Tak a je konec. Čeká nás poslední prázdninový víkend. A protože konce obvykle mívají sladkobolnou příchuť, Forbes vám nabízí tip na víkend, který nekompromisně stimuluje vaši duši i tělo a postará se o působivou tečku za letošním létem.

Takže, vyražte na Broumovsko! Kapku zapomenutý region se v posledních letech snaží oživovat Agentura pro rozvoj Broumovska, tažená zdejším podnikatelem a filantropem Janem Školníkem. Do efektních kulis vymodelovaných ruku v ruce přírodou a bohatou historií se pokouší vnést také aktuální impulzy. My si myslíme, že se to daří výborně.

Co vidět?

Broumovký klášter, inspirace pro všechny smysly

Nad zdejším krajem ční rozložitá hmota benediktýnského kláštera, historicky spjatého s tím pražským, břevnovským. Díky pozici opatství bývalo dřív Broumovsko státečkem ve státě. Zdevastovaný klášter český stát sice po roce 1989 mnichům vrátil, ale dnes v něm už žádný nesídlí.

O fyzické i duchovní zmrtvýchvstání místa se stará zmíněná agentura, která objekt spolu se zavedeným architektonickým studiem ADR, podepsaným třeba pod maledivským resortem Velaa miliardáře Šmejce, postupně rekonstruuje a hlavně naplňuje zážitky.

Celoročně jsou tu v provozu prosté ubytovací cely i stylová restaurace U Tří růží a taky dvě galerie současného umění, které z lokálního kontextu vystupují výjimečným programem. Daleko od hlučícího davu centra tu aktuálně najdete ambiciózní výstavu, na kterou kurátorka Monika Čejková sezvala špičkovou sestavu současných evropských umělců.

Ti se ve svých realizacích nechali inspirovat zdejší unikátní konventní knihovnou i obecných vztahem benediktýnů k literatuře a vzdělání. Odtud ostatně i titul výstavy Ora et lege (Modli se a čti).

Nicméně umělci si z prostředí vytáhli vlastní témata. V barokních kulisách klášterního návštěvnického okruhu tak diváka vybízejí k zamyšlení nad pozicí žen v katolickém prostoru, tématy mezináboženské kontroverze či polemizují vztah k církvi jako takové. V pátek a v sobotu si navíc okruh můžete projít přímo s kurátorkou.

Možná byste ale rádi zaměstnali i jiné smysly. Už v pátek si v klášterním kostele můžete užít bachovskou noc se špičkovým violoncellistou Jiřím Bártou, který tu odehraje koncert v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Ten už několik sezon otevírá vrata místních kostelíků připsaných barokním mistrovským stavitelům Kryštofovi a Kiliánu Dientzenhoferovým. Stojí za to vidět i slyšet!

Kde spát ?

Hotel Orlík

Na Broumovsko se jezdí za přírodou. K hlavním lákadlům místního turismu patří scenerie zdejších skalních měst – největšího kamenného labyrintu střední Evropy. Úroveň služeb ale náročnější klientelu dosud příliš neuspokojovala.

K prvním vlaštovkám, které se letitý status quo snaží posunout, patří hotel Orlík u vstupu do Teplických skal. Prošel zdařilou rekonstrukcí opět pod taktovkou architektů z ADR, a když časem přibude i plánované wellness, bude to bezchybný výchozí bod pro toulky po zdejší krajině. Už dnes tady lze ale prožít víc než příjemný víkend.

Kde jíst?

Poněkud syrové Broumovsko příjemně překvapí vysokými gastro standardy. Jen je potřeba vědět, kam za nimi zajet.

Kovářova kobyla

Určitě se vyplatí cesta do Zdoňova, do stylové hospůdky Kovářova kobyla. Šéfkuchař Otakar Humpl to na talíř sází z lokálních surovin a přitom dost světově! Zkuste jeho paštiky, ke kterým peče brutálně dobrý chleba jeho sestra Kateřina. Hitem je také konfitovaná mangalica nebo pečené rašovické kuře na citronech a rozmarýnu.

Otevřeno je pouze od pátku do neděle, kdy pět hlavních chodů láká do Zdoňova cyklisty, turisty, ale i místní štamgasty. Nad hospodou se lze i ubytovat a ráno si vychutnat snídani šampionů.

Zámeček Janovičky

V malebném zámečku v Janovičkách prošel nedávno rekonstrukcí nejen interiér restaurace, ale i jídelní lístek. S ambicemi, aby zdejší kuchyně i atmosféra mohly konkurovat božskému výhledu z místní terasy. Šéfkuchař Honza Magrot sbíral zkušenosti ve Španělsku, Británii i v Německu, kde vařil třeba v michelinské restauraci Kropf a i v Janovičkách má nakročeno víc než slibně. A jak jinak než lokálně.

Zkuste třeba telecí hrudí na červeném víně, nebo křehký hronovský bůček, večer pak doporučujeme sladce zakončit žemlovkou s karamelovou omáčkou. V kombinaci se zmiňovaným výhledem to bude nebeský zážitek.