Zapomeňte na bombastické titulky, podle nichž se Tim Cook ocitl v ringu s Markem Zuckerbergem – Apple má momentálně v hledáčku spíš Google než Facebook. To má vážné důsledky pro více než miliardu uživatelů iPhonů.

Boj o jejich data a také o zákaznickou loajalitu se přiostřuje a právě v tomhle světle je dobré hlídat si nejnovější aktualizace softwaru obou technologických gigantů. A některé aplikace raději rovnou odinstalovat, jako například Google Maps.

V otázkách digitálního soukromí se Google snaží udržet s jablečným konkurentem krok, o čemž svědčí chystaná vylepšení operačního systému Android 12’s, nová podoba Android Messages i šifrovaný provoz Workspace, případně systém označovaný jako Privacy Sandbox.

Nelze však zapomínat, že je Google stále největší reklamní agenturou na světě a jeho byznys stojí na rozdíl od Applu na uživatelských datech. A debata o ochraně osobních údajů a digitálním soukromí se už několik let točí především kolem lokalizace.

V iOS a poté i v Androidu se proto objevily různé možnosti, díky nimž lze spoustě aplikací přístup k datům o poloze zakázat nebo omezit. Lidé se konečně začali ptát, proč by obyčejná hra nebo aplikace, která nemá s geografickou polohou nic společného, měla vědět, kde se právě nacházejí.

Má to ale háček – člověk v nastavení lokalizačních služeb na iPhonu může klidně zrušit oprávnění k přístupu všem aplikacím hromadně, ale logicky se to netýká mapových aplikací. A spousta uživatelů iPhonů je na mapy od Googlu zvyklá a nedovedou si život bez nich představit.

Všechna data, která mapy od Googlu shromažďují, jsou provázána s identitou uživatele. Takhle prostě Google funguje: všechno je propojené a z různých informací se skládá váš profil a časová osa. V nastavení Google účtu lze samozřejmě najít pár možností, jak některá z těchto dat vymazat, ale většina uživatelů se tím vůbec nezabývá – nechápou, proč by měli.

Pokud vás soukromí nezajímá, můžete si užívat, jak všechny ty programy krásně šlapou a spolupracují.

Výstižně to vysvětluje moje kolegyně Kate O’Flaherty na svém videokanále Straight Talking Cyber: „Všechno, co Google dělá, ve skutečnosti výborně funguje. Jistě, člověk musí obětovat soukromí, ale pokud vás soukromí nezajímá, můžete si užívat, jak všechny ty programy krásně šlapou a vzájemně spolupracují.“

Když se Googlu na ochranu soukromí zeptáte, odpoví, že můžete shromažďování dat v nastavení iPhonu vypnout – stačí zvolit režim Inkognito. V něm však nelze ukládat či sdílet informace o lokalitách, nevidíme historii vyhledávání, omezená je asistence i navigace, mapy nefungují offline a nezobrazí se na nich uživatelská místa.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Mapy Google jsou mezi uživateli iPhonů tradičně velmi populární – jistě si vybavíte posměch uživatelů, když Apple v roce 2012 představil mapy vlastní. Reakce měly dvě příčiny: první verze Apple Maps nestála za nic a většina uživatelů byla zvyklá na mapy od Googlu.

„Jenže dnes už je aplikace Apple Maps vážně dobrá,“ tvrdí Davey Winder z již zmíněného videokanálu Straight Talking Cyber. „Sám používám CarPlay a teď jsem se podíval na novou verzi Apple Maps a je mnohem lepší než Google Maps, což mě vážně překvapilo.“

Google Maps jsou přesto nadále nejstahovanější navigační aplikací v App Storu. Ke změně možná dojde až s nadcházející verzí applovských map pro systém iOS 15. Nezávisle na budoucím vývoji ale nepřestává platit, že pokud vám na ochraně vašeho soukromí záleží, je zapotřebí hlídat, jaké aplikace a služby používáte.

Vylepšení Apple Maps tak může být správnou chvílí pro odříznutí Googlu od bohatého zdroje dat, který vyhledávání v mapách a navigace představují. Analogicky by uživatelé iOS měli zůstat u Safari a Apple Mailu, případně u ještě bezpečnějších alternativ jako ProtonMail či DuckDuckGo.

V opačném případě totiž dáváme výrobcům jasnou zprávu, že nám nevadí být produkt, že naše data jsou veřejným majetkem a žádné velké změny ve skutečnosti nevyžadujeme. A ještě hůře: zaplatili jsme spoustu peněz za bezpečnější iPhone, ale nedělá nám problém do něj nainstalovat aplikace, které nám data berou. Přestaňme s tím.