Druhá nejpopulárnější kryptoměna stačila od čtvrtečního London hard forku, který přinesl dlouho očekávanou změnu managementu práce s transakčními poplatky, poslat na věčnost ether za více než dvanáct milionů dolarů.  

První výsledky upgradu sítě můžeme sledovat takříkajíc v přímém přenosu. Díky implementaci návrhu EIP 1559, o kterém jsme podrobně psali v článku „Ethereum prochází dramatickou změnou“, začala síť nenávratně pálit v průměru 2,5 ETH za minutu, tedy asi 3600 etherů denně.

Od aktivace ethereová síť takto poslala na adresy, ze kterých není návratu, již přes 4500 etherů. Aktuální cena tokenu na spotovém trhu se po dočasném spiku vrátila na nejvyšší hodnotu z doby těsně před aktivací a pohybuje se aktuálně okolo 2750 dolarů za ether.   

EIP 1559 v kostce

Změna slibuje přinést především snáze předvídatelný výpočet transakčních poplatků, a tudíž jednodušší používání sítě. Nový je jednak mechanismus výpočtu transakčních poplatků a také dříve neexistující ekonomická pobídka pro držení etheru, vznikající díky tomu, že se ether stává méně inflačním. Hlavní eso v rukávu je zde takzvané BASEFEE, tedy nová část poplatku, která se nezapočítává do celkové odměny minerů. Namísto toho se bezúčelně spálí posláním na jednocestnou adresu. 

Vysoká volatilita poplatků v síti je dnes důsledkem aukčního systému, který upřednostňuje transakce s nejvyšším připojeným poplatkem. Při omezené velikosti bloku to v praxi vede k celé kaskádě negativních jevů. Jedním z nich jsou absurdně vysoké poplatky i za relativně banální transakce, dalším například frontrunning na decentralizovaných burzách.

EIP 1559 tento problém řeší tak, že namísto lidské aukce staví algoritmus, který se snaží najít optimální cenu za gas s ohledem na vytíženost sítě. Funguje to trochu podobně jako automatická úprava obtížnosti v bitcoinové síti. Pokud jsou bloky o padesát procent ucpanější než v předchozím stavu, „BASEFEE“ automaticky stoupne, pokud zátěž naopak o padesát procent klesne, klesá i BASEFEE. Mechanismus se tedy pokouší definovat optimální tržní sazbu za gas (transakční poplatek).

Je to ale trochu složitější, samotné BASEFEE totiž ještě nemusí tvořit celkovou cenu transakčního poplatku. Uživatel může minerům přidat „dýško“. Oproti tradičnímu aukčnímu modelu je nové schéma navrženo tak, aby BASEFEE pro většinu případů stačilo na vykonání transakce. Bonusové ohodnocení minerů má nově sloužit pouze pro VIP transakce v dobách vysoké zátěže. 

Ekonomický dopad v přímém přenosu?

Jak víme třeba z příkladu centrálních bank, ne vždy přinese umělá změna v komplexním ekosystému okamžitě kýžený výsledek. Nejinak tomu zatím je také u EIP 1559. Namísto nižších transakčních poplatků se nejdřív dostavil přesně opačný efekt, podle dat ze serveru Bitinfocharts dělá aktuální průměrný transakční poplatek 0,0053 ETH, což je zhruba ekvivalent 14 dolarů a 60 centů. Slovy procent jsou tak momentálně transakční poplatky o necelých sedmdesát procent vyšší než těsně před hard forkem. 

Proč k takovému efektu došlo? 

Ve skutečnosti máme co dělat se zajímavou technickou anomálií. Jak dokazují například data ze serveru Etherescan, těsně před forkem byla cena za gas (transakční poplatky) ve skutečnosti nejnižší za poslední měsíce a pohybovala se v přepočtu v řádu centů. Většina burz měla v době forku z technických důvodů pozastavený výběr etheru i ERC tokenů, takže na síti panoval poměrně řídký provoz. Po obnovení výběrů tak došlo ke skokovému nárůstu transakcí a hodnota fee se zvedla o nižší stovky procent. Situaci příliš nepomáhal ani NFT trh.

NFT projekt COVIDPunks spolu s NFT tržištěm OpenSea vévodily žebříčku s největší transakční aktivitou. Jen transakce s NFT obrázky COVIDPunks mají na svědomí 663 spálených etherů. V talebovském „Extrémově“ ale transakční poplatky nevydržely dlouho a jejich nynější úroveň se vlastně nijak výrazně neliší od dlouhodobého průměru před aktivací hard forku. 

Ani deflačním se ethereum přes noc nestalo

Druhotný efekt pálení té části poplatku, která spadá do BASEFEE, má přinést do světa etherea také závan digitální vzácnosti. Na to, aby se ethereum stalo podobně deflační měnou jako bitcoin, má ale zatím ještě velké rezervy. Vyjdeme-li z aktuálního průměru 2,5 ETH spálených etherů za minutu a porovnáme tuto hodnotu s množstvím nového etheru, který je denně vychrlen do oběhu (za prvních sedm měsíců roku 2021 to bylo asi 2,24 milionu etherů), můžeme doufat, že se ze současných 3,3 procenta postupně dostaneme někam mezi 2,66 až 1,25 procenta (v závislosti na síťové aktivitě).