myslím, že je rozumné do něho investovat postupně, klidně po malých částkách – skutečně nevíme, jestli se to třeba už zítra nezřítí. Bitcoin zná totiž historicky korekce třeba o 80 procent a taková věc může přijít zítra, nebo taky až za rok, kdy už se může cena bitcoinu pohybovat na úrovni 100 tisíc dolarů. 

Co byste poradil nováčkům?

Těm vždycky říkám: první, co musíte udělat, je nastudovat si, co kupujete, a vědět, proč si to kupujete. A za druhé, nenasypat do toho hned balík peněz, ale investovat dlouhodobě. Protože kdo investuje dlouhodobě metodou DCA (investiční technika nákupu fixní částky určité investice v pravidelném rozvrhu bez ohledu na cenu, pozn. redakce), kdy si tam v podstatě odkládá nějaké peníze, tak z pohledu delšího časového úseku, jako je třeba pět let, v podstatě neprodělává.

Na Bitcoinovým kanálu už dnes mluvíte i o jiných investicích, jako jsou drahé kovy a další. Jak dnes vypadá vaše portfolio?

Každý investuje do toho, čemu rozumí a čemu věří. Já například začínal s akciemi Tesly. Měl jsem je poměrně levně nakoupené od roku 2014 nebo 2015. Před koronou však začaly stoupat tak rychle, že jsem měl pocit, že se to přefukuje do nějaké bubliny, a tak jsem všechny prodal. Což z dnešního pohledu hodnotím jako chybu. Tesla sice trochu spadla, ale dnes stojí násobně víc.

To bylo pro mě dobré poučení – po téhle zkušenosti bych například už nikdy neprodal celou svou pozici v čemkoli. Teslu už nedržím, ale krom bitcoinu dnes investuji například do zlata: protože kdo pochopil bitcoin, pochopí i zlato. 

Do zlata investujete proto, že si může uchovat hodnotu oproti znehodnocujícím se národním měnám?

Ano. Ale i kvůli tomu, že bitcoin šel v podstatě na desetinásobné hodnoty, dnes držím ve zlatě jen desetinu toho, co držím v bitcoinu. Aktuálně mám i něco málo v akciích, ale tam podle mě existuje systémové riziko, že se to celé zhroutí– protože akcie jsou přefouknuté jako celek. Mimochodem, kdyby to začalo vážně padat, tak by to s sebou vzalo i bitcoin.

Jaké akcie si vybíráte dnes?

U akcií mě nikdy nebavilo investovat do zavedených značek – já si radši kupoval příběhy, které mě zaujaly. Takhle jsem si tenkrát kupoval třeba příběh Tesly – příběh člověka, který chce převést celý svět na elektromobily.

A teď jsem si koupil další příběhovou akcii: Virgin Galactic Richarda Bransona, který chce vozit turisty do vesmíru. Ty jsem kupoval v létě kolem 18 dolarů, dnes už stojí 56 dolarů. A postupně jsem si z toho vzal i zisky, takže už jsem vytáhl všechno, co jsem do toho vrazil, a teď se vezu zadarmo.

Platí ještě, že „cash is king“?

To už bych dnes neřekl. Je ale rozumné mít nějaký „cash on hand“. 

Jaký postup byste lidem doporučil v současné situaci?

Nejhorší je podle mě řídit se podle nějakého finančního poradce, který člověku poradí jen to, z čeho má provize. Nejlepší naopak je, když člověk investuje sám a ví, proč to dělá – a v případě průšvihu také ví, kdo za to může – zase jen on sám. Ideální je investovat do něčeho, čemu člověk rozumí.

Lidé se mě často ptají – proč investuješ do bitcoinu, vždyť to je příšerně riziková věc! A já jim říkám: jo, ale je to věc, které rozumím. Vím, jak ten systém funguje, vím, jak geniálně je to vymyšlené, a nemám strach, že to tady za deset let nebude. To mě stálo spoustu studia – a musím se vzdělávat pořád dál. 

Když jsme u investic: kolik času a energie investujete do svých videí?

Primárně je to čas. Když jsem začínal, velkou část vybavení už jsem měl, neboť mě podobné věci živily i předtím. Jak ale kanál rostl, tak jsem ho vylepšoval – lepší foťák, svícení, hardware. Jinak se učím za pochodu. Diváci si třeba všímají, že se začínám v poslední době více vyhraňovat, nejsem už tak názorově neutrální, jako když jsem začínal.

V tom ale hraje roli to, že čím dál tím více tíhnu jen k bitcoinu; co se týče ostatních kryptoměn, roste ve mně přesvědčení, že z toho zbytku nic moc nebude. Tomu se v kryptoměnové komunitě říká „bitcoinový maximalismus“.

Kolik času vás stojí jedno video?

