Podle dostupných informací vyrábí Rusko v porovnání s dodávkami Západu pro Ukrajinu až trojnásobek dělostřelecké munice. S jejím sháněním pro napadený stát úspěšně pokračuje česká iniciativa a Ukrajina v uplynulých dnech zesílila útoky na ruském území pomocí dronů. Co dalšího přinesl týden v dění kolem ukrajinského konfliktu?

  • Vláda USA poprvé od prosince oznámila dodávku zbraní Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu, které by na tento účel uvolnilo dodatečné prostředky. Pro zemi bránící se ruské agresi Washington nyní připravil dodávku v hodnotě až tří set milionů dolarů (skoro sedm miliard korun). Podle Bílého domu to umožnily úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní.
  • Rusko vyrábí trojnásobek dělostřelecké munice oproti tomu, co Západ pro Ukrajinu. Zpravodajské služby NATO a zdroje blízké západním iniciativám na vojenskou podporu Ukrajiny odhadují, že Rusko měsíčně vyrábí dvě stě padesát tisíc kusů dělostřelecké munice, tedy tři miliony kusů za rok. Ve válce to pro zemi znamená zásadní výhodu před další ofenzivou očekávanou během letošního roku. Zato Spojené státy a Evropa jsou schopné za rok vyrobit jenom 1,2 milionu kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu.   
  • Z vojenského hlediska jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin. Když bude ohrožena existence Ruska, je také připraveno jaderné zbraně použít, dodal. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na rozhovor ruské hlavy státu s agenturou RIA Novosti, podle níž ale zároveň Putin řekl, že ne všechno k jaderné válce spěje. Také podle něj zatím nikdy nevyvstala potřeba nasadit atomové zbraně ve válce na Ukrajině. Směrem ke Spojeným státům vzkázal, že jestli se američtí vojáci objeví na ukrajinském území, Rusko k nim bude přistupovat jako k intervenčním silám.
  • Vedle nákupu tří set tisíc kusů munice pro Ukrajinu přislíbilo Česko dalších dvě stě tisíc. Řekl to premiér Petr Fiala na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě. První dodávky by měly dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu. K české iniciativě nákupu munice ze třetích zemí se zatím připojilo osmnáct států od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko. Americký list The Wall Street Journal v souvislosti s iniciativou poukázal na Česko jako na jednoho z nejhorlivějších podporovatelů Ukrajiny. Zároveň však upozornil, že při shánění potřebné munice využívá kontakty z období studené války a nakupuje i od zemí, které vystupují jako spojenci Moskvy.
  • Ukrajinské dronové útoky na ruské ropné rafinerie. Ruskojazyčný server BBC napsal, že za uplynulý týden drony zaútočily již na šest z nich, včetně největší rafinerie ruské státní ropné společnosti Rosněfť, v níž po zásahu vypukl požár. Závod ročně zpracuje asi 12,7 milionu tun ropy, což odpovídá 4,6 procenta z celkového množství v Rusku. Putin útoky označil za snahu o narušení ruských prezidentských voleb, které se konaly od pátku do neděle.