Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, byznysové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.

Tak co myslíte, je boršč původem ruský nebo ukrajinský? Tato famózní výživná polévka pochází z Ukrajiny, odkud se rozšířila do řady dalších zemí. Díky masovému vývaru má pro tělo doslova blahodárné účinky. Krásně zahřeje, zasytí a díky spoustě zeleniny a masu vám dodá i množství živin. Je ideální nejen do zimy, milovníci polévek a low carb pochoutek do ní lžíci s chutí zaboří kdykoliv během roku. Chutná totiž překvapivě dobře i studená.

Polévka plná zeleniny

V kostce je boršč obvykle polévka fialovo-červené barvy, jejíž základem je vývar doplněný spoustou restované škrobnaté zeleniny – červená řepa, zelí, celer, mrkev. Někdy se doplňuje bramborami, jinde zase paprikami. V různých zemích najdete odchylky od tradiční přípravy, která pochází z Ukrajiny. Boršč se připravuje v masové i vegetariánské verzi.

Jaký použít vývar

Když byste se na tu samou otázku zeptali několika příslušníků Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Polska i dalších států, kde je boršč oblíbenou pochoutkou, jejich odpovědi by se značně lišily. Přestože boršč skvěle chutná s hovězím vývarem – nejen z masa, ale i kostí (nejlépe morkových), hojně se používá i vepřový nebo zeleninový vývar. Masová a nemasová verze polévky je záležitost nejen osobních preferencí, ale také místních poměrů a poměrů v určitých regionech. Zatímco si chudší rodiny mohly dovolit maso jen zřídka, ti movitější si masovou verzi dopřávali mnohem častěji. 

Jiný kraj – jiný boršč

Přestože v hlavách většiny z nás je pod pojmem boršč ukotvena polévka fialovo-rudé barvy, kde prim hraje červená řepa, existuje i řada výjimek. Protože se tato oblíbená polévka zabydlela v mnoha dalších zemích po světě, kde si ji tamější obyvatelé upravili takříkajíc k obrazu svému, setkáte se například s oranžovým borščem na bázi rajčat nebo se zeleným borščem na bázi bylin. A rozdíly nesouvisí pouze s barvou, liší se i styl podávání. Například do polského barszcze se namísto masového vývaru používá vývar z řepy a tradičně se servíruje s s uszky, což jsou raviolky plněné houbami. A co se týče odlišnosti mezi ruským a ukrajinským borščem, je těžké konkrétní rozdíly specifikovat. Odlišnosti vycházejí spíše z jednotlivých regionů a jejích zvyklostí včetně finančního zajištění rodin, než že by se přímo týkaly rozdílů v jakémsi uniformě národním provedení pokrmu.

Na 4 až 6 porcí potřebujete:

  • 400 g hovězího zadního masa (zadní kýta)
  • 2 bobkové listy
  • 4 kuličky nového koření
  • 7 kuliček pepře
  • Sůl
  • 2 středně velké bulvy červené řepy (250 g)
  • 1 cibule
  • 2 lžíce olivového oleje nebo másla
  • 2 středně velké mrkve (150 g)
  • ¼ menší bulvy celeru (100 g)
  • 250 g hlávkového zelí
  • 1 lžíce třtinového cukru
  • 1 plná lžíce rajského protlaku
  • 2 lžičky mleté papriky
  • Ocet 

K podávání:

  • Zakysaná smetana
  • Petrželka

Postup

  1. Maso vložte do hrnce a zalijte asi 1,5 litru studené vody. Přidejte bobkový list, nové koření, pepř a špetku soli. Vařte na mírném ohni. Pěnu, která se během vaření vytvoří, odebírejte z hrnce ven. Vařte, dokud bude maso měkké – bude to trvat asi 2,5 hodiny.
  2. Vývar sceďte. Maso dejte stranou. Odměřte 1 litr vývaru (chybějící množství dolijte vodou) a opět přiveďte k varu. Červenou řepu nakrájejte na kostky a vložte do vývaru. Pozvolna vařte.
  3. Na pánvi rozehřejte 2 lžíce oleje nebo másla. Cibuli nakrájejte nadrobno a nechte zesklovatět. Mrkev a celer nakrájejte na drobné kostičky, zelí nakrouhejte na tenké nudličky. Zeleninu vložte do pánve a restujte, dokud zelenina nezačne zlátnout. Zasypejte cukrem, přidejte protlak a papriku a asi minutu míchejte na středním plameni.
  4.  V tuto chvíli by měla být červená řepa víceméně měkká. Přidejte do hrnce restovanou zeleninu a ocet a vařte dalších 10 až 15 minut. 
  5. Maso nakrájejte na kostky a vraťte do hrnce. 
  6. Polévku na talíři doplňte kopečkem zakysané smetany a posypejte nadrobno pokrájenou petrželí.