Jak se na jihu Moravy podařilo vybudovat unikátní inovační ekosystém, který se může měřit s technologicky nejrozvinutějšími regiony Evropy.

Hala s cvičným simulátorem pro piloty, kterému přezdívají kolotoč. Vývojová divize, kde testují a demonstrují konektivitu přístrojů v moderních nemocnicích, a jak pár chytrých zařízení může zachraňovat životy i šetřit spoustu peněz. O kus vedle jsou laboratoře, kde pracují na projektech pro evropské vesmírné mise.

Věnují se vývoji složitých automatických systémů řízení logistických center a pásových dopravníků. Vyvíjejí a vyrábějí tu černé skříňky do velkých dopravních letadel – jako jedni z mála na světě. Pracují na fly-by-wire systémech, radarových systémech pro letadla, navigačních a kokpitových řešeních.

A píše se tu i budoucnost nové městské mobility. „Tahle letadla s kolmým vzletem se budou používat hlavně na krátké cesty, třeba dopravu z centra měst na letiště,“ vysvětluje Michal Závišek, šéf Honeywell Technology Solutions, brněnského výzkumného a vývojového centra nadnárodní korporace, jednoho z největších, které Honeywell na planetě má.

Brněnští k tomu všemu ještě letos na jaře získali gigantický pětimiliardový projekt s ambicí změnit celou leteckou dopravu, jak ji známe. Podle místních vědců a inženýrů budeme za pár let křižovat světové nebe v dopravních letadlech poháněných vodíkem – a nevěří tomu jen oni, ale i celá Evropská unie a konsorcium bezmála dvou desítek firem z deseti zemí.

Ty daly dohromady 200 milionů eur, aby ambiciózní plán brněnský Honeywell dotlačily do reality. Jižní Morava jede. Vlastně letí. Až ke hvězdám! Nejenom v Honeywellu, ale v celé dvacítce projektů v Jihomoravském kraji pracují na raketách a satelitech a jejich součástkách, které čeká cesta do vesmíru směrem na Měsíc, na Mars i dál.

To je slušná statistika vzhledem k tomu, že ještě před dvaceti lety trápila Jihomoravský kraj dvanáctiprocentní nezaměstnanost (zatímco v Praze tehdy byla jen okolo dvou procent) a s odchodem dalšího zahraničního investora, už několikátého v řadě, který odešel na východ za levnější pracovní silou, ani o nic moc lepší perspektiva.

Oproti tomu dnes? V Jihomoravském kraji pracuje přes třicet tisíc IT inženýrů, skoro tisícovka herních vývojářů, čtyřicet procent světového trhu s antivirovou ochranou pohání vývojová centra sídlící v Brně a okolí a na denním pořádku jsou velké mnohamilionové investice do deeptechu, startupů, ambiciózně inovativních firem a občas se tímhle směrem ze zahraničí přikutálí i nějaká ta miliarda z investičních fondů.

Forbes Digital Premium