Je to, jako když vás někdo zavře do vězení, aniž byste cokoli udělali, a pošle na vás hejno komárů. Tak popisuje designérka Agáta Šindler Zapotilová svou zkušenost s atopickým ekzémem. Ta ji dohnala k založení oděvní značky Gentle Gesture, která šije oblečení pro lidi s citlivou kůží. 

Dnes byste to téměř nepoznali. Když se scházím s designérkou Agátou Šindler Zapotilovou v jedné karlínské kavárně, po atopickém ekzému, kterým trpí od narození, nejsou téměř stopy. „Pomohla mi biologická léčba a paradoxně i to, že jsem si pořídila psa, antialergenního labradoodla,“ líčí mi hned v úvodu. 

S nevyléčitelným zánětlivým onemocněním bojovala zhruba od svých osmnácti let. To tehdy měla i kvůli stresu ze školy první velké vzplanutí (akutní fáze nemoci). To kulminovalo o dva roky později, kdy atopický ekzém měla na většině svého těla a musela být hospitalizovaná ve vinohradské nemocnici.

Protože atopický ekzém se nedá zcela léčit, ale pouze se zmírňují jeho projevy, fáze, kdy nemoc ovládne celý váš život, přicházely i později. Třeba když Agáta Šindler Zapotilová dokončila svá studia na UMPRUM (studovala v Ateliéru designu oděvu a obuvi u Liběny Rochové, předtím průmyslový design na ČVUT) a začala pracovat ve studiu Ronyho Plesla. 

Stres ze závěrečných zkoušek, nová práce a sžívání se s absolventskou realitou způsobily, že designérka měla atopický ekzém na devadesáti procentech svého těla. „Představte si to jako vězení, z něhož máte výhled ven. Vidíte lidi, jak sportují, cestují, a vy nemůžete ve své cele, kde na vás ke všemu útočí hejno komárů, dělat vůbec nic,“ popisuje.

Kvůli neustálému svědění trpěla spánkovou deprivací, přestala sportovat – vzpomíná, že z rodinného lyžařského výletu si užila nanejvýš jen pár vteřin, během kterých na nemoc zapomněla –, její kožní onemocnění jí komplikovalo i další každodenní aktivity.

Když začala pracovat jako kostýmní výtvarnice u filmu a v divadle, mnohokrát se jí stalo, že se musela nenápadně vytratit na toaletu, celá se svléknout, namazat se krémem „od hlavy až k patě“, vrátit se ke kolegům a tvářit se, jako by právě nezažívala jedny z nejméně příjemných chvil vůbec. 

„Vaše kůže je tak senzitivní, že cítíte i vlas pod tričkem,“ líčí. Sama se kvůli atopickému ekzému přestala oblékat podle svého vkusu a svůj zevnějšek přizpůsobovala jen tomu, aby trpěla co možná nejméně. Našla si jednu značku triček, která jí vyhovovala, a svršky pak obracela naruby, aby kůži nedráždily švy. 

To je ostatně realita mnoha lidí, kteří trpí stejným onemocněním jako ona. Problematické jsou pro ně nejen švy a žmolky, které drásají kůži, ale i cedulky s informacemi o praní nebo velikosti oděvu. A pak samozřejmě materiál, který – pokud je neprodyšný nebo příliš hrubý – , může ekzém ještě výrazně zhoršit.

„Hrubá bavlněná trička pro mě byla jako struhadlo. Vůbec nejvíc jsem trpěla u kombinace bavlny s polyesterem, kde se o sebe vzájemně třou vlákna,“ říká Agáta Šindler Zapotilová. Všechno tohle ji dohnalo k rozhodnutí, že založí vlastní značku, která bude potřeby nejen atopiků, ale i lidí trpících lupénkou nebo pacientů s jinak citlivou kůží reflektovat. 

I když tenhle nápad v sobě nosila designérka dlouho, k založení značky, která by zaplnila téměř neobsazenou díru na trhu, ji před dvěma lety popostrčila kamarádka. Tehdy měla Agáta Šindler Zapotilová rozjetý malý projekt Fatbum, cirkulární půjčovnu oblečení pro děti. 

„Kamarádčina dcera, která odmala trpěla právě atopickým ekzémem, chtěla nosit jen tričko z mé dílny. Tak mě její maminka nabádala, ať to zkusím rozjet ve větším,“ říká. Firmu Gente Gesture založila v roce 2022.

Od té doby pracuje na vývoji, produkci a několikaměsíčním testování triček s dlouhými rukávy. Všechny jsou šité z viskózy, vlákna vyrobeného na bázi regenerované celulózy. To chladí, nežmolkuje a propouští vzduch. 

Designérka, která nechává šít trička v Česku, se vedle materiálu zaměřila i na vzpomínané švy. Hladké jsou z rubové strany, takže hrubší a pro mnohé iritující část najdeme na lícové straně triček. Švy jsou navíc raglánové nebo posunuté z ramen více na záda, aby nedocházelo ke zbytečnému tření. 

Trika navíc nemají cedulky, jsou delší a vhodná k zastrčení a jsou také vybavena speciálním otvorem na palec, který zamezuje otáčení materiálu (tedy dalšímu podráždění), a navíc ztěžuje možnost škrábání se.

I možná překvapivá volba barev – trička Gentle Gesture jsou zatím dostupná ve světle a tmavě modré variantě – může mít své logické opodstatnění. Bílá a černá je totiž pro mnoho atopiků nepraktická barva: na bílých vršcích je vidět krev, na černých zase oloupaná kůže. 

Podle odhadů Global Atopic Dermatitis Atlas z roku 2022 trpí atopickým ekzémem až 223 milionů lidí po celém světě. Jiné výzkumy, například ten americké National Eczema Association, udávají až deset procent populace.

Podle české Všeobecné zdravotní pojišťovny se pak atopická dermatitida vyskytuje minimálně u dvou procent obyvatel, mezi dětmi dokonce kolem pěti procent. Celkové číslo ale bude velmi pravděpodobně vyšší, uváděné údaje totiž nezohledňují pacienty s velmi mírným průběhem této nemoci.

O dětské oblečení by ostatně Agáta Šindler Zapotilová brzy ráda rozšířila nabídku. Pro dospělé pak testuje univerzální legíny, jež by se daly nosit nejen na sport, ale i jako spodní vrstva pod kalhoty. Dlouhodobým cílem značky Gentle Gesture je pak tvorba vlastního materiálu. 

I když se dnes designérka živí primárně kostýmním výtvarnictvím v reklamách nebo ve filmech – jako asistentka pracovala na seriálu Kolo času s Rosamund Pike, sérii Whiskey Cavalier nebo Služka –, ráda by se v budoucnu věnovala právě své vlastní značce, do níž k dnešnímu dni investovala řádově nižší stovky tisíc korun. 

Vnímá ji nejen jako cestu, jak lidem s atopickým ekzémem alespoň trochu zlepšit život, ale také jako způsob, jak dostat ne příliš diskutované téma do veřejného prostoru. „Nikde netvrdím, že moje trička dokážou léčit, ale rozhodně jsou schopna poskytnout mentální prostor pro to, aby člověk na nemoc tolik nemyslel a cítil se více v pohodě,“ dodává.