Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v dopise vyzvala amerického miliardáře Elona Muska, aby v Bruselu vypovídal před evropskými poslanci. Informovala o tom agentura AFP.

Musk nemá právní povinnost se výzvě podřídit a zatím na ni veřejně nereagoval.

Musk, který je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě, je majitelem společnosti a stejnojmenné sociální sítě Twitter, automobilky Tesla, technologické firmy SpaceX a dalších. Evropská komise jej kvůli jeho jednání po koupi Twitteru varovala, že může čelit „sankcím“ kvůli ohrožování svobody médií.

Na Twitteru po jeho akvizici Musk udělal několik kontroverzních kroků: obnovil účet bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi i jiným, kteří měli účty pozastavené kvůli porušování pravidel platformy, pozastavil účty několika novinářům i jiným lidem, kteří odkazovali na twitterový účet ElonJet informující o poloze Muskova soukromého tryskáče, nebo upustil od politiky boje proti dezinformacím souvisejícím s šířením onemocnění covid-19.

V pondělí Musk na Twitteru spustil anketu, ve které nechal uživatele rozhodovat, zda má zůstat v pozici výkonného ředitele Twitteru. Hlasovalo 17,5 milionu lidí a 57,5 procenta se vyslovilo pro Muskovo odstoupení z čela firmy. Musk podobným způsobem nechal uživatele hlasovat o odblokování Trumpova účtu i dalších otázkách.

„Jak se říká, dávejte si pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit,“ napsal Musk nedlouho po zahájení ankety.

Musk slíbil, že se výsledkům ankety podřídí. Zatím není jasné, kdo by ho v pozici nahradil, pokud by z čela firmy skutečně odstoupil.

Muskovo jednání v čele Twitteru dnes kritizoval v rozhovoru s listem Financial Times i zakladatel technologické firmy Microsoft Bill Gates. Muskova nahodilost v jednání podle něj zhoršuje digitální polarizaci ve společnosti. Gates tak odpověděl na dotaz, zda je řešení problému rozdělení společnosti na internetu otázkou lidského úsudku, nebo výzvou pro programátory internetových platforem.