Nosit na ruce kus sovětské stíhačky? Tak to má vejšku. Možnost připnout si na zápěstí malý dílek stíhacího letounu MiG-15, který v roce 1955 vyrazil do oblak z továrny tehdejšího Aera Vodochody, teď nabízí česká firma Elton hodinářská, která vyrábí hodinky značky Prim.

Část materiálu ze stíhačky MiG 15UTI s výrobním číslem 242266 je vlisovaná do korunky limitované edice hodinek Prim MIG15, jejíž prototyp se aktuálně vydražil za 270 tisíc korun.

Primky s kusem stíhačky v těle

Hodinek z limitované edice vyrobila firma pouze 115 kusů a všechny se s pořizovací cenou převyšující sto tisíc korun vyprodaly jen pár dní po samotném oznámení edice.

Vydražený prototyp se od nich v pár věcech liší: třeba na rozdíl od limitované edice s titanovým pouzdrem je vyrobený z nerezové oceli. Co je něm ale opravdu největší jízda, je fakt, že právě tento prototyp prošel rukama pilotů stíhacích letounů Gripen, v nichž se hodinky testovaly.

Takže v hodinkách je otisknutý nejen kus skutečné stíhačky, ale také bezmála dvacet hodin v kabinách stíhaček z 21. základny taktického letectva Čáslav. Tenhle talisman na ruce vás definitivně zbaví strachu z výšek.

Jako potvrzení o všech dosavadních dobrodružstvích prototypu k němu jeho kupec (jehož identita zůstává tajemstvím) dostal také letecký deník, v němž jsou všechny testovací lety zaznamenané.

Prototyp za čtvrt milionu s letovým deníkem

Zbývajících 115 kusů limitované edice, která z prototypu vzešla, přitom také nabízí pořádnou porci leteckého fetišismu. „Dvě lunety, které jsou otočné na obě strany, jsou výjimečným prvkem ve světovém měřítku,“ přibližuje ředitelka Elton hodinářské Renata Červenák Nývltová. „Vnější luneta slouží k odpočtu šedesáti minut, kdy se na ní dají měřit technologické časy typu vysunutí podvozku u letadla, nebo časové úseky v navigaci.“

Vnitřní luneta s vyznačením čtyřiadvacetihodinového číselníku pak umožňuje nastavení jednotného koordinovaného času používaného v letectví UTC – což, ocitnete-li se s těmito hodinkami na ruce za kniplem letounu, pro vás bude zásadní kvůli komunikaci s letištěm či ostatními piloty.

Všech 115 exemplářů hodinek Prim MIG15 přitom obsahuje zmíněný kousíček skutečné stíhačky MiG 15UTI, která stála u zrodu limitované edice. A ne, ve stíhačce tenhle kousek chybět nebude – jde o část originálního dílu, který bylo potřeba vyměnit.

Stíhačka totiž pořád létá: patří společnosti Czech Flying Legends Josefa Miřáckého, který si ji od jiného, amerického majitele pořídil v roce 2013. „V současné chvíli jde o jediný letoun tohoto typu, který je reálně schopný letu,“ dodává ředitelka Červenák Nývltová.

A byl to právě Miřácký, kdo přišel za výrobci „primek“ v Novém Městě nad Metují před několika lety s nápadem, že by byla paráda s odkazem na legendární stíhačku vytvořit hodinky, jež by mohli v reálném nasazení použít právě i piloti proudových letadel.

Což se po dvou letech vývoje uskutečnilo v podobě hodinek, které mají detaily stíhačky odražené i ve svém designu: nejviditelnější je to asi na korunce, která má tvar sacího otvoru letadla, nebo na zářezech na lunetě, které evokují lopatky turbíny jeho proudového motoru.

Co se dražby prototypu týče, jedná se o druhou podobnou aukci. První proběhla před rokem, kdy se vydražil speciální model hodinek Prim Orlík za 280 tisíc korun. Výtěžek z aktuální dražby putoval na účet Vojenského fondu solidarity pro vojáky a jejich rodiny v těžké životní situaci.