Výlohy oblepené rudou páskou s nápisem Sale, výprodeje a vyprazdňující se prodejny. Současná podoba obchodního domu Kotva naznačuje, co ikonický dům na pražském náměstí Republiky v blízké době čeká.

S koncem ledna má Kotva kompletně zavřít a postupně se začít vyklízet. Už v polovině roku by totiž mohla začít její velká rekonstrukce, připravovaná několik let. Investorem je společnost PAN EU Kotva Prague, spadající pod Generali Real Estate, která obchodní dům koupila od společnosti PSN na jaře 2020.

Celý proces rekonstrukce pro Generali zařizuje developerská společnost Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry. „Kotva je městotvorný prvek a má velký přesah do veřejného prostoru,“ zdůrazňuje výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Samotný investor Generali Real Estate se ale zatím k projektu nevyjadřuje. „V tuto chvíli rekonstrukci Kotvy nekomentujeme a nemůžeme sdělovat žádné podrobnosti,“ uvedl Lorenzo Simoncelli, ředitel komunikace Generali CEE Holding.

Po akvizici v roce 2020 však Ramon Spoladore, který v Generali Real Estate šéfuje regionu CEE & Nordics, ujišťoval, že renovace zachová historickou hodnotu Kotvy a zároveň přijme nejmodernější uznávané standardy.

„Akvizice je plně v souladu s naší strategií investovat do hodnotných aktiv v nejdynamičtějších a nejrychleji rostoucích evropských městech,“ komentoval nákup.

Projekt k rekonstrukci je už nicméně hotový a čeká se na poslední stanovisko hlavního města. Zároveň jsou vypovězeni všichni nájemníci a začátek prací v polovině roku je idealistická varianta v případě, že s povolovacím procesem půjde vše hladce.

Shody dosáhl investor také s Prahou 1, se kterou loni na podzim podepsal smlouvu o podobě například veřejných prostranství. „Čeká se na povolení od hlavního města a pak by to postupně mohlo začít. Rekonstrukce bude trvat asi dva roky,“ říká radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka.

Městská část dostala od investora příslib, že v Kotvě zůstane občanská vybavenost včetně prodejny potravin. „Náplň se ale částečně změní. Nebude tam tolik obchodů, ale přibude kanceláří,“ dodává radní.

Podle Marka Váchy, mluvčího Institutu plánování a rozvoje, má město hlavní zájem na výrazném zlepšení především veřejných prostor v okolí domu, včetně jejich následné správy. Rekonstrukce okolí a samotné budovy jsou dva oddělené projekty, které by však měly postupovat koordinovaně.

Uhlídat fasádu beze změn je otázkou cti.

„Investor i architekti rekonstrukce, tedy Chapman Taylor, Atelier Alfa a spoluautorka Kotvy Věra Machoninová, na to mají stejný názor a již nějakou dobu s nimi vedeme dialog,“ říká Vácha. Právě Ateliér Alfa, který patří architektce Věře Machoninové a její dceři, rovněž architektce Pavle Kordovské, byl vyzván k vypracování autorské studie a ke korekci námětů architektů.

„Je i otázkou cti správy města a památkové péče, aby zvládly uhlídat fasádu beze změn. Bez dalších oken a skleněných ploch pro budoucí navrhované administrativní prostory na další desetiletí,“ míní Kordovská. Stejnou důležitost vidí i v „zachování jednoduchosti, až puritánskosti rukopisu uvnitř budovy, bez dalších pomíjivých dekorů“. 

„Jedná se zde spolu s Májem o vlajkové lodi rekonstrukcí brutalistních budov a zachování genia loci této architektonické etapy. Jakkoli byla krátká a kuriózní, jako třeba kubismus,“ je přesvědčena dcera architektky Machoninové.

Investor i developer trvají na tom, že rekonstrukce bude citlivá. „Tím, že má dům památkovou ochranu a my částečně měníme jeho funkční využití, se vedla velmi podrobná diskuse s památkáři,“ popisoval celý proces před časem v rozhovoru pro Forbes Leoš Anderle.

„Revitalizaci fasády a každý – i malý – zásah jsme si ukazovali ve virtuální realitě. Orgány památkové péče tomu věnovaly hodně času, protože je to významný dům. Takže věřím, že je vše vydiskutováno v takové míře, že povolení nebude nijak kontroverzní,“ dodal.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

V prvním nebo druhém čtvrtletí letošního roku plánuje investor zahájit participaci s veřejností ohledně prostoru v okolí domu. Velkou změnou bude zrušení současného vstupu do samoobsluhy Albert ze strany náměstí Republiky a vybudování kruhového vstupu do podzemního podlaží Kotvy na novém místě.

Dořešit se musí ještě podoba zadního traktu domu. Uvažuje se, zda vytvořit otevřené prostranství se zelení, nebo zachovat stánky s občerstvením. Celá zadní část by se ale měla vyčistit a sjednotit.

Rekonstrukce Kotvy, a především jejího okolí zapadá do magistrátní koncepční studie Hradebního korza, řešící budoucí podobu soustavy ulic ve stopách staroměstských hradeb od Národní třídy přes ulice 28. října, Na Příkopě, náměstí Republiky až po Revoluční.