skip to main content
Češi v zahraničí

Tohle je ráj? Thajsko láká na prázdné pláže, české byznysy se stahují

Vzduch se tetelí horkem, na rozehřátém asfaltu se povalují psi s vyplázlými jazyky a rotující ventilátory vábí těch pár turistů, kteří se mátožně motají uličkami lemujícími pláž. Zátoka Haad Rin na thajském ostrově Ko Phangan nabízí ledové kafe, masáž nebo třeba tetování bambusem.

Většina krámků a podniků má ovšem stažené rolety a dveře obtěžkány tlustými řetězy. Ospalá atmosféra ani v nejmenším nenaznačuje, že jen před pár hodinami tu skončila proslulá New Year Countdown party, která v dobách před covidem každoročně přilákala až šedesát tisíc lidí.

Nižší desítky tisíc pařmenů z celého světa, bažící po silných beatech a kbelících levného pití, se pak do malebné zátoky Haad Rin každý měsíc sjížděly na Full Moon Party. Byť opilí batůřkáři nereprezentují tu tvář turismu, kterou se chce Thajsko oficiálně chlubit – asi jako Praze nechybí status oblíbené destinace pro víkendové pitky anglických turistů –, thajské úřady letošní silvestrovskou party přece jen povolily.

Za zpřísněných hygienických pravidel se tak po dvouleté covidové pauze v Haad Rinu znovu rozhořely ohně a tisíce lidí protančily noc. Slavila se naděje na lepší časy a v ty ostatně doufá i thajská vláda.

Po měsících hermetické uzávěry se snaží zemi postupně otevírat – a vymyslet recept, jak do tropického ráje, jehož HDP je z osmnácti procent tvořeno příjmy z turismu, cestovatele znovu nalákat. Od 1. listopadu na dva měsíce otevřela krajinu pro návštěvníky ze šedesáti zemí bez povinné karantény.

A i když úředníci kvůli obavám z koronavirové varianty omikron program Test & Go před Vánocemi stopli, dokázal do země za dva měsíce nalákat 350 tisíc návštěvníků, tedy čtyřikrát více, než jich do Thajska přijelo po zbytek loňského roku.

Příležitost pro změnu a posun vpřed vidí v současné krizi i podnikatelé na Ko Panghanu. Z nonkonformních party s táborákem tady od osmdesátých let vyrostl slušný byznys. „Pár místních pohádkově zbohatlo bez jakýchkoli reálných investic,“ nechal se nedávno slyšet v diskusi na sociálních sítích známý britský DJ a místní rezident Graham Gold.

Předplatné Forbesu

Gold a několik dalších iniciátorů z Haad Rin Business Association teď sepsali projekt, jak koncept Full Moon Party posunout na úroveň srovnatelnou s renomovanými mezinárodními festivaly typu Tomorrowland či Creamfields.

„Takový plán však vyžaduje seriózní investici do sound systémů, produkčního zabezpečení i bezpečnosti,“ zdůrazňuje Gold.

A přibývá i těch, kteří by večírkové dojné krávy ochotně obětovali sofistikovanějším podobám turismu, přitahujícím náročnější a bohatší klientelu. Pár luxusních hotelů už v batůžkářské enklávě vyrostlo a na přelomu roku měly vesměs plno.

Život zkraje ledna bzučel i v několika coworkingových centrech, open air tělocvičnách pro thajský box či hipsterských podnicích na severozápadě ostrova, který přitahuje mezinárodní wellnes komunitu, digitální podnikatele i Bangkočany hledající útočiště před městským životem.

Krásy zdejší přírody se pandemie nijak nedotkla, naopak. Teď je doba, kdy si heboučký písek, tyrkysové moře a kýčovitě fotogenické palmy můžete užívat téměř sami. Stačí nasednout na moped nebo do člunu a vyrazit každý den do jiného privátního ráje – i na nevelkém ostrůvku, jako je Ko Phangan, vám důkladný průzkum místních pláží zabere alespoň dva týdny.

Co je ale příjemné pro turisty, to už se mnohem méně zamlouvá místním. Ostravan Michal Němec se mezi domorodce donedávna počítal, na ostrůvku Ko Tao prožil jedenáct let. S manželkou tu vybudovali stylový guesthouse, v přístavu provozovali obchůdek a půjčovnu mopedů a manželka pečovala o děti expatů v mezinárodní školce.

