Podle Eurostatu míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. V České republice vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

V listopadu byla míra inflace v eurozóně na 4,9 procenta a v celé unii na 5,2 procenta. O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci. Ta činila minus 0,3 procenta. Míra inflace v EU před rokem činila 0,3 procenta.

Proti listopadu se ceny v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta. V EU pak meziměsíční růst činí 0,5 procenta. Nejnižší míru inflace měla v prosinci Malta, kde činila 2,6 procenta. Naopak nejvyšší, dvanáctiprocentní míru inflace, zažívalo Estonsko.

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v rozhovoru na rozhlasové stanici France Inter vyjádřila optimismus. Podle ní budou během roku 2022 důvody inflace slábnout a ekonomika v eurozóně se stabilizuje. Odkazovala tak na vysoké ceny energií a jejich očekávaný pokles, a také na potíže v dodavatelských řetězcích.

Na otázku k její měnové politice a snaze snižovat cenové tlaky Lagardeová zopakovala, že ECB nemusí jednat tak rázně jako americká centrální banka. V eurozóně a v USA je totiž jiná ekonomická situace, řekla.

„Cyklus hospodářského oživení v USA je o něco dál, než je tomu v Evropě. My proto máme pádné důvody k tomu, abychom nejednali tak rychle a tak rázně, jako to můžeme teď očekávat od Fedu,“ poznamenala šéfka ECB.