Přesto, že ceny hlavních kryptoměn spadly na úroveň letošního října, mohou pro někoho představovat ideální dárek. Nebo spíš právě proto. Ostatně, kdyby vám vaši blízcí posledních pět let dávali každé Vánoce bitcoin v hodnotě pouhé pětistovky, měli byste vzhledem k jeho dnešnímu zhodnocení naspořeno asi 33 tisíc korun.

To není až tak špatný výsledek. Podmínkou je, že byste bitcoin samozřejmě nesměli v mezičase v panice prodat. Obzvláště konec roku 2018, kdy cena nejpopulárnější kryptoměny spadla o více než osmdesát procent a zbytek trhu na tom nebyl lépe, to chtělo opravdu pevné nervy.

Z opačné perspektivy by se ale na takový nákup dalo dívat také jako na poměrně konzervativní investici, protože bitcoin byl dosud ziskový 96 procent doby své existence. Za budoucnost ale pochopitelně neručíme.

Jak tedy na nákup kryptoměny coby vánočního dárku na poslední chvíli? Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu. Špatná zpráva je, že čas nyní hraje proti vám a silně zužuje vaše reálné možnosti smysluplného nákupu. Dobrou je to, že je tu Forbes, který dokáže podat pomocnou ruku.

Pokud chcete někoho obdarovat kryptoměnou ještě během letošních Vánoc a sami nemáte registraci na nějaké centralizované kryptoměnové burze, na nákup touto formou raději hned zapomeňte. Hrozí totiž, že by váš dárek nebyl připravený možná ještě ani koncem ledna. Důvodem je velmi zdlouhavý proces ověřování identity klienta ze strany burzy. Ten vyžaduje zákon, a navíc se v něm burzy díky sílícímu regulatornímu tlaku doslova vyžívají.

Pokud se naopak pohybujete v kryptoprostoru už déle a na burzách jste jako doma, pravděpodobně nemáte potřebu tento článek vůbec otevírat. Pokud jste to ale ze zvědavosti přece jenom udělali, máme pro vás jeden tip, o kterém jste možná netušili.

Čínská burza Binance, která společně s americkou Coinbase soutěží o titul největší kryptoměnové burzy dneška, nabízí svým klientům zajímavou bonusovou službu Binance Gift Card. Ta umožňuje vytvořit personalizovaný darovací poukaz na kryptoměny zalistované na Binance doslova na pár kliknutí. Obdarovaný si je následně na burze jednoduše vybere oproti kódu na poukazu.

Rychlý kryptodárek pro největší lenochy
Pokud účet na Binance ani na žádné jiné centralizované burze nemáte, nezoufejte, zbývá vám stále ještě několik možností. Tu nejjednodušší představuje lokální poukaz na nákup kryptoměn.

Službu u nás nabízí Alza.cz ve spolupráci se startupem HD Crypto. Projekt běží od roku 2017 a přes občasné stížnosti na nedostatečnou komunikaci HD Crypto při řešení problémů lze říci, že je to relativně bezpečný způsob darování kryptoměny. Zárukou je zde hlavně samotná Alza. Nákup poukazu se pak nijak neliší od běžného nákupu na e-shopu.

V tomto případě nekupujete přímo kryptoměnu, ale dáváte peněžní poukaz na nákup vybrané kryptoměny v hodnotě poukazu. Jde asi o nejpohodlnější způsob, jak někomu předat kryptodárek, aniž byste museli být sami kryptoměnami nějak políbeni. Má to nějaké nevýhody?

Ve světě kryptoměn je máloco černobílé. Tímto způsobem lze darovat jen pár nejznámějších kryptoměn, jejichž nabídka ustrnula v čase před čtyřmi lety a nijak nereflektuje současné trendy.

Další problém jsou vysoké poplatky, které si firma strhává. Ty jsou nastavené tak, aby za běžných okolností garantovaly rychlé zpracování transakce a kryly kurzové riziko. Jednou z nevýhod může být i fakt, že darujete hodnotu ve fiat penězích a přenecháváte tak na obdarovaném břímě rozhodnutí, kdy vstoupit na trh.

