Evropané pálí v energetické krizi vše, co jim přijde pod ruku. Vracíme se do středověku, varuje Tomáš Pařík šéf největšího tuzemského obchodníka se dřevem.

Dřevu zasvětil prakticky celý život. Po střední lesnické škole v Trutnově vystudoval lesnické inženýrství v Brně a drtivou většinu profesní kariéry strávil vedením společnosti Wood & Paper, kterou loni proteklo více než šest milionů kubíků dřeva. 

Na první pohled to vypadá, že pro obchodníky s touto surovinou nastaly zlaté časy. Ceny kvůli energetické krizi rostou, zatímco lesy v rozsáhlých oblastech nejen České republiky odumírají kvůli dopadům klimatické změny. Wood & Paper má za sebou nejlepší rok v historii, firma zvedla obrat o čtyřicet procent na 8,5 miliardy a vydělala přes 120 milionů korun.

Tomáš Pařík, pro kterého je les kromě náplně práce také útočištěm před chmurnými myšlenkami, však do budoucna hledí se značnými obavami.

Devětačtyřicetiletému manažerovi nedává spát hlavně evropský Green Deal, o němž mluví jako o slepé cestě, kterou si Evropa zadělává na ekonomickou, ale i společenskou krizi. Životnímu prostředí by podle něj nejvíc pomohlo, kdybychom se naučili lépe využívat jeho oblíbenou surovinu – dřevo. 

V tuzemsku by rád viděl víc dřevěných výrobků nebo budov, ale také méně rezervací, kde se odumřelé stromy nechávají napospas přírodě. Pařík má za to, že neuvážená politika v tomto směru může mít za důsledek i tragédie, jako nedávný rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku. 

Ceny dřeva výrazně rostou, budou i letošní výsledky rekordní?

Letos Wood & Paper půjde kvůli cenám obratově dramaticky nahoru. Rosteme i v objemu zobchodovaného dřeva. Pokud současná krize nepřesáhne nějaký bod zlomu, což se ve čtvrtém kvartálu klidně může stát, budou naše výsledky opět rekordní.

Letos Wood & Paper půjde kvůli cenám obratově dramaticky nahoru.

Co by mohlo být tím bodem zlomu?

Propad poptávky po produktech ze dřeva, pokud by jeho cena vzrostla neúnosně. Na ceny dřeva tlačí energetická krize, zastavil se jeho dovoz z východu a plyn i ostatní fosilní paliva se energetici snaží nahradit. Biomasa ke spalování se už dnes musí dovážet do Evropy z celého světa.

S aktuální krizí se z toho stal extrém, při současných cenách energie a zelené dotační politice se „vyplácí“ pálit úplně všechno, co legislativa dovoluje i nedovoluje.

Forbes Digital Premium