Ceny benzinu a nafty na českých čerpacích stanicích stoupají k padesáti korunám za litr. Důvodem je drahá ropa, jejíž cena na světových trzích láme rekordy kvůli obavám z výpadku dodávek z Ruska.

Západní země totiž zvažují zpřísnění sankcí za invazi na Ukrajinu, které by zasáhlo ruský energetický export. Právě kvůli závislosti Evropy na ruské ropě a plynu se dosavadní sankce citlivé oblasti vyhýbaly. Podle Dominika Rusinka, experta na trh s ropou z ČSOB, tak vznikla problematická situace, kdy Rusko na drahé ropě vydělává.

Například severomořská ropa Brent zdražila od začátku roku z osmdesáti dolarů za barel na více než sto třicet. ‚‚Před dvěma týdny bych prognózu dvou set dolarů za barel označil za nesmysl. Nyní už to vyloučit nemůžu,“ říká Rusinko v rozhovoru pro Forbes.

Spojené státy a Británie oznámily zákaz dovozu ruské ropy, o podobném kroku se v rámci zpřísňování protiruských sankcí mluví i v Evropě. Jak by to ovlivnilo globální trh s ropou?

Z mého pohledu jsme teď v Evropě v nejhorším možném scénáři. Neuvalili jsme sankce na ruské energetické exporty, ale minimálně trh s ropou se už chová tak, jako by k tomu došlo. Tankery přepravních společností odmítají ruskou ropu nakládat, protože se bojí, že k sankcím dojde a zůstane jim na moři těžko prodejná ropa. Banky a pojišťovny odmítají ruské dodávky zprostředkovávat a pojišťovat. A západním společnostem obchodování s Ruskem kazí reputaci.

To všechno je v aktuálních cenách ropy promítnuto. Nicméně sankce jsme zatím neuvalili, ruská ropa proudí do Evropy potrubím, a Rusko tak stále inkasuje poměrně vysoké příjmy z prodeje. A my platíme vysoké ceny paliv na čerpacích stanicích.

Ve středu bude o dopadech drahých paliv jednat česká vláda, která by mohla ceny zastropovat nebo snížit DPH či spotřební daň. Pomohlo by to?

Ochutnávku tohoto řešení vidíme v Maďarsku, kde došlo k zastropování, nebo v Polsku, kde došlo ke snížení DPH. V obou případech to vedlo k poměrně výrazně nižším cenám pohonných hmot, než máme aktuálně v Česku. Trošku jiná debata je, zda je to krok správným směrem, zda je takto plošné opatření vhodné.

Osobně bych preferoval adresnou pomoc přes sociální politiku, vyšší slevu na poplatníka či cílené sociální dávky. Protože plošné opatření by dopadlo i na řidiče, kteří si vyšší ceny paliv mohou dovolit, a zatížilo by už tak napjatý státní rozpočet.

Zdroj: CCS

Jsou rekordní ceny paliv v Česku opodstatněné?

Rekordní zdražování paliv jen reflektuje tu překotnou situaci na světových trzích, to znamená nejvyšší ceny ropy od roku 2008 a oslabování koruny vůči dolaru (s ropou se na světových trzích obchoduje v dolarech, pozn. red.). Ve zvýšené poptávce po palivech hraje roli i snaha o předzásobení, ke kterému dochází spíš u nafty. Někteří obchodníci toho mohli využít k navýšení marží, například v oblastech, kde je míra konkurence mezi pumpaři nižší, jako jsou dálniční tahy.

Pokud by na uvalení nových evropských sankcí skutečně došlo, zvedlo by to ceny benzinu a nafty ještě víc?

Paradoxně si dokážu představit situaci, kdy by to nemuselo znamenat skokové zvýšení cen ropy. Za předpokladu, že by se podařilo výpadek ruských dodávek nahradit.

Jak by takové nahrazování probíhalo?

Prvním nástrojem by bylo uvolnění strategických zásob Mezinárodní energetické agentury IEA. Dále nová jaderná dohoda s Íránem, která by zároveň uvolnila jeho ropný export svázaný sankcemi. Produkci by pak mohly navýšit i některé členské země OPEC v čele se Saúdskou Arábií.

Ta by mohla podlehnout tlaku Spojených států navzdory tomu, že v rámci spojenectví OPEC+ je v alianci s Ruskem. Pokud by se naplnily tyto optimistické scénáře, tak bychom se nemuseli dlouhodobě potýkat s vyššími cenami ropy okolo 150, nedejbože 185 dolary za barel.

Jaké množství ropy by bylo potřeba nahradit?

Rusko je druhý největší exportér ropy na světě. Objem, který by potenciálně vypadl, je ohromný, a i když bychom dali dohromady všechny tyto kroky na straně nabídky, tak těch osm milionů barelů denně, co Rusko vyváží, to globální trh není schopen bezprostředně nahradit. IEA má v zásobách zhruba 1,5 miliardy barelů a její členské státy by klidně mohly dodávat na trh dva miliony barelů denně z této rezervy.

Nějaký kupec se vždycky najde.

Írán by mohl přidat další milion denně a volná produkční kapacita OPEC koncentrovaná v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Kuvajtu je další dva až 2,5 milionu barelů denně. Ale na scénář, že by ruská ropa zcela vypadla z globálního trhu, podle mě nedojde. Nějaký kupec se vždycky najde.

Co americká produkce ropy z břidlicové těžby, tam se navýšení nečeká?

Američtí producenti od vypuknutí pandemie výrazně omezili svou aktivitu a začali se více soustředit na kapitálovou disciplínu. Už nejsou v módu ‚‚růst těžby za každou cenu“ a snaží se spíš vracet investorům prostředky například v podobě dividend. Při současných cenách ropy jsou všichni ziskoví, náklady na těžbu jednoho barelu jsou někde kolem čtyřiceti padesáti dolarů.

Z Ameriky ale nepřicházejí signály, že by se těžba měla dramaticky zvyšovat. V tomto ohledu stále hraje významnější roli zelená politika administrativy prezidenta Bidena. To by se možná změnilo, kdyby dala tamní vláda najevo, že je navýšení produkce v zájmu národní bezpečnosti.

Co by plošné embargo na ruskou ropu znamenalo pro samotné Rusko?

Nečekám, že by dodávky Ruska na světové trhy úplně ustaly. Podle mě by nadále dodávalo ropu s poměrně velkou slevou do zemí, jako je Čína, Indie a na některé rozvíjející se trhy. Podobně to teď dělá Írán, který čelí ještě ostřejším sankcím, a i tak je schopný exportovat odhadem zhruba milion barelů denně. V případě Ruska bych čekal vyšší číslo, věřím, že se najdou země ochotné nakupovat ruskou ropu navzdory americkým a evropským sankcím.

Kde vidíte maximální možnou cenu za barel ropy?

Některé odhady mluví o 200 dolarech, což se mi zdá opravdu hodně. Před dvěma týdny bych to odmítl jako naprostý nesmysl, ale nyní už to vyloučit nemohu. Každopádně by se nejednalo o dlouhodobou situaci.

Na ropném trhu se říká, že nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou vysoké ceny ropy. Při takto drahé ropě by se začala tlumit spotřeba, například v průmyslu, což by bylo bolestivé, ale s cenou by to pohnulo.