Takřka bez povšimnutí prošuměl v Česku film podle skutečné události o hispánském migrantovi, který se dostal až do vesmíru. Hledáte-li nenáročnou oddychovku na večer, je film Milion mil daleko solidní volbou.

Jde o dokonalý příběh amerického snu. Až na to, že ten sen je vlastně mexický. Tamním rodičům-farmářům se narodil José Hernández a zatoužil z nuzných poměrů doletět až do vesmíru. Zda si ten sen splnil, není žádné velké tajemství.

Nejen proto, že Milion mil daleko, novinka z dílny Amazon Prime Video, se odehrává podle skutečné události. Ale zejména proto, že dopředu tak nějak tušíte, jak tenhle příběh dopadne.

Celé to dost připomíná rok starou situaci. Tehdy se na streamovací platformě Amazonu objevil bez většího haló snímek Třináct životů, natočený podle příběhu dětí uvězněných v thajské jeskyni, a sbíral nadšené ohlasy diváků i kritiků.

Třináct životů přitom mohlo lákat na hvězdného režiséra Rona Howarda a herce Colina Farrella a Viggo Mortensena, to Milion mil daleko táhne „jen“ Michael Peña, i proto se mu dostává ještě menší pozornosti.

Ukazuje ale poctivě vystavěnou a řemeslně precizně zvládnutou story syna mexických migrantů, který jako malý sledoval přistání Apolla 11 na Měsíci, a od té doby věděl, čím se chce jednou stát.

Navzdory tomu, že vyrůstá v prostředí na titulárních milion mil daleko od jeho budoucího snu. Vstává brzy ráno a dře na farmě svých rodičů, každý den znova a znova, než si jedna z učitelek všimne jeho nadání pro matematiku a touhy po úplně jiném osudu, k němuž ho životní poměry směřují.

Pak se začne odehrávat příběh, který zdánlivě staví před Hernándeze jeden úkol za druhým: překonat rasovou diskriminaci, najít balanc v manželství, kde si oba chtějí plnit sny, nenechat se znechutit jedenácti neúspěšnými přihláškami do NASA. Jenže na filmu je příliš dobře znát, že všechny překážky jsou jen „na oko“, jen drobné nesnáze na cestě, bez toho, aniž by do nich hrdinové výrazněji zabředávali.

Záleží na vás, zdali vám to bude vadit. Dramatu to ubírá, oddychové atmosféře ale přidává. Celé dvě hodiny plynou bez zásadních konfliktů, grády nabere snímek spíše ve druhé polovině, kdy se Hernández konečně dostane do NASA, snímek získá atraktivnější kulisy a vyšší tempo.

Milion mil daleko funguje jako klasické poselství o americkém snu: dokázat jde vše, když se věci věnuje patřičné úsilí. Navzdory složité výchozí pozici, navzdory rasovým předpokladům, navzdory tomu, že žádný jiný migrant před vámi ještě neletěl.

Vždyť jak říká nejlepší kamarád hlavní postavy Beto: „Kdo jiný by měl letět do vesmíru než migrant? Někdo, kdo ví, jaké to je, udělat skok do neznáma.“

Režisérka Alejandra Marquez Abella do neznáma nešla. Vsadila na známý příběh, známou šablonu, pomohl jí sympatický Michael Peña v hlavní roli a na streamovací platformu přinesla obsah, který vás ničím neurazí – a pokud na vás hlavní linka zafunguje, třeba přijde i dojetí.

Až se ale bude vzpomínat na nejlepší filmy roku, nejspíš už nebudete vědět, že jste Milion mil daleko vůbec viděli.