Falešné nafukování objemů transakcí při obchodování nezaměnitelných tokenů zažívá po úpadku v druhé polovině loňského roku opětovnou renesanci. Potvrzují to data ze šesti největších NFT tržišť. A paradoxně je to i dobrá zpráva.

A to dokonce navzdory faktu, že objem falešných obchodů, takzvaný wash trading, který vidíme na NFT trhu, je masivní fenomén. Proč? Signalizuje to totiž částečné oživení NFT trhu jako celku. Co to znamená dál, se dá vyčíst z dat společností CryptoEQ, Footprint Analytics a serveru CoinGecko.

Zatímco u části významných NFT projektů tuto nekalou praktiku de facto nenajdeme a transakční blockchainová data tak zůstávají nezkreslená, na druhé straně nalezneme dost projektů, kde tvoří wash trading sto procent zobchodovaného objemu, jinými slovy neexistuje u nich žádná skutečná likvidita.

Co to wash trading vlastně je a proč se s ním tak často nesetkáme na tradičních finančních trzích? Wash trading spočívá v umělém nafukování obchodní aktivity s cílem vytvořit iluzi, že je aktivum mnohem likvidnější. Druhotným cílem je pak často také manipulace s cenou. Odpověď na druhou otázku je poměrně nasnadě – tato praktika je totiž na regulovaných trzích ilegální. U kryptoměnových trhů to ale pro zatím neplatí.

Forbes Digital Premium