skip to main content
Politika

Konec šíleného zadlužování a populismu. Čeští miliardáři komentují výsledky voleb

Investor a jeden z nejbohatších Čechů Ondřej Fryc to shrnul stručně: „Čekám optimismus a věřím v kompetentní správu země.“ Jak se další lidé ze světa byznysu dívají na výsledky parlamentních voleb, které z velké míry přenastavily kompas politického směřování Česka?

Ondřej Tomek, investor

Očekávám, že bude jednoznačná orientace ČR na Západ – směrem k EU a NATO. Tedy nejen proklamovaná, ale reálně prováděná orientace. Dále už jasně vidím, že nově se formující vláda pod Petrem Fialou bude mnohem více naslouchat, ať již českému byznysu jako takovému, tak i názorům odborníků a úspěšných podnikatelů na to, jak má vypadat a na čem má stát ekonomika 21. století a jak ji budovat. V neposlední řadě výhledově očekávám kroky směrem k podpoře vzdělávání a digitalizace státu. A také důstojné vystupování samotných státních představitelů, což zde již 10 let chybí.

Já osobně jsem velmi rád, že se nová vláda formuje pod Petrem Fialou. Potkal jsem se s ním a věřím mu. Je to chytrý člověk s náležitým vystupováním, který naslouchá a bude skvěle reprezentovat Českou republiku.

Marek Španěl, spoluzakladatel herního studia Bohemia Interactive

Z výsledku voleb mám na prvním místě radost, a to hned trojnásobnou. Konečně se – po neuvěřitelných třiceti dvou letech – loučíme snad již navždy s komunistickou stranou. Čeští voliči také poměrně jasně odmítli nabídku výrazně progresivních a levicových politiků. A za třetí konečně skončila zvláštní éra dominance Andreje Babiše, který vládl dokonce i těmto volbám a celé předvolební kampani.

Reklama

Na druhou stranu se i obávám, zda nám nebude chybět čas a nemáme jedno volební období zpoždění. Vstupujeme totiž možná do nejtěžšího období od listopadu 1989 a na nás všechny, včetně naší nové politické reprezentace, čekají velké výzvy.

Přeji proto nám všem, ale v tuto chvíli především našim nově zvoleným zástupcům, zdravý rozum, pevné mravní zásady a především odvahu. Možná nejtěžší bude, abychom zůstali věrni hodnotám západní civilizace, jakými jsou svoboda, ochrana lidských práv a tržní ekonomika.

Tentokrát si již opravdu nevystačíme s napodobováním a následováním zemí, které jsou od nás na západ geograficky. Právě naopak, díky našemu jinému historickému vývoji a zkušenosti máme jedinečnou šanci tyto hodnoty – možná i pro ně – uchovat a dál hájit.

Kateřina Kadlecová, spolumajitelka USSPA

Z výsledků voleb mám upřímnou radost. Přináší naději a šanci na kultivaci naší společnosti, návrat k hodnotám a morálce. Ty byly v posledních letech nejvyššími představiteli státu nehorázně pošlapávány, což mělo negativní vliv na život i podnikání, o výchově dětí nemluvě. Slušnost nyní zvítězila nad lží a to je skvělý začátek. To, že po třiceti letech konečně ve sněmovně nezasednou komunisté, je další skvělou zprávou.

Kromě zodpovědného přístupu k hospodaření státu a odvahy dělat koncepční změny od reformy školství po zeštíhlení státu očekávám především kultivovanou politickou kulturu a reprezentaci země.

Úlevu přinesl už první projev lídra vítězného uskupení pana Fialy, který byl státnický a sjednotitelský. Osobně se těším, že budeme mít premiéra, za kterého se nebudeme muset stydět. Teď ještě dotáhnout také na Hradě změnu ve prospěch pravdy a lásky.

Dušan Kunovský, majitel společnost Central Group

Doufám především v to, že se podaří sestavit stabilní vládu, která bude konsolidovat veřejné finance, řešit krizi dostupnosti bydlení hlavně podporou výstavby nových bytů a vyvaruje se populistických kroků vedoucích k deformování férových tržních podmínek.

Reklama

Martin Hausenblas, podnikatel a filantrop

Vítám konec působení KSČM a ČSSD v parlamentu. Velmi pozitivně též vnímám omezení vlivu SPD. Zvítězilo demokratické křídlo a je to jakýsi předěl, potvrzující prozápadní a demokratickou orientaci naší země.

Mám nově přiměřenou jistotu, že se omezí proruský a pročínský vliv v naší zemi. A také mám jako občan naději, že zemi nepovede trestně stíhaný premiér.

Kvido Štěpánek, majitel společnosti Isolit-Bravo

S výsledky voleb jsem spokojen, dopadly v mezích možného asi nejlépe, jak mohly. Od těch, kteří zásluhou voleb budou vládnout zemi, si slibuji zastavení populismu a šíleného zadlužování.

Státní dluh se už musí začít splácet, abychom se mohli podívat svým dětem a vnoučatům do očí, což mi dnes skoro dělá problém – chtě nechtě se na zadlužování také podílím. Nová vláda pochopitelně nebude začínat od čistého stolu, převzala zemi v nějakém stavu, ale – proboha! – zadlužování vážně musí skončit.

Vratislav Bříza, majitel společnosti Koh–i–Noor

Teď přichází práce, a to tedy vážně nebude nic jednoduchého. Splnit, co se naslibovalo, bude v okamžiku, kdy nebude přát ekonomika – a ta přát nebude –, složité.

Pravdou je, že Andrej Babiš by to měl vzdát a jít do opozice, což také snad jako pragmatik udělá: když proti vám obrazně stojí dvacet lidí s pistolemi, utečete, zakopete se, připravíte se, přesně to by měla být nyní Babišova role.

A ať vládne Petr Fiala, jemuž se musí uznat, že ve veřejném projevu udělal za půl roku ohromný pokrok, byť já to vidím jako naučené. Charisma mu chybí.

Marcel Soural, majitel společnosti Trigema, 97. nejbohatší Čech

Očekávám návrat k tržní ekonomice, kdy společnost zase pochopí, že přidaná hodnota vzniká prací a ne dotacemi. Zdravý selský rozum by měl zvítězit nad populismem a krátkodobými cíli. Očekávám také, že vedení státu bude doufám srozumitelně vysvětlovat svoji dlouhodobou vizi v souvislosti s přijímanými opatřeními.

Reklama
Reklama