Byl to jeden z nejluxusnějších hotelů Evropy a slibuje, že se jím stane zase. Co chystá řetězec Marriott International pro novou pobočku své sítě hotelů?

Než byl Grand Hotel Evropa v roce 1905 otevřen, bývalo návštěvníkům města doporučováno, aby Prahou jen projeli a ubytovali se až v Berlíně či ve Vídni. Secesní perla v sobě později zapečetila všechna dramata dvacátého století, aby po několikaleté rekonstrukci letos v září znovu otevřela.

Historie se tu ale bude psát prudce současná, protože někdejší perlu československého hoteliérství koupil řetězec Marriott International. Ten zde otevře pobočku své sítě hotelů W a slibuje, že klientům nabídne „přepych v moderním podání“.

K dispozici bude sto šedesát jedna pokojů a apartmánů včetně prezidentského apartmá pod názvem Extreme Wow. Znovuzrození čeká restauraci Grand Café, která má díky své minulosti laťku postavenou velmi vysoko.

Hotelová restaurace byla vyhledávaným podnikem pro zákazníky z celé Evropy a vydala i vlastní kuchařku Jak se vaří u Šroubka, která je dodnes občas k sehnání v antikvariátech. Na jídelním lístku figurovaly takové pokrmy jako morkový bujón či skopové koleno s kapustou.

Šroubek se jmenovala podle hoteliéra, který z Evropy udělal skutečný grandhotel. Do pokojů nechal nainstalovat koupelny a toalety a pracoval na tom, aby jeho lidé poskytovali co nejlepší služby. Podle pamětníků museli například zájemci o práci podstupovat intenzivní školení.

Karel Šroubek byl odborníkem na etiketu natolik respektovaným, že se stal hlavním poradcem při pořádání recepcí na Pražském hradě.

Nyní má jako lákadlo zafungovat kromě restaurace také střešní bar a prostor, kde se budou servírovat drinky a hrát DJs. Koho tato zábava unaví, ten zamíří do W lounge.

Samotná síť W je známá tím, že provozuje hotely vizuálně avantgardní a k práci na interiérech najímá známé designéry. V Praze představoval výzvu odkaz Belle Époque i první republiky, vizuálně vytříbených časů „světa včerejška“, jak píše ve svém memoáru Stefan Zweig.

V Grand Hotelu Evropa byl ubytován chicagský starosta českého původu Čermák, poslední perský šáh Muhammad Rezá Pahlaví, své jediné autorské čtení v Praze tu v roce 1912 uspořádal Franz Kafka a svou kancelář, odkud organizoval záchranu židovských dětí, si zde zřídil Nicholas Winton.

Jenže síť W zde neplánuje zřídit historický skanzen. Slibuje progresivní design a „cool“ atmosféru. Otázkou je, zda se to po mnohaleté rekonstrukci, kdy byl hotel uzavřen od roku 2013, povede.

Hotel tak potkává obdobný osud jako nedaleko se nacházející hotel Alcron. Prvorepublikové ikony v obou případech po několika porevolučních změnách majitelů koupila zahraniční síť.

Zatímco v případě Alcronu je to menší rakouská síť Almanac, Evropa je v rukou amerického gigantu. Na to, zda se tu povedlo sladit odkaz Karla Šroubka a kosmopolitního ducha hotelů sítě W, si musíme ještě pár měsíců počkat.