Argentina chtěla radikální změnu a dostane ji. Příštím prezidentem druhé největší ekonomiky Jižní Ameriky se stane krajně pravicový Javier Milei, který některými názory připomíná Donalda Trumpa a vzhledem Wolverina z marvelovských X-Menů. 

Ačkoli se západní liberální svět staví proti němu, frustrovaný argentinský národ, který trápí 140procentní inflace, si Mileie zvolil demokraticky s nadějí na lepší život 56procentní většinou.

Vytáhne nový prezident zemi z rostoucí chudoby radikálními změnami, které slibuje? To se uvidí. Jisté je, že se tím Argentina politicky výrazně posouvá doprava. A to může mít nepřímý dopad i na naši ekonomiku. 

Javier Milei je excentrický populista, který sám sebe nazývá lvem, popírá klimatickou změnu a během kampaně vystupoval s motorovkou v ruce. Taky rád klonuje své psy. Co dalšího byste o něm měli vědět? Tady je osm zásadních bodů. 

Z obrazovky na trůn

Ještě před oznámení kandidatury ho lidé pravidelně vídali jako mluvící hlavu v televizi, kde se vyjadřoval k různým politicko-sociálním problémům. Už tam si získal mezi lidmi popularitu svými nevybíravými výpady proti „politické kastě“, jak nazýval tehdejší vládu, kterou obviňoval z věčných ekonomických potíží země. 

Ekonomický masakr motorovou pilou

V rámci jeho ekonomického plánu „motosierra“ se stala motorová pila symbolem hlubokých škrtů, které prosazuje. Občas dokonce vedl kampaň s roztočenou pilou v ruce. Toho se postupně chytili jeho příznivci a netrvalo dlouho a lidé ho na veřejných setkáních začali vítat s motorovkou v ruce.  

Peso je pasé?

Jedním z prvních kontroverzních kroků, kterým chce Milei zachránit padající ekonomiku, je nahrazení argentinské měny americkým dolarem v rámci takzvané dolarizace. S prudce rostoucí inflací se chce zase vypořádat tím, že zruší Argentinskou centrální banku, která podle něj jen tiskla peníze na financování úřadů. 

Když změny, tak drasticky

V rámci prezidentské kampaně vsadil na krajně pravicové názory a slíbil radikální změny systému. Ve svém vítězném projektu podle zpravodajské agentury AP řekl: „Změny, které naše země potřebuje, jsou drastické. Není prostor pro postupnou změnu, není prostor pro vlažná opatření.“ 

Napojení na Atlas Network

Asi nikoho nepřekvapí, že je Milei také otevřený popírač změny klimatu. Ale možná nevíte, že ho významně a dlouhodobě podporuje Atlas Network, což je síť think-tanků zaměřených na volný trh, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat latinskoamerickou politiku. Očekává se, že s sebou do vlády přivede řadu osobností spjatých právě s Atlasem.

Čína je „zabiják

V rámci ideologického vymezení plánuje Milei přetnout vztahy Argentiny se zeměmi se socialistickou ekonomikou, jako je Čína nebo Brazílie, ačkoli se jedná o významné ekonomické mocnosti. Čína je podle jeho slov dokonce ekonomikou „zabijáckou“ a Argentina s ní nechce mít nic společného. 

Hrdina Generál AnCap 

Ačkoli se jeho pravicová ideologie zdá být nekompromisní, soukromé firmy prý nebude v obchodování s Čínou nijak omezovat. Je to totiž nadšený anarchokapitalista, který věří v malý stát a volné trhy. Dokonce se v rámci jedné televizní show převlékl za vymyšleného superhrdinu Generála AnCapa, který bojuje za anarchokapitalismus.

Milovník (naklonovaných) psů

Jeho zalíbení v libertariánství se kříží s jeho neskrývanou láskou pro psy. Má čtyři mastify, které pojmenoval po předních liberálních ekonomech dějin: Murrayovi Rothbardovi, Miltonu Friedmanovi a Robertu Lucasovi. Navíc jsou všichni klony a geneticky vycházejí z původního psa Conana pojmenovaného podle kultovního barbara z pera Roberta E. Howarda.