Tipy na průzračně modré zatopené lomy po celém Česku jsme vám už jednou dávali. Stejně tak z minulosti víte, jaké jsou u nás nejkrásnější přírodní biotopy nebo lesní koupaliště.

Naposledy jsme vám sepsali také ultimátní průvodce po nejlepších místech na koupání od západu po východ republiky. Ale kam se v horkých letních měsících vyrazit zchladit z rozpálené metropole, a to klidně i ve všední den po práci?

Vybrali jsme pro vás devítku míst v okolí Prahy, kde si užijete osvěžující koupání v čisté vodě.

Přírodní koupaliště Divišov

Za pětačtyřicet minut z centra Prahy dorazíte na jedno z nedalekých přírodních koupališť, které nedávno prošlo rozsáhlou revitalizací za bezmála 18 milionů korun. Nachází se v menším městě Divišov a jeho areál je otevřen od června do září denně od 10 hodin ráno do sedmi večer. Celodenní vstupné vás vyjde na 50 korun, odpolední na poslední tři hodiny potom jen na 30 korun. 

Zaparkovat můžete přímo vedle areálu a jídlo ani pití s sebou vozit nemusíte, protože na místě se nachází i celkem dobře vybavený stánek z občerstvením. 

Přírodní koupaliště Lhotka 

Pro příjemné osvěžení ale nemusíte ani opouštět hranice hlavního města. Biotop Lhotka najdete kousek od Modřanské rokle a koupat se tu můžete v čistém jezeře o rozloze 5570 metrů čtverečních.

Na místě jsou k dispozici šatny, sprchy, WC, klubovna i stánek s občerstvením. Celodenní vstup vás vyjde na 130 korun, od tří odpoledne do zavíračky, která je v letních měsících až v osm večer, potom na stovku. 

Slapy 

Jedním z příjemných míst na koupání nedaleko Prahy je bezpochyby i slapská přehrada, kam dojedete z centra asi za hodinu. Popojeďte ještě kousek na jih do vesničky Rabyně nebo Měřín, rozložte si deku na travnatou pláž a užijte si pozvolný přístup do čisté vody.

Lom Solopysky

Pokud byste pokračovali dál jižním směrem, nedaleko Příbrami najdete jeden ze zatopených lomů nabízejících čistou a osvěžující vodu ke koupání. 

Auto můžete zaparkovat zhruba padesát metrů odsud nebo až k lomu dojet na kole. Místo zatím není tak profláknuté jako jiné lomy v okolí Prahy, takže je pravděpodobné, že budete mít i relativně dost soukromí.

Lom Kosov

Tři čtvrtě hodiny cesty a průzračná voda? K opuštěnému lomu Kosov dojdete pohodlně i z vlakového nádraží v Berouně, které je vzdálené asi 3,5 kilometru. Lom tvoří několik pater vytěženého kamene a k zatopené části tedy musíte opět kousek dojít už od louky, kde lze zaparkovat. Procházka ale i tak stojí za to.

Lom Sychrov 

Pokud vám nevadí jet za koupáním o něco déle než hodinu, můžete se vydat do malého zatopeného žulového lomu Sychrov, který najdete ve vesničce Skuhrov nedaleko Sedlčan. Místo není příliš vhodné pro ležení a opalování u vody, ale to vám vynahradí čistá voda.

Jez na Berounce u Zadní Třebáně 

V případě, že vás vyčerpá výlet na Karlštejn, můžete se zajet osvěžit na klidné místo u jezu v řece Berounce. Cesta z Prahy trvá kolem pětačtyřiceti minut. Je tu sice omezené místo na opalování, ale pro vstup do vody můžete využít pohodlné kamenné schůdky. 

Rybník Papež, Dobříš 

Další příjemná třičtvrtěhodinka od Prahy, další přírodní koupání v čisté, a dokonce teplé vodě. Oblíbené místo pro rekreaci a odpočinek u vody ve městě Dobříš letos majitelé rybníku částečně omezili bójkami, za které je zakázán vstup kvůli rybolovu. Na druhé straně rybníku se ale příjemně osvěžíte.

Pískovna Dobřín

Za koupáním můžete vyrazit i na sever od Prahy. Za hodinu autem dorazíte k zatopené pískovně s čistou vodou nedaleko Roudnice nad Labem, která nabízí klidné přírodní koupání. Na travnato-písčité pláži můžete v klidu rozložit deku a strávit tu víc než jen půlhodinku na vykoupání.