Tvoří impulzivně, nevadí mu svými přehlídkami provokovat, dělá dostupnou genderless módu, navrhl kostýmy pro zástupkyně Česka na finále soutěže Eurovize a se svou kolekcí Choices vyhrál Jan Smejkal první cenu talentové soutěže v rámci poslední sezony pražského týdne módy. 

Před pár týdny jeho tvorbu sledoval takřka celý svět. Nebo alespoň všichni fanoušci soutěže Eurovision Song Contest, kde si oděvy Jana Smejkala oblékla dívčí kapela Vesna, která reprezentovala Česko a skončila celkově na desátém místě.

Šlo určitě o dosud největší globální „reklamu“ pro muže, který svou tvorbu popisuje jako minimalistický maximalismus: „Vždy jsem si hrál s objemem v oděvu, avšak vždy v čisté minimalistické formě,“ vysvětluje zdánlivý oxymorón.

Výjimkou by však mohla být jeho poslední kolekce Choices, která se v rámci jarní sezony Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a talentové soutěže Van Graaf Junior Talent stala také vítěznou. „Od mé obvyklé tvorby se liší,“ přiznává návrhář.

Inspirací při její tvorbě byla Smejkalovi mimojiné i scéna z filmu VALL-I, kdy robot v obrovské kupě odpadu najde květinu, která mu zlepší den: „V každém prezentovaném looku jsem se snažil zachytit nalezení oné květiny,“ odkazuje Smejkal například na korzetové pásy s ornamentem květu a další kožené doplňky, na kterých spolupracoval s kolegyní Zuzanou Jirsovou. 

Rodák z Brna a absolvent Střední školy umění a designu Jan Smejkal s módou začal už v deseti letech, kdy rozstříhával a přešíval staré oblečení, a jeho láska k ní trvá dodnes. I když ve své tvorbě často pracuje se syntetickými materiály, jako první se vždy snaží najít ty přírodní, které jsou vyrobeny lokálně nebo šetrnou cestou.

V každém případě se ale pokouší využít materiál do posledního kousku tak, aby z něj zbylo co nejmenší množství odpadu. Co se týče střihu, vsází na jednoduchost, kterou v případě Choices přesto místy dokázal transformovat až do večerních rób.

Svou roli na tom mělo i použití kamínků od firmy Preciosa, které svou barevností zobrazují toxicitu a chemikálie. Smejkal zdůrazňuje, že celkový dojem z kolekce dotvářely i nehtové sety od nail artistky Michaely Jančíkové. Na přípravě této části kolekce, kterou tvoří deset modelů, návrhář pracoval zhruba pět měsíců.

Čím si Smejkal získal nejen porotu, ale i publikum, byla volba castingu, potažmo celá show. Klasický catwalk totiž proměnil v party: jeho modely vynesli zástupci z ballroom komunity a tanečnice pražské burlesky.

„Chtěl jsem v divácích vyvolat nějaký pocit, aby po sobě oděvy na mole něco zanechaly. Moji modelové byli schopni svým bytím a osobností předvést mé poselství o sebevědomí,“ říká Smejkal, který má k ballroom kultuře velmi blízko a její propojení se světem módy vnímá jako naprosto přirozené.

„Jsem rád, že mohu českému publiku představit i pro někoho skandální nebo dokonce pohoršující pohled na představení oděvní kolekce,“ říká.

Nebylo to ale poprvé, co se Smejkal soutěže Van Graaf Junior Talent zúčastnil. Svou tvorbu v rámci MBPFW předvedl už před pěti lety, kdy se coby osmnáctiletý student designu oděvu zúčastnil poprvé.

Z tvorby Jana Smejkala

„V té době jsem jsem byl mladý kluk s hlavou v oblacích. Rozdíl v mé tehdejší a letošní účasti je ve vyzrálosti. Musel jsem se naučit si tyhle věci užívat a nebrat je tak vážně,“ vrací se do roku 2018 Smejkal. „Jsem velmi rád, že jsem měl možnost na letošní ročníku odprezentovat své dospělejší a komplexnější já.“ 

Prezentovaná část kolekce Choices vyšla návrháře na částku v řádech desetitisíců. Věří ale, že díky tomu, že obsahuje spoustu běžně nositelných kousků, se mu investice vrátí velmi brzy.

„Ačkoliv se věnuji převážně šití na míru, některé mé kousky jsou dostupné přímo na mém e-shopu nebo jsou k prodeji přes instagramový účet. Často totiž tvořím impulsivně, a vznikne tak jen jeden unikátní kus, který pak nepokračuje do sériové výroby,“ vysvětluje svůj byznysmodel návrhář.

Ceny jeho modelů se začínají už na dvou tisících korun, vyšplhat se ale mohou až do nižších desetitisíců. 

„I když to rozhodně není to snadné, tvořit módu v Česku určitě má smysl. Máme tu spoustu nadaných mladých designerů, kteří mají co ukázat a nebojí se pomocí oděvního designu projevovat svoje názory a postoje,“ říká návrhář.

Jako vítěz Van Graaf Junior Talent získal možnost prezentovat svou další kolekci v nadcházející sezoně MBPFW, soustředit se ale chce hlavně na budování a kultivaci české módní scény. Rád by také nabral zkušenosti a zdokonaloval své řemeslo za hranicemi.