Točím čtyři různé formáty. Hlavní je nedělní stream, který na střídačku dělám sám nebo s hostem. A tam může trvat příprava tak čtyři hodiny. Druhý formát jsou Coin Espressa, rychlé zprávy přibližně dvakrát týdně. Na ty se chystám tak hodinu a půl, za tři čtvrtě hodiny to natočím a hodinu zpracovávám. Sednu k tomu v devět ráno, v jednu je to hotové.

Pak jsou to ta fundamentální videa, která vyžadují napsat scénář a delší přípravu. Scénář mě stojí i celý den práce, s rešeršemi a podobně. Natáčení a střih pak zaberou druhý den. A pro deník E15 pak dělám třetí formát, ten je tak na den a půl práce.  

Jaké je nejúspěšnější video na vašem kanálu?

Tak to vím zcela přesně! Je to takové meme video, které vyšlo, když se to celé propadlo během takzvaného „corona dumpu“, kdy přišla korona a všechny trhy se polekaly. To video byl úplný videofórek s názvem „The Epic Bitcoin Dump of 2020“. A povedlo se mi s ním proletět svět. Na svých kanálech ho sdíleli všichni velcí globální kryptoyoutubeři, dokonce i Tyler Winkewoss, jeden z dvojčat, která stojí za burzou Gemini.

Dnes má i díky tomu tohle video přes 100 tisíc zhlédnutí. A co se týče těch česky mluvených, tam kraluje jedno z mých úplně prvních videí, co je to bitcoin a jak funguje blockchain. Což je možná úplně nejdůležitější video na mém kanále, s nějakými padesáti tisíci zhlédnutími. 

Co bude hýbat kryptosvětem následující rok? Máte tip na něco, co médiím zatím uniká?

Myslím si, že bitcoin teď našel úplně nový narativ, kdy do něj investují skutečně velké firmy. Začalo to Microstrategy Michaela Saylora, který tam uložil 1,3 miliardy dolarů už koncem léta. Trochu to vypadá, že to byl on, kdo poradil Elonovi Muskovi, jak to má přesně udělat, protože pro takové firmy není úplně jednoduché přidat si bitcoin na ballance sheet.

A tenhle Saylor teď dělal seminář, kam pozval šéfy společností z celého světa. Byly tam tisíce lidí online. A já mám pocit, že o bitcoin teď projeví zájem další velké firmy – a bude jich poměrně dost – i z indexu SNP 500, které se bojí znehodnocení měn a inflace, jež se dostaví, a potřebují někam ukládat volné peníze. 

Není to pro ně příliš spekulativní artikl?

Do jisté míry ano, ale dá se očekávat, že alespoň spekulativně vezmou jedno, dvě nebo tři procenta investic a uloží je do bitcoinu. Ovšem to jsou v jejich případě obrovské peníze, bavíme se o milionech a miliardách dolarů.

Má oblíbená investorka Cathy Wood z ARK Investu říká, že pokud by každá společnost z indexu SNP 500 uložila byť jen jediné procento svých volných aktiv, tak to už nyní vypumpuje cenu bitcoinu o 40 tisíc dolarů. Celá moje internetová bublina očekává, že přijdou další takové společnosti a do toho bitcoinu prostě půjdou. Třeba spekulativně, s malou částkou, ale i to by pro bitcoin znamenalo obrovský cenový boost. A na to jsem zvědavý.

Může se z takového přístupu stát mainstream?

Nemyslím si, že do toho půjdou všichni – hodně se teď píše o Applu, ale k tomu jsem skeptický. Apple je dost konzervativní a má rád dobré vztahy s regulátorem. A toho se trochu obávám: že se na to zaměří regulatorní úřady, protože market cap kryptoměn už přelezl bilion amerických dolarů. Samotný bitcoin už má tržní kapitalizaci přes 800 miliard.

A až přeleze bilion, může přijít nějaká regulace, která může celou tuhle inovaci zpomalit. Jako když Británie svého času nařídila, že když jede automobil, musí před ním běžet chlapec s červenou vlaječkou. Nic to ale nemění na tom, že pokud do toho ty firmy půjdou, posouvá to Bitcoin do mainstreamu. Kde už to má podle mého jisté.

A co tedy ten dogecoin, poletí „až na Měsíc“?

Uf. To je memecoin, který nemá žádnou fundamentální hodnotu a spekuluje se nad ním na sociálních sítích. Já se těchhle věcí vůbec neúčastním a absolutně od nich odrazuji: protože „na měsíc“ klidně jít může, ale pak půjde také velice rychle dolů zpátky na zem a možná až do pekla.

Vážně bych před tím rád varoval: pokud se do toho někdo pouští, měl by si v první řadě nastudovat bitcoin, aby pochopil, že to je ta zásadní věc. Mnozí do toho narvou životní úspory jen proto, že to sdílel Elon Musk na Twitteru. Ale Musk z toho má prostě srandu a obávám se, že spousta lidí to odnese finančně. Dají do toho své životní úspory a pak se budou jenom dívat, jak ty úspory padají na nulu.

info foto getty
Dogecoin