Turbulentní rok 2020 zakončila pražská burza v minusu a investoři, kteří drželi akcie v indexu PX, ztratili meziročně téměř 8 procent.

„Určujícím faktorem byla jistě pandemická krize, částečně se na vývoji indexů podílely ale i americké volby, v menší míře pak dobíhající brexit,“ komentuje vývoj indexů pražské burzy její generální ředitel Petr Koblic.

Po březnových kotrmelcích, které index stály skoro třicet procent, je ale silvestrovský výsledek vlastně docela dobrá zpráva. Žádný z našich evropských burzovních sousedů na tom navíc není o nic lépe.

Přehled vývoje PX Indexu za rok 2020 ǀ Zdroj Burza cenných papírů Praha

Paradoxně pozitivně zapůsobila březnová panika na objemy obchodů s cennými papíry: nízké ceny akcií přilákaly nové investory a na burze se tak loni protočilo 125,3 miliardy, tedy o 15 procent víc než po ostudném propadu o rok dříve. 

Nejobchodovanější byl už tradičně ČEZ, kterému se koncem roku podařilo přehoupnout zpátky do zelených čísel. Investoři si oblíbili i bankovní emise v čele s tahouny jako Erste, Moneta nebo Komerční banka. Bankovní a jiná tradiční odvětví přitom pocítila ránu pandemie snad nejintenzivněji.

Naopak digitálním nováčkům se na pražské burze dařilo. Vedle softwarové společnosti eMan vykročila na trhy s cennými papíry i Pilulka Petra Kasy. A očividně pravou nohou: se svými plusovými 37,97 procenta totiž rostla ze všech emisí nejrychleji.

Na trhu START, kde se s Pilulkou obchoduje a který je určený menším a inovativním byznysům do 25 milionů, se poprvé začalo namísto měsíční báze obchodovat každý den.

V rámci novoroční pozitivity se nabízí zmínit i mírné vzkříšení pražské burzy, ke kterému se schyluje, tedy alespoň to tak zatím v lednu vypadá.

Vydání Forbesu Zázrak

Nový rok. Nový začátek. A snad i nová dávka optimismu. Jen včera index PX nabobtnal skoro o celé procento a pražská burza doufá v lepší vývoj v příštím roce. Koblic však přiznává, že je zde stále mnoho neznámých.

„Záleží na tom, jak se bude vyvíjet pandemická krize a situace kolem očkování a jaký bude skutečný dopad brexitu. Svou roli sehrají možná ale i další faktory jako třeba první kroky demokratické vlády v USA. Jsme součástí globální ekonomiky, tedy všechny tyto události dopadají i na trh v České republice,“ říká generální ředitel burzy.

Zároveň dodává, že naopak české volby zase až tak velký dopad na index pražské burzy obvykle nemají.

Příští rok však vidí příznivě: „Obecně jsem optimista a věřím, že po proočkování populace v rozhodujících státech budou investoři ještě více věřit firmám, které pandemii přežily, nebo z ní dokonce vyšly silnější,“ říká Koblic.

„Situace, kdy je na světě přebytek peněz a nedostatek investičních příležitostí, bude pokračovat,“ uzavírá.