Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé za tři roky překonala 85 dolarů za barel. Na vině jsou obavy, že dodávky suroviny budou v příštích měsících nedostatečné, protože poptávku po ropných produktech bude podporovat prudký nárůst cen zemního plynu a uhlí.

Brent se dnes vyšplhal až na 85,10 dolaru za barel, což je nejvyšší úroveň od října 2018. Kolem čtrnácté hodiny si pak připisoval 1,1 procenta na 84,91 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst asi o jedno procento na 82,09 dolaru za barel.

Poptávka po ropě se letos zvyšuje díky oživování ekonomické aktivity z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. V poslední době poptávku tlačí vzhůru i snahy nahrazovat ropnými produkty zemní plyn a uhlí, jejichž ceny se dostaly na rekordní hodnoty.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek předpověděla, že nynější napětí na trzích s energií zvýší poptávku po ropě o 500 tisíc barelů denně. To by mělo vést ve zbytku letošního roku k převisu poptávky nad nabídkou v rozsahu kolem 700 tisíc barelů denně.

„Rekordní ceny uhlí i plynu a soustavné výpadky proudu nutí energetický sektor a energeticky náročná průmyslová odvětví k tomu, aby se obrátila k ropě a udržela tak své provozy v chodu,“ uvedla IEA ve své měsíční zprávě. Předpověděla také, že světová poptávka po ropě se příští rok dostane nad úroveň z doby před pandemií.

Zdražování ropy nezastavila ani čtvrteční zpráva o výrazném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký vládní Úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 6,1 milionu na 427 milionů barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem mírnější nárůst, a to o 702 tisíc barelů. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě.