Rakouské městečko Hallstatt, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je tak malebné, že skoro vypadá, jak kdyby ho někdo na pozadí dramatických hor a průzračných vod jezera Hallstätter See skutečně namaloval.

I díky tomu však Hallstatt přitahuje mnoho turistů, více než milion ročně, kteří si chtějí se zdejšími výhledy pořídit selfie. Jenže místní obyvatelé už toho mají dost.

Kvůli protestům proti nadměrnému turismu se vedení města rozhodlo postavit dřevěný plot, aby návštěvníkům zabránilo v pořizování snímků na tomto „nejinstagramovějším“ místě.

Hallstatt

Zábrana, která měla zamezit turistům narušovat život místních obyvatel, však vyvolala podle serveru Euronews takový odpor na sociálních sítích, že musela být odstraněna.

Starosta Hallstattu místo toho oznámil, že nainstalují transparent, který bude turistům připomínat, že v oblasti žijí lidé.

„Aby Hallstatt omezil nadměrný turistický ruch, zavedl již denní omezení počtu autobusů a aut, která mohou do města vjet,“ uvádí Euronews. Tyhle limity jsou však pravidelně naplněné a starosta Alexander Scheutz rakouskému tisku řekl, že obyvatelé chtějí mít prostě pokoj.

Nejen Hallstatt

Klid od turistů však nechtějí mít jen lidé z Hallstattu. Rozčilení místní obyvatelé žádají omezení počtu návštěvníků v mnoha evropských destinacích.

Mezi další nedávná opatření proti přelidnění tak například patří omezení počtu návštěvníků ve francouzské Marseille nebo zákaz výletních lodí v italských Benátkách.

Turisté se promenádují po nejrušnější barcelonské ulici Ramblas

Nespokojenost s přílivem turistů nedávno vyjádřilo i několik španělských ostrovů. Lanzarote se prohlásil za „turisticky přesycenou oblast“, zatímco Mallorca plánuje stanovit limit 430 tisíc turistických lůžek na celém ostrově.

Podobné je to i v malebném městečku Portofino na italské riviéře. To má pouze čtyři sta obyvatel, ale je každý den zaplaveno tisíci návštěvníků. Zavedlo proto zóny „zákazu poflakování“, aby zabránilo turistům pózovat pro selfie.

Každý, kdo bude přistižen, jak se mezi půl jedenáctou dopoledne a šestou hodinou odpoledne příliš dlouho povaluje na nábřeží, riskuje pokutu ve výši zhruba 270 eur.

Turistka v italském Portofinu

Nejvíce přeplněná města

Ta nejpřeplněnější města, která se pyšní fantastickou architekturou a kulturou, ale přitahují tolik turistů, že tím trpí místní obyvatelé, vybrala stanice Deutsche Welle (DW):

  • Italské Benátky během roku zaplaví miliony lidí. Konkrétně jednadvacet turistů na jednoho místního obyvatele a vzhledem ke své jedinečné poloze uprostřed laguny se kvůli tomu město potýká s vážnými ekologickými problémy.
  • Řím v Itálii navštívilo v loňském roce šestadvacet milionů turistů, což si vynutilo taková opatření, jako je omezený přístup k Fontáně di Trevi a zákaz sezení na slavných Španělských schodech.
  • Praha, která má pouhých 1,3 milionu obyvatel, přiláká ročně více než osm milionů turistů. Problém je zejména v tom, že drtivá většina z nich se soustředí v samotném centru města.
  • Chorvatský Dubrovník, známá destinace výletních lodí, se díky seriálu Hra o trůny dostal do povědomí turistů a ročně ho navštíví více než 1,5 milionu lidí. Je to přitom poměrně malé historické město, které se s dalšími městy na tomto seznamu nemůže svou velikostí rovnat.
  • Nizozemský Amsterdam letos podle odhadů navštíví osmnáct milionů návštěvníků. Místní obyvatelé si stěžují, že jejich ulice zabírají stále větší hordy hlučných turistů.
  • Španělská Barcelona s 1,6 milionu obyvatel ročně přiláká dvanáct milionů návštěvníků.

Seznam až příliš rušných evropských metropolí je ale mnohem delší. Můžeme zmínit třeba Dublin, kde na jednoho obyvatele připadá jedenáct turistů. Město je domovem pivovaru Guinness a jeho prohlídku od svého otevření v roce 2000 už absolvovalo téměř třiadvacet milionů lidí.

Dále pak máme Tallinn, hlavní město Estonska, s deseti turisty na obyvatele. Nebo Paříž s devíti turisty na obyvatele a Atény s osmi turisty na obyvatele.

Turisté nakupující v ulicích Amsterdamu

Nesmíme zapomenout ani na Bruggy v Belgii, které se oba v počtu turistů na obyvatele vyrovnají Benátkám. Stejně tak je na tom i řecký Rhodos. Ten spolu s dalšími řeckými ostrovy Mykonosem a Santorini, které jsou přístavem malých komunit, nikdy nebyl navržen tak, aby vydržel nápor milionů návštěvníků.

V posledních letech je stále populárnější také islandský Reykjavík, kde na jednoho obyvatele připadá už šestnáct turistů.

Protestující proti výletním lodím v Benátkách

Naopak jako nejméně turisticky navštěvovaná města doporučuje portál Holidu německý Berlín, španělský Madrid, belgický Brusel a maďarskou Budapešť, kde na jednoho obyvatele připadají jen dva turisté.

Nejrušnější letní destinace

Společnost Spire Global , která se zabývá analýzou dat z vesmíru, určila tři nejvytíženější země v létě podle nárůstu mezinárodních letů v loňském roce.

  • Řecko. S 287 070 mezinárodními lety v letních měsících se Řecko umístilo s přehledem na prvním místě. V srpnu zažívá země až devítinásobný nárůst letů, který je tak nejrušnějším měsícem Řecka, ve srovnání s klidnějším únorem.
  • Chorvatsko. Na druhém místě je Chorvatsko, které v létě zaznamenalo pětinásobný nárůst mezinárodních letů a v červenci uskutečnilo celkem 55 150 příletů.
  • Albánie: Třetí Albánie, která v červenci přilákala více než 35 530 mezinárodních letů, zažívá v létě pětinásobný nárůst počtu letů ve srovnání s obdobím mimo hlavní sezonu.