Pro investory do kryptoměn nebyly první dny letošního roku tím nejlepším možným začátkem. Přišli již o více než 300 miliard dolarů, což v přepočtu činí přibližně 6,5 bilionu korun. Jednou z příčin prudkého poklesu je změna měnové politiky americké centrální banky Fed, která by pro virtuální mince mohla znamenat dlouhodobé zhoršení pozice, informoval o tom deník E15.

Podle Pavla Rysky, analytika J&T banky, se kryptoměnám nejlépe daří při nulových úrokových sazbách v dobách přísunu nových levných peněz. „Pokud v takovém prostředí investoři nenacházejí výnos u bezpečných aktiv, například dluhopisů, obracejí se k aktivům s vyšším rizikem, od akcií až po kryptoměny,“ vysvětluje Ryska.

Z toho plynoucí přesvědčení, že se hodnota elektronických peněz sníží, může vést k ještě výraznějšímu odlivu kapitálu a dalšímu poklesu cen, dodává analytik Consequ Michal Stupavský.

Trh s kryptoaktivy je aktuálně nejslabší od konce loňského léta a silný lednový propad je od listopadového vrcholu již několikátým v řadě. Investoři se pravděpodobně vyhýbají rizikovým aktivům také z důvodu náznaků restriktivnější měnové politiky z pozice americké centrální banky Fed, která se tak snaží bojovat s inflací.

„Přidaná hodnota kryptoměn je nízká a pro dlouhodobé investory je daleko lepší investice do akcií či do nemovitostí. Firmy jsou schopné generovat zisk pro akcionáře, i když bude Fed utahovat opasky. U kryptoměn taková schopnost není,“ uvedl pro deník E15 analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.