Reklama

„Skútry jsme rozprodali, stejně tak nábytek. Dům jsme pronajali thajské rodině, která poblíž vlastní durianový sad,“ shrnuje Němec konec šťastné životní etapy, kterou přetrhl covid. Předloni přesídlila rodina zpátky do Česka.

„Před pandemií přijíždělo na ostrov třicet tisíc turistů měsíčně a byznys slušně běžel. Teď jich je pár. Většina podniků vlastněných expaty zavřela. Zůstávají jen místní,“ uzavírá Němec. Jakmile se cestování opět naplno rozjede, plánuje se na ostrov určitě vrátit.

Právě robinsonské destinace jako Ko Tao, které jsou na turistech zcela závislé, na „čínskou chřipku“ doplatily nejkrutěji. A vyhlížené oživení cestování je zatím velmi pozvolné.

Za poslední dva roky jsme do Thajska neprodali jediný zájezd.

Pro lepší představu: ještě v roce 2019 do země přicestovalo téměř čtyřicet milionů turistů, kteří utratili skoro dva biliony bahtů (1,29 bilionů korun). Rok nato se počet návštěvníků z ciziny kvůli covidu propadl na 6,5 milionu a jejich útraty na 332 miliard bahtů (zhruba 215 miliard korun).

Zlepšení nepřinesl ani takzvaný nový normál, ke kterému se upínaly nadějeplné pohledy na sklonku prvního pandemického roku. Thajské království v něm podcenilo vakcinaci, takže jej loni místo turistické vlny zasáhla masivní vlna covidová – v prvních třech kvartálech loňského roku nepřicestovalo do Thajska ani sto tisíc zahraničních turistů.

„Za poslední dva roky jsme do Thajska neprodali jediný zájezd,“ konstatuje zástupce cestovní kanceláře Siam Travel Michal Páv. „Klienti upřednostnili destinace, kde nejsou vystaveni tolika restrikcím,“ dodává a tvrdá data jeho slova potvrzují: loni vyjelo do Thajska pouze 2100 Čechů, tedy výrazně méně než v roce 2019, kdy jich stejným směrem vyrazilo 55 tisíc.

Jak se ovšem autorka tohoto textu přesvědčila sama, omezení jsou s přehledem zvládnutelná. Vstupenkou do normálního života se i v Thajsku stávají QR kódy.

Před cestou si tak musíte online vyřídit vstupní kód (Thai Pass) a žádná letecká společnost vás v současnosti nepustí na palubu bez testu bezinfekčnosti. Stejně tak musíte mít předem zajištěný certifikovaný hotel, který má oprávnění zajišťovat tyto testy v Thajsku.

Hotelový vůz vás vyzvedne přímo na letišti a odveze do nemocnice na další PCR test. Výsledek obvykle obdržíte do pár hodin, než se prospíte z únavy z letu. Pokud je negativní, můžete hotelovou karanténu opustit. Od letištní kontroly vše doprovází zdvořilý thajský úsměv, který otravné procesy polidšťuje.

Zcela volný pohyb ale nečekejte – aktuálně můžete přicestovat pouze na ostrovy Phuket, Ko Samui, Ko Phangan a Ko Tao. Hotely můžete v průběhu týdne vyměnit dvakrát. Thajská vláda bude zároveň už tento týden jednat o obnově programu Test & Go, který umožní vakcinovaným návštěvníkům karanténu zcela vynechat.

Proočkovanost v zemi v mezičase stoupla na dvě třetiny obyvatel a nákaza je podle thajských autorit pod kontrolou. Thajci také začali nabízet k prodeji dlouhodobá víza. Cizincům, kteří investují 250 až 500 tisíc dolarů (5,4 milionu až 10,8 milionu korun) do nemovitostí nebo státních dluhopisů, nabízí pobyt na deset let.

A upřímně: exotický ráj bez davů turistů za trochu toho cestovatelského nepohodlí stojí. Kdy jindy se v Thajsku budete cítit jako Leonardo DiCaprio v kasovním hitu Pláž? 

Mimochodem, slavná filmová pláž Maya Bay v Andamanském moři se po třech letech uzávěry nedávno znovu otevřela turistům. Za rok už ji možná prázdnou neuvidíte – a vedle unikátních zážitků si tady a teď odnesete i dobrý pocit, že jste podpořili místní v regionech na turismu naprosto závislých.