Investování do kryptoměn se pomalu stává mainstreamem a založit si krypto peněženku je skoro tak jednoduché jako sjednat si u banky spořicí účet. Stále rozhodně není tak bezpečné, jak by se mohlo v posledních několika měsících, kdy bitcoin lámal jeden rekord za druhým – a další měny ho následovaly, zdát.

Nejspíš stačil jen jeden nepotvrzený tweet, který během jedné hodiny dokázal poslat bitcoin na úroveň 51 tisíc dolarů, ethereum se na chvíli propadlo pod hranici dvou tisíc dolarů, a ten v jednu chvíli vymazal z trhu kryptoměn zhruba 290 miliard dolarů.

Tweet, který podpořil momentální propad na kryptotrzích, zveřejnil na Twitteru účet FXHedge. V nepotvrzené zprávě stojí, že ministerstvo financí USA plánuje obžalovat z praní špinavých peněz pomocí kryptoměn několik finančních institucí.

Účet FXHedge už ale několikrát přišel s nepotvrzenými zprávami, které byly nakonec vyvráceny.

„Pokud to vypadá jako kachna, nejspíš to i kachna bude,“ soudí ekonom a autor knih o kryptoměnách Dominik Stroukal. „Zásadní je, že sítě jako takové se to nijak nedotýká, i když ceny se možná odveta ze strany státních institucí dotknout může. Je to ale vždy jen krátkodobé přidušení. Dlouhodobě lze proti inovacím bojovat jen jinou inovací, represe dříve nebo později prohraje.“

„Propad byl vedle této neověřené zprávy také zčásti odpovědí na krátkodobé náhlé vypnutí obrovského množství těžařů v Číně a hlavně si už bitcoin po dlouhém setrvalém růstu o nějakou technickou korekci vyloženě říkal. A některé altcoiny si o to říkaly ještě víc, tam už byl růst na hraně paraboly,“ dodává Stroukal.