Rezidenční pobyt v oáze klidu přímo v srdci malé portugalské vesničky Zambujeira do Mar ležící na pobřeží má pouze jedinou podmínku: něco zde musíte zanechat.

Poslední projekt módní návrhářky Ivy Burkertové nabízí kreativní rezidenční pobyt a má ambice stát se živoucím galerijním prostorem pro návštěvníky z celého světa, kteří si chtějí užít oceán, útesy a atmosféru portugalského pobřeží.

Iva Burkertová je známá především jako zakladatelka módní značky ODIVI. Do Forbes výběru 30 pod 30 se dostala v roce 2017, kdy její módu nosili i v Saudské Arábii.

Od samého začátku se nebojí odchylovat od klasického konceptu módní značky a propojovat různé obory. Její zájem se například též soustředí i na cestování, bytový design a architekturu.

Na jejím instagramovém účtu tak často můžete vidět, že zrovna spí někde pod širákem (a následně zde nafotí módní editorial), vyšlápne si do hor nebo v Mexiku objevuje architektonické skvosty. Díky této různorodosti a jedinečnému pohledu na svět přinesla před deseti lety do tuzemského módního průmyslu velmi svěží a moderní energii.

Během let si tak značka vytvořila silnou komunitu a stala se reprezentantem určitého životního stylu a filozofie. Ekologická uvědomělost je jejím hlavním pilířem, přičemž ODIVI odstranila sezónnost kolekcí a zaměřuje se na minimalistické kousky vhodné jak na svatbu, tak na objevování světa.

Když však na webových stránkách zabrousíte do sekce ODIVI Home, můžete si od této módní značky pořídit také ikonické vintage křeslo Wassily. 

Ivin současný projekt, který vytvořila se svým partnerem Martinem Blumem (člen food blogerské skupiny Taste of Prague), Casa T & Casa Naproti, tak není žádným překvapením. Proč však zvolili právě nejzápadnější cíp Evropy?

„Hned od první chvíle, kdy jsem Portugalsko navštívila, jsem o něm snila. Zároveň jsem chtěla vytvořit kreativní rezidenci, která by sloužila jako místo setkávání lidí z různých oborů, soustředila se na lokální zdroje a upcycling,“ popisuje.

V cestě za svým snem Burkertová narazila na skutečnost, že velká část jihozápadního Portugalska je chráněnou přírodní rezervací. „Když jsme už to chtěli vzdát, objevili jsme malou budovu, která patřila devadesátileté paní,“ vypráví.

Nemovitost byla neobydlená poslední tři roky, bez topení i teplé vody. Koupě byla překvapivě rychlá. „Stačilo, aby majitelka obtiskla prst na smlouvu a bylo to. Její rodina nám také hodně pomáhá a kdykoli máme nějaký problém, můžeme se na ně obrátit,“ dodává Iva Burkertová.

Rekonstrukce probíhala i za přítomnosti téměř dvouletého syna nových majitelů. Casa, tedy v portugalštině dům, však zatím není ve své finální podobě.

„V budoucnosti plánujeme provést ještě větší rekonstrukci, na které toužíme pracovat s jedním švýcarským architektem, který již má několik realizací v Portugalsku, kde žil.“ Ke Casa T si později pořídili také nemovitost zvanou Casa Naproti, pojmenovanou podle své polohy, a ta byla již byla v podobě odpovídající současným nárokům, což usnadnilo její zařizování.

Pokud se sem vydáte na rezidenční pobyt, čeká vás zadání. Musíte zde něco zanechat nebo vytvořit projekt pro místní komunitu. Fantazii se meze nekladou.

Malíř David Čáp zde maloval pomocí oceánu a písku. Architektka Klára Koldová zde společně s designérem Edou Hermannem vytvořila solární pečící systém, na kterém se dá vařit, ale zároveň upcyklovat plasty z pláže.

Umělkyně Eliška Monsportová, kterou najdete v letošním výběru Forbes 30 pod 30, upcyklovala a brousila stará původní zrcadla po babičce a vytvořila tak nové instalace s dotekem historie. Sklářské duo Johan Pertl a Filip Hrubý zde naopak vytvořilo nábytek z místních kamenů, interiérová designérka Rachel Smejkalová zase pracovala s konopným betonem. 

V současnosti se Iva Burkertová zaměřuje na rozvoj kreativních rezidencí. Prozradila, že dalším snem je Itálie. „Upřímně mi během práce na domech opět začala chybět módní tvorba a už se těším, až se vrhnu na nové projekty s ODIVI,“ přiznává.

Zároveň se nechce nechat omezovat nálepkami, zda je člověkem „od módy, nebo od bydlení“. Hlavní je podle ní být ku prospěchu svému okolí i sobě.

Výsledek může být takový, jako je realita v Zambujeiře, kde se právě mísí české umělecké talenty s místní komunitou, které společně tvoří živý a inspirativní prostor.

Pracujete v gastru? Pak napište Ivě Burkertové klidně hned. Už na konci října chce dát dohromady skupinu zájemců o lokální suroviny a jejich zpracování, navštívit okolní farmáře a pěstitele. Vítáni jsou nejen ti, co mají zkušenosti, ale hlavně nadšenci.