Alternativní rychlá volba
Letošní rok znamenal i u nás obrovský boom takzvaných kryptoměnových bankomatů, což jsou technicky vzato automatizované směnárny kryptoměn.

Naleznete je prakticky po celé republice. Z Česka dokonce pochází tržní dvojka mezi firmami, které tuto technologii poskytují – společnost General Bytes. Další lokální hráči jsou pak firmy WBTCB či Bit.plus, jinými slovy, jsme vlastně taková malá crypto ATM velmoc, tak proč toho nevyužít?

Nákup v automatu je jednoduchý, provedete platbu v hotovosti nebo kartou, automat uskuteční směnu a zobrazí vám QR kód s klíči nebo vytiskne jednoduchou papírovou peněženku. Nás bude zajímat právě tato varianta. Papírová peněženka z automatu nevypadá zpravidla nijak obzvlášť krásně, pokud ji tedy budete chtít použít jako dárek, doporučujeme to dohnat alespoň obalem.

Papírová peněženka obsahuje viditelný veřejný i privátní klíč (ekvivalent podpisového práva pro nakládání s kryptoměnou), rozhodně by tedy její obsah neměl vidět nikdo jiný než vy a obdarovaný. To připomínáme hlavně proto, kdyby vás napadlo dát si takovou peněženku třeba zalaminovat.

Papírová peněženka je také vhodná pouze jako dočasné úložiště kryptoměny před tím, než si uživatel převede prostředky na bezpečnější místo, a v žádném případě by se neměla používat opakovaně.

Vedle viditelného privátního klíče jsou hlavní nevýhody dost podobné jako u dárkového poukazu, tedy omezená škála kryptoměn k nákupu (některé automaty umožňují nakoupit dokonce pouze bitcoin), nevýhodný směnný kurz a vysoký transakční poplatek.

Jak koupit non-fungible token
Jak nakoupit hlavní krypto hit letošního roku? Jednoduchá rada od nás zní – pokud jste v kryptosvětě relativně noví, raději tuto myšlenku opusťte.

Princip je jinak úplně stejný, jako kdybyste posílali z kryptoměnové burzy na privátní kryptoměnovou peněženku například bitcoin nebo ether, burzu ovšem v tomto případě nahradí NFT tržiště.

Pokud chcete pořídit konkrétní NFT, budete si muset nejprve zjistit, na jakém tržišti se daný token nabízí. Řada tokenů je totiž limitovaná podkladovým blockchainem a jejich vlastními platformami.

Pokud nehledáte konkrétní token, představují určitou sázku na jistotu NFT běžící na ethereu a nákup na nějakém prověřeném velkém tržišti, jako je třeba OpenSea.

Zaplatíte zde ale největší poplatky, transakce na ethereu totiž patří k nejdražším vůbec. Dále budete potřebovat kompatibilní kryptoměnovou peněženku k provedení nákupu, v případě etherea je dnes nejpoužívanější MetaMask, který funguje jako další rozšíření vašeho prohlížeče. Peněženku naplníte jednou z podporovaných kryptoměn pro nákup NFT a můžete vesele nakupovat.

Po zakoupení zbývá NFT přeposlat obdarovanému a to buď rovnou z rozhraní tržiště – na OpenSea je to ikona transfer, která se zobrazí po rozkliknutí vybraného NFT v menu „My collections“ –, nebo přes vaši peněženku. V případě MetaMasku je potřeba kliknout na záložku NFT, najít daný token a kliknout na tlačítko „Send“.

Potom je potřeba už pouze zadat adresu peněženky příjemce a zaplatit transakční poplatek síti, který bude v případě etherea nejspíš astronomický. Příjemce musí mít samozřejmě založenou kompatibilní kryptoměnovou peněženku. Přijde vám darování NFT složité? No, nemůžete rozhodně tvrdit, že jsme vás na začátku nevarovali.