Německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že spolková vláda si chce otevřít účet na sociální síti TikTok. Stejný krok podnikla v roce 2021 česká vláda, jejíž účet je momentálně neaktivní.

Takovou potřebu způsobuje silná přítomnost krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) na sociálních sítích, včetně čínského TikToku. Užívání této platformy však vyvolává bezpečnostní obavy, připomíná agentura Reuters.

Zatímco němečtí politici a politické strany hlavního proudu se na sociálních sítích nijak výrazně neprezentují, AfD už využívá TikTok k oslovování mladších voličů před sérií letošních komunálních a zemských voleb.

AfD, která se během uplynulého roku v průzkumech voličské podpory umisťovala na druhé příčce, má jenom na Facebooku více než dvojnásobek příznivců než mainstreamové politické strany, vyplývá z analýzy politického poradce Johannese Hilljeho.

Krajně pravicová strana má rovněž zhruba desetkrát více odběratelů na videoportálu YouTube a její videa jsou také desetkrát častěji zobrazována na síti TikTok.

Když dostal Scholz ve čtvrtek večer v debatě s občany v Drážďanech dotaz na tento nepoměr, podle Reuters sdělil, že vláda zřízení účtu na čínské sociální síti zvažuje. „A já si myslím, že je to správně,“ řekl kancléř.

Německé bezpečnostní úřady varovaly před užíváním aplikace kvůli obavám, že by čínská vláda mohla s platformou sdílet data nebo ovlivňovat uživatele.

Země jako Spojené státy, Británie a Austrálie přitom už loni zakázaly zaměstnancům vlády používat TikTok na služebních mobilech.

Mluvčí německé vlády dnes podle Reuters řekl, že Berlín před založením účtu musí situaci nejdřív důkladně prozkoumat.

„Ale TikTok je v podstatě platforma, kterou zvlášť intenzivně používají mladí lidé, a my to musíme uznat navzdory vší oprávněné kritice platformy,“ dodal mluvčí.